BROAR, BILDER OCH SÅNT

Bilder och funderingar.

Gissa var vi är..........

Så kom vi då äntligen fram till ............. där vi stannade en stund för att vänta på nästa tåg. Jag vandrade runt lite på plattformarna för att ta några anonyma bilder som ni kan försöka tyda. Platsen heter alltså ........ 

Jag får tydligen lägga upp en ledtråd till .............

 Nähä, en ledtråd tilll då?

 En sista ledtråd, sedan ger jag upp !!

 Jag ger upp !!

Hälsar /Claes

 

 

 



Postat 2012-05-08 21:28 | Permalink | Kommentarer (13) | Kommentera

Färg eller Svartvitt?

Igår tog jag en bild mot Ulvsunda Slott när jag passerade på andra sidan ån. Ja egentligen tog jag en bild av slottet som speglades i ån och den såg ut så här för er som inte såg den i gårdagens blogg:

 Jag gillar kompositionen, men färgerna är inte så kul. Jo, det såg faktiskt ut så här i kvällsolen och jag tänkte inte så mycket på det när jag la upp bilden.

Jag fick ett förslag om att bilden nog skulle passa bättre i svartvitt. Varför inte, tänkte jag och så började jag med att konvertera bilden. Den första blev inte helt lyckad och till slut gav jag upp och kastade den i papperskorgen. Sedan började jag om från början med Silver Efex Pro. Resultatet blev så här:

 Ja, jag gillar i alla fall bilden bättre så här. Kompositionen framhävs mer när de gröna bladen i förgrunden inte tar så mycket uppmärksamhet. Nu blev bilden faktisk värd att spara, den andra hade nog fått känna på delete-knappen efter ett tag.........

Hälsar /Claes

 

 



Postat 2012-05-08 12:49 | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

Femton minuters promenad efter jobbet blev tre bilder.

Jag kom hem rätt sent från jobbet så det fick bli en kort promenad på femton minuter här runt Ulvsunda. Jag fortsätter att lära mig hantera nyinköpet, Panasonic Lumix GX1 med Olympus 45/1,8, en som jag redan sagt mycket trevlig, liten och lätt kombination. Första bilden blev från gångbron över Lillån alldeles bredvid Ulvsunda Slott.

En sak jag gillar med den lösa EVF-sökaren jag köpt till kameran är att den går att vinkla uppåt och jag får lite känsla av Rolleicord när jag står där, med kameran på bröstet och tittar rakt ner i sökaren.

Jag följer Lillån från gångbron upp mot Ulvsundavägen och där på andra sidan ån ligger slottet.

 Under Ulvsundavägens bro kan man gå på en gångbro av trä och här under valvet är ljuset spännande.

Hälsar /Claes

 



Postat 2012-05-07 20:54 | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Söndag i en Styrhytt.............

Jag hade tänkte ta en långpromenad i naturen idag, istället fastnade jag i styrhytten på Falkland. Det är ett stort projekt på gång där, och ägaren har rivit ut hela inredningen i styrhytten och håller nu på att dra om elsystemet samt byta nästan all elektronik till modernare varianter. Jag tittade mest på, pratade om dittan och dattan och fick då och då dra i en kabelände som skulle redas ut.

Där, på andra sidan kajen ligger Falkland, byggd på Marstrand 1960. En Järnare som de kallas. Tidigare var trålarna mest byggda i Ek. Notera att Radarantennen på styrhyttstaket är enorm, den uppe i masten ovanför lyktstolpen är lite mer normal på en båt i den här storleksklassen. Falkland byggdes som fisketrålare, såldes så småningom till Kustbevakningen där hon gick som bevakningsfartyg utmed Norrlandskusten under beteckningen Tv01. Kustbevakningen sålde sedan fartyget till Marinen där hon blev ett av försvarets hemligaste båtar under namnet Urd. Numera är hon åter civil och har fått tillbaka ursprungsnamnet.

Fartyget bevakas av två Weimaraner, det här är Viola. Hennes manliga kompanjon heter Wilmer.

Uppifrån styrhytten hittade jag en intressant vy genom backspeglarna.

Föröver ligger gamla Skarpö, tidigare en av Waxholmsbolagets båtar som jag åkt med många gånger.

Kommunikationsapparat på styrhyttsskottet. Med den kan man skrika till Kalle när han ska hoppa iland. Det kan ju vara bra ;-)

 

 Jag kunde inte låta bli en till backspegelbild..............

 

 Varvtalsregulatorn, eller gasreglaget för den som undrar, verkar användas för annat.

 En till bild över Backen, (föröver alltså) och sen blev det inga mer bilder idag.

Hälsar /Claes

 



Postat 2012-05-06 21:18 | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Fotofika med Affe, Krister och Panasonic GX1............

Vi brukar träffas ibland för att fika, titta på bilder och ha allmänt trevligt :-) I torsdags var det dags för en fotofika med Affe och Krister och jag hade just fått hem ett Panasonic 14mm/2.5 från Ebay. En elektronisk sökare har jag också skaffat eftersom jag har svårt för att komponera bilden på en skärm med utsträckta armar. Jag tog ett par bilder nere vid Liljeholmsbron innan jag fortsatte upp till fiket där vi skulle ses.

 Jag håller på att lära mig inställningarna och hur jag vill ha knapparna konfigurerade för att kameran ska vara så optimal så möjligt för mitt sätt att fotografera.

 Jag tycker det är en mycket trevlig bekantskap, men den kommer inte att ersätta min 5DMK2 som jag trivs väldigt väl med. Det här ska vara ett lätt och smidigt komplement.

Väl inne på fiket blev det några bilder över bordet med 14mm på kameran. Ett extremt litet och lätt objektiv som är helt OK, även på största bländare.

Affe och Krister studerar Henri Cartier Bresson och konstaterar att han verkligen hade känsla för det där med komposition. Jag kan rekommendera boken Henri Cartier Bresson Photographer. Ett urval av hans allra bästa bilder.

När fiket stängde gav vi oss av hemåt i olika riktningar. Tack för trevligt sällskap Affe och Krister :-)

Hälsar /Claes

 

 



Postat 2012-05-05 18:09 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Sida: Första Föreg. 1 2 3 4 Nästa Sista