I Focus
En Amatör Fotografs dröm - En Blogg om Fotografering - Livet & Vardagen
Fotosidans Magazin i brevlådan
I dag landade den Fotosidan´s magasin. Mitt premiär nummer ska bli intressant. Klart är i vart fall att moderskeppets kurser som hängde med är suvärena för såna som blivit inbitna raw diggare. Var det någon mer som saknade ljudet i ett halvt kapitel? Har i alla fall lärt mig en hel del i kväll. Nu ska jag gå och lägga mig och läsa magasinet vad jag tycker om det återkommer jag om.Kommande foto projekt
Kan säga att det är mycket jobb med att ta ner träd om man bor i stan med hus överallt. Tog ner 3 stycken 26 meters björkar på baksidan då de började bli dåliga. Som tur är känner jag en som kör kranbil väl nere ska de kvistas och kapas phuuu snacka om motion denna helg men jag fick en ny hobby på köpet nämligen att köra motorsåg :) riktigt kul faktiskt. Tyvär eldar jag inte med ved men det är inget svårt att bli av med. Tänkte att för att hålla fotograferandet igång starta ett projekt men vad? Tänkte först macro men sen tänkte jag om och är nu inne på butiks skyltar i neon men hmmm någon som har tips????Intressegrupp för makro?
Nu har krampen släppt. Fått fart på makro fotandet det är hur roligt som helst! Någon som vet vilken intressegrupp man kan gå med i när det gäller makro? Det blir ju lite olika motiv. Får tillbaka min kära mobil i dag oxå tyvärr så gick Netonnet oxå den enkla vägen. Men som jag sagt om ni får en spricka i displayen självförvållad som matrial fel skicka inte in den på garanti om ni inte har en extra försäkring som täcker allt. Själv kommer jag när sprickan blir så stor att det stör mig gå till mumien de är inte så dyra 699 för ny display inkl arbete.
Alla hjärtans dag min studio är färdig!
Uppe med tuppen 6,00 har hållt på med min fotostudio/fotohörna vilket ni vill. Nu har jag en permanent plats där jag kan vara det känns jävligt skönt. Tog en testbild den första i Jonson´s studio. Ja då var det ju meningen att jag skulle länka en bild från ett av mina album med herr ERROR är igång och skäller. Så hur laddar man upp bilder på bloggen?????Lugn fredag den 13:e
Det blir en lugn fredag framför tv soffan. Trött på alla företag där service är ett ord utan innebörd.Arkiv
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- Oktober 2012
- Augusti 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Januari 2011
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- Mars 2009
- Februari 2009



