Centergren Photography
Naturfoto med Enskede Fotoklubb Gålö en dag i juni
Sitter och bläddrar lite bland naturfoton och återupptäcker dessa. Bilder från Naturfotogruppen lilla utflykt till Gålö en skön kväll i juni. Vi skulle försöka fota vågor i rörelse, men det var inte så blåsigt alls och inga vågor att tala om. Men vi fick en skön trevlig kväll i alla fall. :-)
SVEFO 2011
I Söndags var det SVEFO 2011 utställning. Enskede Fotoklubb tog hem titeln Bästa fotoklubb. :D Kul att det gick så bra för klubben.
Midsommargården kom på god andra plats.
Det var MÅNGA bra bilder på utställningen.
Jag fick hedersomnämnande för en kollektion samt en enstaka bild. Och det kändes riktigt skoj!! :-)
Här är kollektionen "Grisliv på Alpen". Bilderna tog jag när jag besökte en fäbod med osttillverkning i Schweiz. På 2000 meters höjd. Vasslen från osttillverkningen gick via slang ner till svinstian. Det var favoritmaten för de små skönheterna. Allt helt ekologisk. Här har grisarna en skön tillvaro - Fin utsikt, god mat och skön sömn. Vad mer kan man begära!?

En fantastisk utsikt och miljö för de små grisarna.

Det såg nästan ut som om de själva gillade den fantastiska utsikten!

Favoritmaten bland allt - vassle direkt från osttillverkningen. Gott gotti gott gott....
Hmmm, input demands output!

Och visst är det gott att sussa på maten!? :)
I enstaka bild fick denna ett hedersomnämnande

Lite spooky va? :-)
Novembermörker
Egentligen, november det perfekt för nattfoto. Man slipper gå upp okristligt tidigt eller sent, för att fotografera nattbilder.
Det slog mig när jag var på väg till kyrkogården under allhelgonahelgen för att tända ett ljus på gravarna...



Alla tre bilder tagna med låååång slutartid förståss. :-)
Naturfoto med Enskede Fotoklubb vid Tyresta Nationalpark
Söndag och åter dags för sammankomst med naturfotogruppen Enskede Fotoklubb. Vi samlades för att ströva i Tyresta Nationalpark och se hur skogen ser ut nu 11 år efter den stora branden. Härlig naturupplevelse så där i november!
Lite bilder kommer här...
Det var vindstilla och ganska varmt för att vara i november.
Rolleiflexen första filmrulle framkallad
Jag laddade en rulle Tmax 400 i min Rolleiflex och testade. Har ingen aning om vilken typ av film som lämpar sig bäst till vad. Lämnade in rullen för framkallning hos Crimson och fick digitala kopior ockå. Det var inte billigt, så min plan är att försöka lära mig framkalla själv (unrar om det är svårt) och sen köpa en scanner och skanna själv.
När jag ser bilderna kan jag konstatera att det är en ganska kontrastrik film. Eller så är det jag som inte exponerat rätt? Lite svårt när det inte finns någon inbyggd mätare i kameran.
Är det nån som vet något om vilken film som kan användas till vad? Jag är idel öra för tips. 
Grannen kom över och var tvungen att sitta still en stund. Svårt att ställa in skärpan, tycker jag.
De digitala kopiorna från Crimson hade vita prickar och dessutom en repa. Undrar om det är så på filmen eller om det bara är smuts vid deras skanning? Hmm Enbart ljus från fönster från vänster.
Utomhus i motljus. Hade önskat lite mer gråskala i enarna. Ska man ha annan typ av film för att få det tro?
Starkt motljus. Himlen rätt utrfätt, fast gråtonerna på personen i bilden kan urskiljas.
Åh, vad kul det ska bli att se hur filmrullen med Tmax 100 blir.
Som sagt, om det är någon som vet vilken typ av film som rekommenderas till vad, hojta till.











