Mycket snack och lite verkstad
Dagens övning - Att medvetet känna sig dum
Ni som känner mig vet att jag hatar att få uppmärksamhet, åtminstone i verkliga livet. Att däremot få uppmärksamhet för något jag skapat, har jag inget emot. Det kan vara bloggen, bandet jag spelar i, eller andra saker som jag gör för att jag gillar det, och där uppmärksamheten liksom kommer på köpet. Men att ha en publik under själva skapandet är något annat. Då krävs det att man antingen har gott självförtroende eller åtminstone vet vad man pysslar med. Eller så är man bara immun mot att folk iakttar en, vilket jag verkligen inte är.
I dagarna har jag kommit en bra bit på väg i analysen av mitt liv och dess små och stora problem. Det största tycks vara att jag är överkänslig. Inte mot något särskilt, utan i allmänhet. Jag tar omedvetet allt i livet på lite för stort allvar tror jag. Men å andra sidan kan meningslösa småsaker få mig att skina upp när som helst, av samma anledning.
Allt jag möter i min vardag påverkar mig starkt; gör att jag kan gå från jätteglad till jätteledsen på bara en liten stund. Från uttråkad till upprymd i ett nafs. Från lugn till stressad på nolltid. Det är ganska tärande faktiskt. Så jag har tänkt gå till doktorn i nästa vecka och diskutera om man kan få någon fin medicin som "slätar ut" känslorna, åtminstone när de blir lite väl påtagliga och när de inverkar lite väl negativt. Annars tror jag att jag ska försöka trivas med denna egenskap istället för att frukta den.
Kanske är det en styrka trots allt. Att aldrig vara likgiltig.
---------------------------------
Idag var allt på topp! Så efter jobbet bestämde jag mig för att jävlas lite med mig själv. Det är alltid nyttigt, om man inte mår dåligt av det. Därför åkte jag in till stan för att fotografera, mitt bland folk. Något som jag avskyr. Jag avskyr det för att jag känner mig uttittad, iakttagen; störd av blickar och osynliga tankar om mig och min uppenbarelse där jag kan stå likt en idiot och plåta något som nog ingen fattar. Det begränsar mig till den grad att det måste botas.
Nu till bilderna!
På Riddarholmen ligger Sveriges normalhöjdpunkt. Den bestämdes 1886 och består av en silvercylinder i bergväggen bakom luckan, med en skala ingraverad. Detta var under en tid då man frenetiskt ville mäta upp hela världen, och man ville ha en referenspunkt för höjd över havet även i Sverige. Här ligger den på 11,800 meters höjd (notera den svenska siffernomenklaturen med decimalkomma, inte decimalpunkt; således elva komma åtta meter).
Just här var det inte en kotte, men jag tänkte visa bilden i alla fall, eftersom det är en historiskt intressant plats.
Här är jag däremot säker på att alla förbipasserande undrade vad det var för idiot som stod och fotograferade en container istället för en vykortsfin stadsbild i det trevliga ljuset. Ja, skratta ni. Men det är så det känns, och det är därför jag inte gärna fotar i stan.
Gångbanan på Centralbron är ingen bra plats om man vill komma undan folk. Så det var en utmärkt plats att öva sig i att bli uttittad. Särskilt när jag återigen fotograferade något som nog är rätt obegripligt i förbipasserandes ögon. Bakom ryggen har man ju en fantastisk vy i motljus.
Jag vet inte riktigt vad som händer om man trycker på knappen. Kommer Leif då, på beställning?
På Kungsholmen ligger det vackra Landstingshuset, strax vid Rådhuset. Igen var jag tvungen att spela idiot och vända den solbelysta fasaden ryggen, och istället fotografera några fina rör i marken. Fast jag spelade ju inte. Rören var mycket intressantare än huset, men det tror jag inte att tanterna som gick förbi kunde förstå.
Bara några meter bort hittade jag dagens enda egentliga bild som kanske kunde röna förståelse. Men då fick jag istället ett jädra problem med ljusmätning och skärpeinställning, så jag tog säkert 8-10 bilder på trädet innan jag var nöjd. Det var egentligen komplementfärgerna jag ville åt, mellan löven och fasaden i bakgrunden.
--------------------------
Jag får nog säga att övningen löpte bättre än väntat. Jag kände mig förstås som en idiot några gånger, men jag lyckades ändå ignorera det och ta lite bilder som inte blev helt värdelösa. Exakt samma tänkande måste jag lära mig att anamma i andra situationer i livet. Att helt enkelt acceptera att man framstår som en fåne ibland, men att det verkligen inte gör något om man får ut något av det själv. Så mycket konstiga människor man ser runtom sig varje dag så är jag nog inte särskilt konstig. Bara onödigt självmedveten.
Igår satt det en yngre herre på tunnelbanan och dirigerade musiken i hans hörlurar. Damen mitt emot såg något besvärad ut, men jag beundrade honom. Han sket fullständigt i det och övade säkert genom ett stycke som han lyssnade till.
---------------------------
Att kunna vara fånig är en styrka. Vem är egentligen intresserad av alla de människor som bara försöker ge sken av att vara något annat än vad de är? Mitt yttersta mål är att alltid våga vara mig själv. Jag har en lång väg att gå, men jag hoppas att det går.
Arkiv
- Juni 2013
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009









O också, skitsamma vad alla random människor på stan tycker o tänker om en, för man kommer ju antagligen aldrig se dom igen ändå.
Och visst fick jag mig ett riktigt gott skratt, speciellt det du skrev om containerfotot.
Känner igen mig lite grann faktiskt. Funderar ofta på att åka in till staden, och bara knalla runt och ta lite bilder. Men känner mig fånig och allmänt betittad.
Får försöka göra som dig, och bara skita i folket runtomkring. Ta på mig skygglappar helt enkelt.
Fina bilder som vanligt från dig, speciellt "rörbilden" gillar jag.
Jag tror att man bör sträva efter att slänga alla barriärer mellan sig själv och verkligheten, om man pallar. Jag gör det inte än.
mvh Johan
/Stephan
Tur du inte har en nisch som makrofotograf. :-) Föreställ dig att ligga och krypa mitt på gågatan i full rusningstid och ta en närbild av något mellan kullerstenarna. :-)
Tänk dig själv att du ska sätta dig och måla en tavla inför publik istället för hemma på kammaren. Vilken tror du blir bäst? ;-)
Att det sitter en textdekal med texten "LEIF!" på är ett halvinternt skämt som några polare håller på med. Jag ska inte gå in på några detaljer här mer än att det hela är centrerat kring Tierp och att LEIF är en smått mytologisk figur... ;-)
Jag misstänkte nästan att knappen hade med växling att göra, eftersom jag hörde att det var en sån som klickade lite i närheten. Men vad "LEIF!" innbär var lite svårare att lista ut:-D
Det finns ju bilder som kan lura ögat. Typ en kontinuerlig gråskala från svart till vitt i varsin ände, där man utåt kanterna placerat två lika grå kvadrater. Man kan omöjligen inse att de har samma gråton, för att de har så olika bakgrundston. Det blir säkert något liknande även i ett fotografi, ibland.
Den senaste tiden har jag verkligen börjat bekymra mig över allt kul jag missar i livet bara för att jag oroar mig för vad folk ska tänka. Tro det eller ej, men bara för två-tre dagar sen bestämde jag mig för att det första steget skulle vara att jag skulle fota mitt i stan fast folk ser på! I mitt fall ta med stativ, för det har jag aldrig vågat förut. Dock blev jag förkyld, så jag har inte hunnit göra nåt i praktiken än, men det är väldigt intressant att läsa om dina erfarenheter. Ska försöka komma mig ut efter helgen.
Jag hoppas liksom du att klarar jag detta så kan jag snart prova mig på nåt "svårare".
Egentligen har jag mer att skriva, men vill helst inte göra det så här öppet.
Oj, håller ju på att glömma skriva att det inte bara är för texterna som jag följer med, utan bilderna också. Du har en stil som jag verkligen gillar.
Ibland vågar jag inte se mig i spegeln,
när jag varit borta i en roman eller ute på en promenad
vågar jag inte se i spegeln,
kanske har jag försvunnit och finns inte där,rummet är
tomt där jag skulle vara,
kanske har jag blivit en annan,förvandlats,fåttt en häxas
fruktansvärda ansikte
eller blivit en dödskalle eller något djur,en vildkatt,
en vit vinthund eller en ofantlig gräshoppa.
Spegeln kan också bli ett djup som man sugs ner i:för-
svunnen i spegeln,druknad,
ty visst liknar den ibland en flod,ett stycke rinnande
vatten,inramat och upphängt på väggen.
Kanske kunde man finna en vän i spegeln,en som inte
kunde tala,inte sträcka sig ut och röra där vid en,
men som kunde se på en,se in i ens ögon där blicken är
så ensam
och timmarna kunde gå,ögon i ögon,så underbart.
mvh Rolf
Visst är det så att man känner sig uttittad när man fotograferar på stan. Det verkar vara så att ju mer man går in för att fotografera på stan, desto mer känner man sig uttittad.
/ Alex
PID betyder som du säkerligen vet, proportionell (förstärkning), integrerande och deriverande.
/Stephan