... in the Eye of the Beholder
Sommargästerna
Här bodde Herr och Fru Talgoxe med sina små i juni. Hur många de små var hann jag aldrig se, men det var en hel kör som pep så snart magarna var tomma.
När familjen Talgoxe flyttat ut var Herr Hackspett på visning, men han tyckte boet var för mörkt och tackade nej. Inte heller ungkarln Gröngöling gillade placet - han var ju egentligen ute efter ett penthouse. Vi får se nästa sommar vem som har tagit boet i besittning.
Ha en skön måndagkväll!
kill your darlings...
japp, det har jag gjort idag med besked!
Papperskorgen töms för tillfället (typ några timmar till) och jag kommer inte åt några roliga bilder då usb-slottarna är upptagna. Men jag hittade i alla fall en höstbild tagen för några dagar sen på min Buster. Håll till godo!
Jaa, ännu en fotoblogg, välkommen!
Varför ska även jag blogga? Jo, jag har funderat under en tid vad jag vill med mitt fotograferande. Har inget svar på det ännu, mer än att det är så roligt att fotografera. Tid och rum försvinner och jag mår bra utav det!
En liten, liten ynka bråkdel av alla klick hamnar i en ram, på ett kort, i ett mail eller syns på annat vis. Tanken är nu att få ur mig fler färdiga bilder och avsluta redigerandet som kan pågå i all oändlighet annars. Dra i reglage är roligt när man fotat i RAW. Jag försöker lära mig Lightroom och har knappt kläm på hur man skärper upp bilderna. Främst beror det på att jag hittills inte har behövt göra det. Med hjälp av bloggen hoppas jag att jag ska lära mig mer.
Jag tar gärna emot dina funderingar och tankar kring bilder och fotograferande!
I morgon blir det inte många bilder för då checkar jag in på spa hos min vän S!
Trevlig helg på dig!








