Kajsa Kavats blogg
Jag, en rastlös själ ...
Ja, det är bara att erkänna, jag är bara fööör rastlös emellanåt, och det blir inte bättre med åren, tyvärr.
Jag har svårt att bida min tid, svårt att nöja mig. Tålamodet tryter. Jag vill alltid vidare till något mer, något bättre, i något enda avseende... Jag vill lära mig att bli en bättre människa, en bättre mamma, maka, vän, arbetskamrat ... men famför allt; jag vill ta vara på tiden! Varje minut känns dyrbar, jag vill inte missa en enda chans, en enda möjlighet. Att sova är bara slöseri med tid ....
Men gräset är som bekant inte alltid mycket grönare där, på andra sidan.
Det tar på krafterna att vara på väg någon annanstans hela tiden. Det tar på krafterna att ständigt sträva och att vara för trött pga sömnbrist. Men vad ska man göra när man känner sig instängd och fjättrad?
Min lösning på detta är ... att resa. Det behöver inte vara så långa resor. Det kan vara en utflykt över dagen till ett skogigt naturreservat.
Eller kort besök vid ett vattenfall.
Men ibland, tro´t eller ej, kan jag också finna ro att fotografera en liten klöverblomma, från alla möjliga vinklar.
Men helst av allt vill jag resa långt bort, glömma allt som varit och börja om. På en solig strand kanske?
Nä, det skulle antagligen bli tråkigt det med efter ett tag.
Så jag fortsätter mitt liv med små utflykter och emellanåt en lite längre resa. För sån är jag!
/Kajsa Kavat
Arkiv
Kategorier
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v










/maria
Mvh Kajsa
Ja, visst är det härligt med resplaner! Att ha en resa framför sig inplanerad en bit fram i tiden är underbart! Man kan fundera på hur det ska bli, vad man ska ha med sig, vad man ska passa på att se. Sedan blir ju själva resan höjdpunkten förstås. Och i efterhand kan man titta på bilder och minnas!
Tack för din kommentar!
Mvh Kajsa
Att sova är verkligen inte slöseri med tid.....
men jag kan känna igen din känsla.
Det är mycket man vill och helst nyss..
Men var är du idag..om du redan nu tänker på morgondagen?
Ta det varligt, min vän!
Kanske kan du finna lite mera tid för ditt fotograferande..och att skriva. Jag gillar din sjö och din klöverblomma..o känner igen mig i din text!
Kram! Anders Plåtare
Ja, jag vet, min vän! Något finns det nog som gör att männsikan behöver sömn, men vad gör man när man inte kan sova? Jo, intalar sig att det finns något bra med det.
Jag kämpar hela tiden med att försöka vara och leva i nu:et. Den senaste tiden har jag seglat iväg lite väl mycket emellanåt, men jag försöker verkligen att leva här och nu. Tack för att du hejar på mig!
Kram
Kajsa