Johanna Sivertsdotters tankar och bilder

Från dess att jag upptäckte att jag faktiskt kunde ta skapliga bilder och började utvecklas med hjälp av fotosidans medlemmar, det resulterade i att jag startade mitt eget företag Studio S PHOTOS

Fotoskolan i Gamleby :)

 

ja ja,,nu har jag sökt till Gamleby igen...den här gången kom jag tilll intervju i varjefall, åkte ut som nr 48 av 206 sökande, jag får se det som ett framsteg, speciellt då jag fick höra att alla som kommit till intervju va mycket duktiga och att det var stenhård konkurrens om platserna i år :) det var verkligen kul att få komma till intervju, men jag har börjat förstå varför det är så svårt att komma in där,,dels så är det ju en av Sveriges ledande fotoskolor, och så har jag börjat fatta att de vill ha in elever som har stora planer för framtiden, jag fick nämligen frågan vad jag vill göra med min utbildning, jag svarade:- jag vill bli frilansande fotograf i stan och fick då svaret..men det kan du ju vara nu:)  mmmm, jag skulle nog svarat att jag vill jobba på något känt magasin, eller bli en accepterad fotograf i landet..eller nått :) Självklart egentligen , det är ju därför som Gamleby är en av landets ledande fotoskolor, skulle de ta in sådana som mig, som inte har högre krav på sig själva och utbildningen ..så är det klart,,då skulle de vara som vilken skola som helst faktisk,,men det är de INTE!!..så nu blir det till att höja ribban inför målet till nästa år, för skam den som ger sig :) Jag ska banne mig in i Gamleby..Jag har bestämt mig för att söka med porträtt nästa år eftersom det verkar vara min grej...Vet inte om jag ska blanda svartvitt och färg i ansökan..eller helt enkelt bara satsa på svartvitt,,vad tycker ni??   jag skulle uppskatta om ni tycker till om ni hittar en bild som skulle passa till en ansökan, jag behöver deffinitivt all hjälp jag kan få :))

Jag var med i ett litet repotage i Vimmerby tidningen härom veckan förresten,,litet och litet,,nästan en helsida faktiskt,,det var kul :) Så nu har jag tagit mig i kragen och börjat frilansa lite,,har fått lite små uppdrag, men så här i början känns det som att jag nästan behöver jobba gratis, jag måste komma UT,,liksom så att folket börjar prata och rekomendera mig :)

 Må så Gottis allihopa :) Vad skulle jag vara utan er:)

 Kram//J

 



Postat 2009-08-22 17:26 | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera