Johanna Sivertsdotters tankar och bilder

Från dess att jag upptäckte att jag faktiskt kunde ta skapliga bilder och började utvecklas med hjälp av fotosidans medlemmar, det resulterade i att jag startade mitt eget företag Studio S PHOTOS

Fotografen, Johanna Sivertsdotter ställer ut i Varmbadhuset genom Vimmerby Konstförening!

Nu har  årets fotoutställning i Varmbadhuset kört igång! Det är Jag,  Bertil Hertzberg och Linda Thörn som visar våra alster, det finns tre rum i varmbadhuset så vi  tre har förstås vart sitt eget rum . !!

Jag är jättenöjd, både över bilderna jag valt att visa och själva hängningen, men hjälp va bökigt det va till en början, det gick nämligen inte att spika i väggarna så jag fick hänga med ståltråd, och den ståltråden jag hade va ganska tjock..så jag kan erkänna att jag va tjut färdig ett tag!!..men så va de och köpte en annan tunnare tråd åt mig och då gick det bättre. Så efter mycket om och men blev det klart och det såg faktiskt riktigt bra ut!!

På Lördagen öppnade dörrarna med en liten vernissage, och det kom många besökare, fler än vanligt sa de på Konstföreningen,,det va ju kul!!..så en jätte trevlig dag fick jag första utställningsdagen och dessutom fick jag tre tavlor sålda! Dessutom var det mycket trevligt att få träffa Bertil Hertzberg som visade jätteläckra bilder på olika dockor med olika ansiktsuttryck,  jättekul att se hur uttrycksfulla dockor faktiskt kan vara!! Och så Linda Thörn, tjejen från Vimmerby som fotar barn och bröllop..två härliga människor, det var så trevligt att få ställa ut tillsammans med dem!

Utställningen hänger  i två veckor till tom 6 Maj, öppet lördag och Söndag 11-15, så om det är nån som är sugen på en titt så är ni Hjärtligt Välkomna!!!

Visar lite bilder, men inte alla, och inte så det är uppenbart vad de föreställer heller...det måste ju finnas lite spänning för de som inte sett den än!!

En av tre olika planscher som hänger lite här och där i stan, detta är min plansch kan man säga.

Visar lite porträtt på en kub i mitten av min utställning

En trevlig lokal att ställa ut i må jag säga

Mina sålda tavlor längst till vänster, serien Tranbär High Key

Visar lite macro och bildbehandling

Bilderna från Älvsjömässan pryder hallen

En gästbok fanns ju på plats såklart

och så en tavla med lite info om mig och min verksamhet



Postat 2012-04-22 17:10 | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera