Johan Myhrers blogg

Min naturdagbok

Smått och gott

Lite gott och blandat de senaste dagarna. Igår hittade jag en mindre flugsnappare i regnet, vid Stenåsabadet. En hona födosökte bland husvagnarna på campingen och såg inte riktigt ut att trivas. Annat smått som dök upp under dagen var tofsvipe-ungar. Dem växer snabbt nu! Dom kläcktes för ca en vecka sen och har nu dubblat sin storlek, fascinerande! De vuxna håller ständig koll efter kråkor och andra predatorer som kan tänka sig en "dunboll" till måltid. I Beijerhamn finns ett lite udda par. En grågås och kanadagås har gott och förälskat sig i varandra. Dem lär nog säkert få ut ungar och dem ser rätt knepiga ut. Deras avkomman från föregående år finns på plats men jag har tyvärr ingen bild på bastarden.



Postat 2009-05-19 22:39 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Slån i blom och grillat till middag

"Styrde upp" lite här hemma på förmiddagen med tvätt och ved etc. Senare tog jag bilen en sväng ner till Ottenby för att se om där kanske fanns någon biätare eller mindre skrikörn, men inget intressant i fågelväg syntes. Däremot låg doften av slån som en osynlig slöja runt buskagen som stod i full blom. Det var inte så illa att stå där i lä och lyssna på törnsångare och ärtsångare som sjöng. En gök kom flygande och misstogs av talgoxar för en sparvhök var på göken fick utstå en del attacker.

När kurrandet i magen blev för mycket åkte jag hem och grillade lite och satt i solen och njöt av att få bo mitt i ett världsarv. Rapphöns, fasaner, gök, näktergal, tornseglare, harar och rådjur kunde ses och höras runt huset medan maten låg på grillen. Hade några filurer som sällskap under middagen med, en del var små som tusan så jag fick ta fram makro-objektivet medan den större var enklare att föreviga.



Postat 2009-05-13 21:08 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Sköna maj!

Började morgonen direkt efter jobbet med en tur till Stenåsabadet. En halsbandsflugsnappar-hona rastade bland annat.

På eftermiddagen tog jag en till tur kring Stenåsa. Besökte Sandbyborg som inte gav så värst mycket mer än ett märkligt möte med en sånglärka och en hare. Lärkan satt och sjöng för fullt på en sten då en hare kom och kollade in läget. Tur man är med ibland med kameran.

Vid torpmossen var det ingen riktig fart på fåglarna men majvivor fanns det gott om. Dom är sååå vackra! Klar favorit bland växterna så här års.

Ja det var väl dagen i stora drag. Imorgon blir det inventering i områdena norr om Mörbylånga. Jordbrukets fågelfauna ska undersökas så det blir upp i gryningen.



Postat 2009-05-12 21:40 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Fågelskådningens dag

Började morgonen vid 06:00 och var nere i Ottenby-området efter 07:00. En kornsparv satt och sjöng vid Sibyllas jaktstuga. En art som kan ses lite som en relikt här i Sverige. En mycket liten population häckar i Skåne men det händer årligen att fåglar dyker upp här på Öland. Tyvärr kunde jag inte komma så pass nära att mitt 70-200 mm objektiv räckte till. Får nog bli att "hosta upp" till ett 400 eller 500 mm snart, även om det kommer krävas maaaaassor av stålar.

Ölands ornitlogiska förenings lilla satsning nere vid Ölands södra udde var knappast flitigt besökt denna dag. Blåste det kanske för mycket? Sydlig vind men rätt kall. Det gav inte heller någon jättepositiv effekt på fågeltillgången. Jag kunde dock glädjas åt att få "närkontakt" med några vanligare arter under dagen. En stare med mat i näbben satt en kort stund utanför gluggen i Ottenbys enda gömsle, likaså en ladusvala. Då kunde jag tycka att det var bra att jag inte stod där med ett 500 mm f/4 med närgräns på 4,5 meter. Fåglarna var nämligen inte längre bort än strax över metern!



Postat 2009-05-10 20:19 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Dagen före skådaredagen

Imorgon är det fågelskådningensdag! Något som vi fågelskådare naturligtvis kommer att fira genom att just titta på fåglar. Vid Ottenby kommer Ölands ornitologiska förening att representeras av bland annat mig. Förhoppningen är vackert väder och kaskader av fåglar som väller in likt en gigantisk våg över ön.

Fåglar är det ganska gott om just nu. Idag hade jag tillfälle att få se en riktigt vacker hona brednäbbad simsnäppa! En raritet så här års då dessa oftast sträcker norrut långt ute i atlanten. Dom häckar uppe på den arktiska tundran och har den egenheten att honan är den färggranna, ovanligt annars i fågelvärlden. Det är även honorna som står för uppvaktningen och dessa samlas då i grupper och spelar om hanarnas gunst! Upp-och-ner-vända-världen hos simsnäpporna alltså! Nedan simmar simsnäppan med en gravand.

Det märks att lövsångaren är Sveriges vanligaste fågel, dom hoppar överallt i buskarna. Gillar dom skarpt, trots att det är en rätt anonymt tecknad fågel.

Toppar dagen med en fantastiskt solnedgång, som brukligt här på Öland om man bor på västsidan.



Postat 2009-05-09 21:45 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera