InsideNature
November Migration
I november är det lågsäsong och inte så mycket turister. djuren finns där, vi åker och kollar läget där. Migrationen går söderut då.
Planer framåt
Hösten börjar närma sig och då skall man hitta något varmare ställe. planerar en resa till Tansania för att se djurvandringen. redan i november. är det någon som varit där? det skall vara kallt också, i mars blir det en veckas järvsafari i finland. Om planerna håller!!! I april kör vi igång björnfotografering igen. Ta gärna kontakt om du har tips eller vill vara med!
Järv ungar
Kom hem under helgen från östra Finland. fick uppleva en riktig järvsafari. Mötte tre järvsyskon och fick två av dem i en bild. de börjar splittras från varandra och söker egna revir. så jag fär se om de är kvar i september. vore kul ha dem i samma bild!
Bjrörnar vänster och höger
Första kvällen. vid 22.00 tiden kommer de fram. från alla håll, stora och små, ljusa och svarta och en jättestor hane. en stor hane har parkerat sig på myren, jag vågar inte gå ut och sova i ett annat gömsle. skall stanna med två damer igömslet. det blev mysigt!! Jag fick min drömbild med björn i dimman, även om det inte riktigt belv 100!! på morgonen hände det inget bara en vacker soluppgång!!
Björnsafari nr 5
Går på trosdagen till finland. vi lär se mycket björn, järvungar, räv och varg!!Vädret ser ut att bli bra. Följ våran resa här eller på vår hemsida!






