Klick i Ord och Bild
Den blomstertid.....
Nej, så är det ju inte. Inte kommer det någon blomstertid nu. Men väl Sankta Lucia....... Är det bara jag, som börjar undra och reagera över allt som händer vid terminsAvslutningarna... ??? Pust, mer fart och timing får man ju leta efter. Aktiviteterna står ju som spön i backen och som förälder får man ju va glad om man hinner med. Som i helgen, när det var dansavslutning. Tre föreställningar på två dagar.
Skjutsning, hämtning, luchfixning etc..... Men okej, det är ju ändå kul. Kul att se alla dessa goa kids, äldre som yngre som har kul.
Och nu är ju kakförsäljningen avklarad. Dansavslutningen avklarad...... Så nu återstår bara.....
... att baka bullar, se till att barnen säljer bullar, julfester, glöggfester och sedan skjutsa för luciatåg, titta på luciatåg...... :-) Sedan.....
Ja, sedan är det väl dags att få fira jul...... Bilderna är från min dotters dansavslutning igår. Jag hade tur och fick en biljett från goda vänner.... Populär tillställning det där. Två och en halv timme med faktiskt bra musik, dans och glädje...... :-) Så man skall inte klaga....... :-) Stiiiiilla naaat heeeeligaa naaatt... Ja just det, har ju hunnit sätta upp lite julbelysning också, både inom- och utomhus... Dags för Glögg kanske? Gott i lagom mängd. Är det någon som vet hur länge glögg håller sig, i oöppnad flaska??? :-) Har en som nog börjar bli "årgångsglögg". :-)
Oavsett, kul med bra Skjuts i tillvaron..... ;-) Hoppas du hade en fin första advent! //Peter-L
PS bilderna är tagna med min D90 och "H1!, dvs ISO 6400 DS.
Har du råd att inte... (del 2)
Ja, jag vet inte om ni minns "del 1", för det är ju nästan ett år sedan jag skrev den. Och idag, för en stund sedan så fick jag en positiv påminnelse i fickan. Ett SMS från Stadsmissionen!! För "del 1" handlade ju om den då, precis som nu annalkande julen. Och den kommande vintern. Kallt, mörkt, ruggigt. Speciellt för de hemlösa!! Så påminnelsen var faktiskt välkommen!!
http://www.fotosidan.se/blogs/klick/25519.htm#comments (Del 1)
Påminnelsen löd, "Svara med ordet HEM och du skänker 50 kronor till de hemlösa inför julen". Oj, vad bra, och vad bra att de kom ihåg mig från förra året!! Och kan det bli enklare? Jag svarade "HEM", och omgående kom ett "tack".
Så jag upprepar min fråga från förra året. Har du råd att inte skänka 50 kronor till Stadsmissionen och de hemlösa inför jul??? Kanske den billigaste men mest värdefulla julklappen under granen, lite symboliskt. Så, känner du för det så SMS'a "HEM" till 72900.
En god gärning inför en god jul. Men innan dess, vill jag självfallet passa på att önska dig en god och gemytlig 1:a advent!!
//Peter-L
Miller Krig och Mode...
Jag fick ju nöjet att träffa Kurt och Bengt i lördags, vi träffades på Millesgården för att kolla in Lee Millers utställning. Hennes bilder från 30 och 40-talet. En duktig kvinna och fotograf. En utställning som är sevärd med sitt innehåll kretsande kring krig och mode. En del väldigt starka bilder, andra av mer vacker art. Miller, en krigskorrespondent men också modefotograf för Vouge.
Utställningen hålls i den nya delen av Millesgården, en nyhet för mig. Men säkert inte för andra. Ovan kollar Mr. Bengt på Millers fina bilder. Han kan ju inte ta alla själv. ;-)
Och ja, vi var säkert inte de enda fotointresserade som beskådade utställningen. Som här en man med en, ja vad är det? En Kodak Instamatic? Ser så dåligt....... ;)
Bilder bilder och åter bilder. Krig, mode, porträtt, Egypten..... Samt hennes man, Man Ray. Även han en känd fotograf.
Som sagt en sevärd utställning och Millesgården, är ju också en sevärd plats på utsidan. Speciellt en solig höstag som denna. Läget är, vackert!!
Och självklart så dokumenterade Kurt det, innan vi tog en god fika. Och snackade livet, foto och möjligheter....
Bengt och Kurt, Tack för trevligt sällskap på utställningen!! //Peter
Fotomässan för stora och små... fotografer
Jahapp, då har man klarat av denna smått intressanta och spännande mässa. Eller va den spännande? Nej, kanske inte men väl givande. Massor med fina bilder, kända individer, trevliga individer och små individer. Fredagen var en bra dag att besöka mässan på tycker jag. Lagom med folk, vilket gjorde att man slapp köer och den värsta trängseln. Och ändå va det inte glest med besökare. Även "småbesökare, och i det sammanhange kan man väl reflektera och Gratulera Nikon, som med sitt bord faktiskt gjort en liten avdelning för kids! "Coolpix for Coolkids", eller??? :-) Ser ju på min egen dotter hur kul hon tycker det är och faktiskt också i mina ögon hur duktig hon är, på att fånga motiven.
Fast det är klart, en mässa kan bli tröttsamt, för både stor och liten, så att vara förutseende och ha med sig en "stol" att vila på kan va klokt. Speciellt när man har "gamla" och trötta ben..... ;-)
Att mässan vänder sig till en bred publik tycker jag är bra! För det finns ju ett stort fotointresse även utanför "Fotosidan". Och, det är ju säkert en del av framtiden. Som ovan till exempel. Sedan fanns det väldigt manliga inslag men med Kvinnlig touch... :-) Och vad hojen är döpt till vågar jag ju inte ens skriva här ;-) Och, det är första gången jag ser den nya och kombinerade "Soft och Skuggboxen". Men en mässa skall ju innehålla lite nyheter så.... :-)
För kvinnor fanns dessutom en Röd kameravariant från Pentax. Eller är det "Sovjetmodellen", eller kanske "Årets Julklapp"??? Nåja, oavsett så vill jag tillägga att kvinna ej var från Kina, utan det gula kommer sig av annat..... ;-) Och då tänker jag inte på svininfluensan heller. Nej, det är andra "influenser" i bilden.....
Sedan fanns det ju proffs på plats och kan man foto, så är det ju inte så viktigt om kameran eller blixten är vriden på det ena eller andra hållet. Bara man får plåta!! Eller, kanske är det en snilleblixt som han monterat??? Känns nästan lite som "Foto Micke" släng dig i väggen. Men så är det ju såklart inte, med all respekt. :-)
Nåja, sammantattningsvis så va det kul att besöka mässan! Att få träffa Nic, Lysa, Anna, Leif, Agneta, Kurt, Louis, JO med flera. Passar också på att tacka Fotosidan i vars monter vi fick gott kaffe, gott snack och skorpor. Och som sagt, en mässa för Stora och Små barn! The way to go..... ;-)
"Klick" //Peter-L
(PS samtliga blder är tagna med Nikon D90, ISO 3200 och 16-85 zoom. DS.)
Arkiv
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- Juli 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009
- December 2008
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning





















