En vanlig dag på jobbet med Fotomicke som Fotograf i Luleå

Fotomicke visar prylar och tips om fotografering.Kolla även http://fotomicke.blogg.se eller www.fotomicke.se

En vanlig dag på jobbet med Fotomicke som Fotograf i Luleå

fotomicke Master Aerial photographer var idag och flygfotograferade med Fotorigg för helikopter fotograferig filmat med GoPro hero



Postat 2011-11-25 05:45 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Fotomickes Helikopter rigg



Postat 2011-11-24 07:08 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Fotomässan nu är det klart !!!Fotomicke på plats lör-sön

Ja det blir fotomässan igen. åker ner redan på fredagmorgon för att fotografera och filma åt en av våra kunder sen blir det en sväng till Nikon och lämna i lite prylar för service och uppgradering. fredag kväll blir det att fotografera lite kvällsbilder om vädret tilllåter.

Min plan för i år var att åka utan kamera ner till stockholm och bara med tandborsten i fickan och tunnelbana mm..... men degen måste in så det blir att ta med jobbväskan,Stativ, dator, hyrbil och hotell.

Lördag blir på mässan och här är lite saker jag inte vill missa

1: David Bicho föredrag på stora scenen

2. Phototech monter måste köpa en ny ThinkTank väska har redan bokat in en extra väska på flyget.

3. David Bicho föredrag på stora scenen

4. Nikon Forums Grupp bild i Canons monter, men sen kommer jag att stanna kvar där för jag vill se och          känna på C300

5: Kaffe hos Fotosidan

Sen efter mässan så blir det middag med Facebook gruppen OFE 



Postat 2011-11-16 08:56 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Fotomicke Master Aerial photographer

En lite flygfilm från min fotografering av Facebook bygget i Luleå där Facebook bygger nya server hallar.

Flög med en Bell 47 helikopter där vi moterar bort dörren så man ska kunna jobba fritt.

min foto utrustning på flygjobb är 2st Nikon D3s med 24-70mm och 14-24mm samt en D7000 med 10.5 mm. sen har jag en GoPro kamera i cockpit och en GoPro kamera utanför helikopter.

har genomsnitt flygtid per år ca 40-50tim i helikopter men året 2000- 2001 hade jag 160 tim per år, då var jag less.

det var lite varmare den här dagen

här är vad jag gjorde min första semestervecka JOBBADE



Postat 2011-11-06 07:48 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera