My Corner Of The World

Om allt och ingenting.....

Vilket underbart väder!!!

Vilket väder! 14 grader varmt efter jobbet! Då kan man verkligen inte sitta inne, utan jag gav mig av på en långpromenad och tog kameran med mig.

Jag bestämde att jag absolut inte skulle fotografera någon mossa idag, men när jag gick där genom skogen och såg alla dessa stubbar och stockar med den allra ljuvligaste mossan fylld med kapslar och sporofyter...... Ja, då är det bra att ge sig hän och dyka ner med näsan i första bästa tuva! Men jag passade också på att ta några ”skakisar” och det är inte mycket man får med av skogen med macrot på, men det blev rätt läckert ändå.

Så här kommer en blandning från min promenad!

Ha en underbar Måndag alla sköna människor!

Inlagt 2012-03-12 18:23 | Läst 1413 ggr. | Permalink

"De första bilderna är snygga! Får man fråga hur du har gjort?"


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver

De första bilderna är snygga! Får man fråga hur du har gjort?
Svar från Heléne Alklid   2012-03-12 18:59
Man ställer in kameran så att slutartiden blir så lång som man önskar. På den översta bilden är den 0,5 sekunder, och den andra bilden är 1 sekund. Sen tar man kortet och för samtidigt kameran nedåt, eller uppåt om man tycker det är lättare. Använder man stativ blir bilderna mycket bättre, men ibland blir det effektfullt om man gör det på frihand också.
Ha en härlig kväll!
Nr 2 är bara så skön i sina färger osv...kanonläcker !! Visst har de varit en ljuvlig vårdag, hoppas de står sig några dagar nu så man kan njuta ordentligt
Kram Helen
Svar från Heléne Alklid   2012-03-12 18:55
Tack Helen! Ja, nu vill jag inte ha tillbaka vintern! Fick verkligen mersmak av det goa vädret!
Ha en fin kväll!
Kram!
Jättesnygga skakisar! Men dagens favorit blir den sista bilden, gillar färgerna och det lilla av ljuset som tycks belysa en liten liten del av mossan. Kram!
Svar från Heléne Alklid   2012-03-12 19:00
Tack Ewa! Uppskattar dina ord så mycket! Jag sprang i skogen och verkligen jagade det sista ljuset som strilade in mellan tallarna.
Kram!
Vilka underbara bilder!!!
Måste kolla vad du har här mer på fotosidan

Mvh. Janne
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:04
Tack Jan-Erik! Hoppas att du hittar något som faller dig i smaken!
Ha en fin dag!
Den andra bilden är bara härlig, vackra färger!!!
mvh Synnöve
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:04
Tack Synnöve!
Jag gillar nog bild nr 1 bäst i färgerna men allihop är som vanligt jätte fina.
Du har verkligen det här i dig min vän.
Ha en bra kväll.
Kram Irene
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:05
Tackar tackar! Ha en fin dag!
Kram!
Du är FANTASTISK! :o)
Kram Milla
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:05
Tack finaste Camilla för dina snälla ord!
Kram!
Vilka härliga vår bilder Helen. Jag hoppas nu att våren stannar, nu när jag är ledig.
Jag tycker mycket om den sista bilden den är speciellt..
MVH Anita
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:06
Tack Anita! Jag hoppas också att våren äntligen kommit för att stanna! Den är så UNDERBAR!
Ha en härlig dag!
Fina bilder! Tycker att du ska bidra något till naturfotomagasinet.se. Ta gärna en titt där och bidra med dina fina bilder! Du kanske är intresserad av att skriva ett artikel där om din macrofotografering?
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 12:10
Har sett den sidan innan, och där finns så härliga artiklar! Ska kika och se om jag kan bidra med något!
Ha en underbar dag!
Vackra färger, Hélene! Macrobilderna är fina - igen! Den sista har något speciellt
hälsar Wolfgang
Svar från Heléne Alklid   2012-03-13 18:52
Tack Wolfgang! Ha en härlig kväll!