Fotoresa i verkligheten
Releaseparty och gamla vänner
Att lyckas samla alla gamla vänner på ett och samma ställe vid samma tidpunkt kan tyckas vara en omöjlighet. I går fick jag uppleva att ibland är det faktiskt möjligt.
Det gamla Örebrobandet Motherlode tillika gamla vänner hade sitt releaseparty för sin nya skiva "Tomorrow never comes" i går på O'Learys i Örebro. Dörrarna öppnade kl.19 och jag var där vid 19:20 och redan då var lokalen fylld till bredden med gamla vänner. Det var lite som "speeddating" för att hinna med att prata med alla. Man blev hela tiden avbruten av ett "Men tjena, va faaaaan vad länge sedan, hur är det med dig då vad gör du för tiden". Vissa samtal blev ytliga och snabbsammanfattande medan andra blev längre, intressantare och mer på djupet. Att sammanfatta sitt liv i några få ord var inte lätt men jag blev duktigare framåt kvällen.
- "Fortfarande gift, två barn som snart blir 14 och 19, spelar fortfarande, frilansfotograf och jobbar på reklambyrå."
- Ahh kul. Fan jag hörde att du var sjuk ett halvår, vad fan vad det för nåt skumt, hörde att du hade typ 40 graders feber ett halvår - är det sant?
"Jo, vi var i Grekland i sommras och jag åt en opastöriserad ost av getmjölk och fick i mig en bakterie som heter Brucella. Hård pencicilinkur i sex månader men nu mår jag skitbra"
- Fan vad skönt så då är du på G nu? Vi måste höras och snacka mer.
-" Absolut, jag ringer i veckan, ha det så bra så hörs vi."
Hur många känner igen sig i det där. Frågan är om jag kommer ihåg alla som jag skulle höras med, allra helst nu i vecka. Jo några kommer jag ihåg men långt ifrån alla, jag får väl hoppas att de kommer ihåg. :)
Konserten
Motherlode körde två set i går kväll, det ena vid 21:00 som var ett unplugged set och var helt OK men man väntade på fullblås setet förstås.
Vid 00:00 drog de loss med det nya materialet och klämde även in några gamla låtar. Det var en riktig höjdarkonsert. Bra spelat, bra låtar, bra ljud men framförallt en bra publik.
Det var en kväll som alla kommer att minnas länge.
Just nu lyssnar jag på skivan "Tomorrow never comes" och den växer, i massor. Den kommer nog snurra här hemma ett tag. Sonen har däremot en annan åsikt om skivan, "Det var inte värst mycket drag i det där". Nej, de låter varken som Pain eller Sonata Artica. Motherlode har rötterna i 70-talet och är i hans öron mossig, gubbig bluesrock. Men vad gör det, JAG gillar det :)
Skön söndag på er.
Lördagsjobb = Lördagsgodis
Att både vara anställd och driva eget innebär förstås något mer än 40 timmar i veckan. Det egna företagets timmar får då ibland läggas till stunder då andra är lediga.
Idag var en sådan dag som var en planerad adminstrationsdag inför sommarens resa till Runde och alla våra kurser. Då satt det fint med en påse plockgodis under arbetspasset.
Avbokningar
Vi har tyvärr drabbats av två avbokningar till resan till Runde pga av sjukdom, varav en riktigt allvarlig. Det är förstås mycket tråkigt att få höra om dessa sjukdomar, speciellt då den ena ser ut att ha dödlig utgång. Vi ägnade större delen av dagen åt planering och utskick med information till resenärer.
Eftersom vi nu har två platser lediga så måste vi börja söka nya resenärer. Några är redan vidtalade och vi ska kontakta några till under veckan. Ja vi får väl se hur utfallet blir men det är först till kvarn som gäller. Vi har i allafall en plan för hur vi ska gå vidare och det känns bra.
Idag ska jag uppdatera hemsidan som tyvärr är lite eftersatt, dock inte katastrofalt men ändå. Det är alltid saker som borde göras som man inte hinner med. Jobb, jobb, jobb, tur att jag får roa mig i kväll.
Releaseparty
Kvällen till ära ska jag gå på releasparty som mina vänner i Motherlode anordnar i kväll på O,Learys i Örebro. Det kommer att samlas en massa gamla goda vänner så jag ser absolut fram mot kvällen.
Höres.





