Mycket snack och lite verkstad
In i dimman
Vid tolvblecket idag rullade en tjock, härlig dimma in över Stockholmsområdet. Lite synd var det, för den föregicks av en varmt leende sol och en molnfri himmel. Men fotografer är ju lite annorlunda, så jag slet snabbt på mig kläderna och rände ut i intigheten. Till fots förstås, som alltid.
Tranebergsbron västerut.
Essingeleden söderut, där den kommer ut ur berget vid Marieberg.
Jag gjorde ett kort svull-stopp vid mojjen utanför DN-skrapan och bestämde mig för att gå ganska långt. Först över Västerbron, som inte hade mycket att bjuda på i form av utsikt idag. Så jag fortsatte via Långholmen, runt Söders västra udde.
Under Liljeholmsbrons fäste har jag faktiskt aldrig varit förut, konstigt nog. Men nu har jag det, och det var "trevligt". Jag älskar ju såna här ställen:-)
Så tänds äntligen gatlyktorna, vilket jag väntat på. Begreppet "ljuskägla" blir genom dimman raskt mer begripligt. Liljeholmsbrons ovansida är inte fullt lika intressant som undersidan, men ändå.
Nu börjar det bli rejält mörkt. Klockan har passerat 15 och solens sista strålar där ovan är uppenbarligen inte längre till mycket hjälp. Stämningen är i alla fall förträfflig.
Den stackars M8:an börjar nu kräkas en smula av bristen på ljus, men det går ganska bra ändå. Färden går längs träbryggan vid Gröndals strand.
Upp över Gröndalsbron (Essingeleden) mot Stora Essingen. I vanliga fall har man här en utmärkt utsikt över stan österut. Idag är det som att titta in i en vägg. Inte minsta tillstymmelse till ljus från stan, trots att den ligger nära. Dimman dväljer allt. Essingeleden försvinner in i ingenting.
Vyn från Stora Essingen är ganska mäktig.
Sen gick jag hem över spårvagnsbron, med ett stopp på ICA för införskaffande av förnödenheter.
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009













Jag ska hålla ögonen på Dig, Du verkar ha en härlig syn på tillvaron.
/Frida
/MB
Var du helt utan fotografrullator eller fick du till det ändå?
Jag såg också dimman och det drog i mig att sticka ut och fota igen efter morgonens vackra gryning, men jag var på kurs och fick snällt vända min uppmärksamhet tillbaka till kursen.
Som sagt, mycket mycket fina bilder.
Jag tog också tillfället i akt denna dimmans dag genom att gå ner till Brunnsviken. Roligt att alla vi bildbesatta verkar reagera likadant. :)
Detta lyfte denna grå morgon en smula.. men jag tror ändå jag håller mig inomhus med en bok idag... lat som jag är.
I mitt tycke så klarar M8an sig bra och det brus som blir tillför ju en hel del till stämningen.
Riktigt läckert.
Göran
Såhär i efterhand tycker jag att jag borde ha lagt upp färre bilder, för ett mer samlat intryck. Men det är svårt att sålla. Jag tog 37 bilder under promenaden och är för ovanlighetens skull ganska nöjd med samtliga.
Angående bruset så stör det mig inte alls. Vad som däremot stör, är att när det börjar brusa mycket så blir det också bandning. Och DET accepterar jag inte, för det är inte vackert för fem öre.