CHRISTERS BILDBLOGG

Den fotografiska bilden är i fokus i denna blogg.

I LAPPUGGLANS SKOG

Det är nu femte säsongen jag följer lappugglornas liv och leverna på samma ställe år efter år. Även om de här ugglorna på sätt och vis är rikskändisar så väljer jag fortfarande att inte lägga ut offentligt var de håller till. Lokalen är extremt välbesökt, lite för välbesökt, kanske!

Årets lappugglor har varit ovanligt anonyma under hela förvåren. De, eller snarare den, för hittills har jag bara hört och sett ett exemplar, har stannat i skogen och ropat ganska flitigt men visat sig extremt lite.

I tisdags 20/4, såg jag den för första gången. Årets ugglevariant var "lagom oförsiktig" och ganska rastlös i sitt beteende, omvartannat jagande och stillasittandes ropande efter hona. Vissa år har vi haft exemplar som uppvisat en total nonchalans över de betraktande och fotograferande människornas beteende. Den här tycker jag verkar ha ett ganska sunt beteende, lite lagom vaksam men inte på nåt sätt rädd eller speciellt störd av skådare och fotografer.
På platsen råder en oskriven regel att man är extremt försiktig om man lämnar vägarna och kliver ut i skogen. Bilderna inifrån skogen har jag tagit utan att på något sätt jaga eller försöka tränga mig på ugglor - det går inte heller speciellt bra att göra så, även om man skulle försöka. Ser man en uggla i skogen så är det bara att stanna och låta ugglan ta initiativet. I häckningstider går jag överhuvudtaget inte ut i skogen men där är vi inte än, nu är det lockrop som gäller, så väl ute på fälten som i skogen. Bilden här med en uggla närvarande är tagen från en väg.
Jag hoppas naturligtvis få lite ugglebilder inifrån storskogen och det återstår att se om man lyckas...det får bli på ugglornas villkor!

Bloggtiteln har jag lånat från Göran Ekströms bok med samma namn - som en hyllning till en av våra främsta lappuggleskildrare.

Inlagt 2010-04-21 19:14 | Läst 1405 ggr. | Permalink



(visas ej)

Hur mycket är tolv minus två?
Skriv svaret med bokstäver

Hej Sjöberg,
Kul att läsa denna text och titta på bilderna. Ska bli spännande att följa fortsättningen. Måste vara en fin tid varje år att få följa dessa ugglor på "lagom avstånd". /Mattias
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-22 08:33
Hej
Ta med dig gaisarn och Knopfler och kom upp så ska jag visa er ugglorna!
Sjöberg
Hej!
Härliga bilder! Tänkvärd text och du visar en sund inställning till fotograferandet, men det visste jag ju redan att du hade:) Hoppas du får möjlighet till flera möten i vår!
/Fredrik
Läckert, både i text å bild! Man känner verkligen vibbarna.... ;-)

/Oscar
Det är med en så här sund och ödmjuk inställning till besöken i skogen som uppleverserna kommer. Skynda långsamt Christer, ugglorna finns där. Spännande fortsättning följer...
//Hans
Härliga skogsmiljöbilder, och bilden på ugglan är helt i min smak, där djuret smälter ihop med miljön. Tycker också du har en mycket bra inställning till ugglefotograferandet.
Mvh/Jukka
Spännande miljö Sjöberg. Fin skog och när den "befolkas" av sådana goa individer blir det ju extra spännande. Förstår din försiktighet och hoppas alla andra tar det lika varligt. Mycket trevlig läsning var det och bilderna sitter som en "smäck" till berättelsen.

Ha de / Johansson
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-22 08:39
Hej Johansson
Ta med dig gaisarn och han som inte kör bil för tillfället och kom upp så kan ni också få plåta lite lappugglor!
Sjöberg
Här förmedlar du skogskänsla på hög nivå Christer!
Riktigt läckra bilder, bilden på lappen är suverän.

MVH
Henrik
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-22 07:20
Hej
Tack henrik och kul att du gillar lappbilden. Nu är den på plats ordentligt så nu kan komma tillbaks!
Christer
En inspirerande och bra text kombinerad med snygga skogsbilder. Jag tar nog en traditionell sväng om någon vecka. Hoppas han hittar en hona till dess!
Peter
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-22 12:40
Hej
Ja, nu är det honan som fattas...
hej christer!
trevlig text och fina bilder därtill
jag håller tummarna för fina framgångar
med lappen och njutbara bilder som vi
får se här på fs sen!
mvh micke
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-22 13:47
Hej
Tack för det Micke!
Chrsiter
Härlig text och mycket bra bilder med grym skogskänsla. Lappugglebilden är verkligen något utöver det vanliga.

Thomas
Svar från Christer Sjöberg/BF/NV   2010-04-27 10:09
Hej
Tack! Det är mycket "Hukkajavuorella" i mitt huvud nu och jag försöker skaka av mig detta så att det inte blir kopieringsförsök!
Christer