Händelsen i affären gör mig så ledsen och förbannad !!!

Sitter här å funderar på vad jag ska skriva om min lilla kaktus som blommar redan....men tankarna går till en händelse i affären...Grrrrr  Gruffff vad sånt retar och gör mig ledsen. Stog i kön i en butik, bakom mig hade jag några som pratade högt...väldigt högt. En säger: Fy fan för den äckliga tjärringen !!, vet du hon hade skitit på sig och kladdat över allt, fy fan vad hon är äcklig. En annan röst hörs som kontrar med:- Ja jag matade tjärringen å hon vägrade öppna munnen, hon är så jävla jobbig å borde fan vara utan mat !!

Jag blir så enormt ledsen och rasande över att höra sånt här, kanske för att jag jobbar med gamla och många dementa..först fann jag inga ord, men dom fortsatte berätta saker om damen. Då vände jag mig om och frågade: Är den jävla kärringen dement eller ???  De verkade som dom tyckte mina ord var skithäftiga och svarade mig med att de är fan alla där vi jobbar !!

jag ville så gärna veta vart dom jobbade, för de dom stog och gjorde är så fruktansvärt fel !! Så jag frågade vart dom jobbade, men då blev dom knäpp tysta. jag betalade och gick ut, sorgsen över hur människor bara kan yttra sig på detta viset.  Dom n ämde inte damens namn men ändå så fruktansvärt fel...

Till er två tjejer som tyvärr var i min egen ålder och dessutom mina kollegor, men lyckligtvis inte från min arbetsplats !!! Men hur skulle ni reagera om jag stog och pratade om er ?? - Demens är en sjukdom som ingen rår på. Är man dement så fungerar inte allt som de ska, en del vet tex inte vad man har en toalett till och vad gör man då, om man är nördig?? Jo precis som damen !!

Inatt var en dam på mitt jobb ledsen för hon hade precis fått reda på att hon hade fått spraken (hon är 90 år så de är länge sedan hon slutade jobba, men i hennes demens är hon en arbetande kvinna i sina bästa år), vad gör man ?? Jo försöker se till att hon blir lugn och nöjd, så hon får en god natt sömn. jag skulle aldrig vilja få hjälp av de två tjejerna för kan dom prata så..ja då undrar jag hur dom jobbar och är mot dom dementa.Dementa människor är precis som du och jag men skillnaden är att dom har en sjukdom !! Dementa är underbara människor,  människor precis som du och jag GLÖM aldrig det !!!!! och ni två tjejer BYT JOBB !!!!!!!! Suck !! Ska nu försöka lämna den biten tills på Måndag då jag kommer ta upp de med min chef, men nu ska jag bara njuta av de jag ska göra...attan så gött de ska bli !! ha det gött och var rädda om er där ute / Helen

 

Inlagt 2011-04-28 18:12 | Läst 1163 ggr. | Permalink



(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?

Underbara knoppar.
Svar från Helen Gustavsson   2011-04-29 07:28
Tack Tommy !! Våren är härlig att fota
Ha det gött / Helen
Hej Helen. Så tråkig att höra något sådant i en affär. Dom passar inte att jobba med människor, först är dessa dementa vårdtagare så beroende av oss som jobbar med sjuka människor , då ska vi absolut inte ner värdera dem, och för den andra har vi tystnadsplikt , och för den 3:e dom kan få en stroke i unga ålder och hamna i en likadan situation att dom kommer att kladda på sig . Du skriver att dom är in din egen ålder? Då är dom vuxna människor?? så jag undrar lite vad dom håller på med???

Jag tycker du har jätte fina blom-bilder spesiellt blåbärs knoppar .
Kram Anita
Svar från Helen Gustavsson   2011-04-29 07:29
Anita ! Japp vuxna människor som absolut inte borde jobba i vården, men tyvärr finns de såna och skulle tro att de finns såna på varje arbetsplats och de är tragiskt
kram / Helen
Bra att du reagerade och ställde dem till svars. Visst, de blev svarslösa (vad annat!), men tror nog att de fick en tankeställare i alla fall.

Lite blommor piggar upp en i vart fall!
Svar från Helen Gustavsson   2011-04-29 07:30
Rau´ni ! JA jag brukar inte lägga mig andras samtal på de viset, men jag kunde inte låta bli när dom pratde om en sjuk människa som inte har en aning om vad den gör Grrrrrrr. Ska nu ut i solen o njuta
Kram Helen
Så hemskt att läsa men så bra du tog upp det. Jag har haft min far senil redan när han var enbart sextiofem år. Han blev illa behandlad på ett privat vårdhem i Vittsjö.

Därefter har jag haft mor på Stockholms sjukhem avd. 6 där de var helt underbar välutbildad personal. Det är fruktansvärt när ens föräldrar blir dementa. Du vet precis alla faser de går igenom.

Skönt se dina bilder och jag hoppas

med dessa avreagerade du dig lite..
Du tillhör de änglar som arbetar inom vården. Jag kallar dig så för du skulle aldrig utan trösta och hjälpa när det behövs.

Nu sover du säkert gott
kramisar Gun-Inger
Svar från Helen Gustavsson   2011-04-29 07:34
Gun-Inger ! De är tragiskt att de finns sådana människor som tar hand om sjuka människor.
Jag försöker alltid tänka att de boende är inte där för att dom vill MEN det är jag !!! och sen att Behandla de boende som jag själv skulle vilja bli behandlad och så skulle inte jag vilja behandlad. Det finns massor av underbara människor i vården. Min pappa dog i Augusti endast 74 år gammal o där fanns bara underbara människor, förutom sjuksjöterskan som jobbade då han dog. Den människan vet inte vad ordet empati betyder. Hon var iskall !!! men de har också gett mig fördelar för de är en sak som jag tänker på. Dementa kan vara jobbiga, men inte för dom vill utan de är ju sjukdomen !! Dom är underbara o tacksamma människor
Ha det gött / Helen
Känner oxå sorg över hur folk kan bete sig,
men jag känner mig ändå glad för DU finns ju som raka motsattsen.
Det är sådana omtänksamma människor som dig som får ialf mig att fortfarande hoppas.

//J
Svar från Helen Gustavsson   2011-04-30 21:14
Tack Johanna för dina fina ord..får en liten tår i ögat då jag läser dina rader. Ja jag kan sträcka på mig och stålt säga att så beter jag mig inte, utan försöker hela tiden vara vänlig, go och omtänksam och se till den enskildes behov. Jag älskar mitt jobb och de borde nog alla göra som jobbar i vården annars borde man nog tänka till om man passar där.
Ha det gött / Helen