"Attitude," Bobby said, "is everything!"

En matsked fotografering, en tesked filosofi och en nypa vardag.

Junie på äventyr

Idag har min dotter Junie fått följa med mig, när jag slog slag i saken och åkte och hälsade på några gamla vänner som jag inte sett på länge. Sonja jobbar hela dagen, så vi hade inga andra planer.

Först hälsade vi på Jörgen, som jag jobbade i bar med för över tio år sedan. Vi var ett fint radarpar bakom spritbatteriet på den tiden, det vi har gemensamt nu för tiden är snarast gamla minnen och det faktum att vi bägge hunnit bli pappor sedan dess.

Det blev en trevlig förmiddagsfika och medan vi satt i hans fyraåriga dotters rum och pratade visade hon sina leksaker för Junie ända tills vi satt i ett hav av prylar. Jörgen muttrade något om att han måste sälja en del, innan vi fortsatte att prata om annat.

Jörgen är en människa som det känns som om man senast såg igår, även om det gått flera år. Jag älskar sådana personer, inte bara för att de känns genuina och på något förutsägbart sätt trygga, men även för att jag själv är så dålig på att hålla kontakten med folk.

Min andra vän är precis likadan i det avseendet. Erik, som han heter, är på intet sätt lik Jörgen. Det är sanningen att säga helt olika, men just egenskapen att få en att känna som om man träffat dem alldeles nyss - även om det gått en lägre tid - har de gemensamt.

Vi hälsade på Erik och Johanna på eftermiddagen och till Junies stora förtjusning har även deras familj utökats. Deras dotter är två månader äldre än Junie och jag riktigt såg hur det lyste i ögonen på henne när vi klev in.

Jag måste se till att de får träffas oftare.

Nu sover Junie och jag sitter och väntar på att min kära fru ska komma hem från jobbet.

I morgon är en ny dag, med nya möjligheter. Undrar vad vi känner för att hitta på då?

/Jonas



Postat 2010-03-28 22:33 | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Dubbelt upp

Jag har vid sidan av den här bloggen, som kommer att fortsätta i samma anda som tidigare -dvs med valda bitar ur vardagen, blandat med amatörfilosofi och fotografier - startat upp en till blogg, som bara handlar om fotografi och om att jobba som frilansfotograf.

För den som är intresserad av ytterligare läsning rekommenderar jag alltså ett besök på bloggen som är kopplad till min hemsida och företag FotaDig.nu.

Ni hittar bloggen här: http://fotadig.nu/blogg/

Det var allt jag hade att säga idag. Kram på er alla!

/Jonas



Postat 2010-03-27 23:06 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Celebration

Idag har jag haft orsak att fira, trots magsjuka.

Första bröllopsbokningen via den nya hemsidan (www.fotadig.nu) är bokad. Totalt vet jag i och för sig redan om fyra andra bröllop jag kommer att fotografera i sommar, men det här var första bokningen via hemsidan och det känns extra kul.

Jag häller upp ett glas Proviva (champagne gör sig inte med magsjuka) och firar.

Kram på er alla,

Jonas



Postat 2010-03-24 20:09 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Lycka är...

... när mamma hinner hem från jobbet innan jag ska sova!

/Jonas



Postat 2010-03-11 00:12 | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Och bara så där...

... så är jag plötsligt där.

Hela hösten har jag drömt om den underbara vårvintern. Hur jag tillsammans med Junie ska åka på skidturer genom de snögnistrande landskapen och njuta av vår ledighet tillsammans.

Jag drar ett djupt andetag och låter den rena luften fylla mina lungor till brädden. Jag tar av mig mössan och vänder ansiktet mot solen. Under fötterna knarrar snön och långt borta kan jag skönja en skoter, annars är det helt tyst.

Jag sänker blicken och tittar på min vackra fru som går bredvid mig. Bakom sig drar hon Junie, som passar på att ta en tupplur, i Chariot-vagnen. En vagn som för övrigt inte går annat än lovorda om man gillar att vara ute i naturen. Den går att cykla, springa, vandra och åka skidor med.

Sonja och jag pratar om allt möjligt medan vi sakta men säkert närmar oss stockstugan uppe på toppen av Torrberget. Jag älskar de här stunderna av lugna, kravlösa, samtal - som vi så ofta har när vi är ute och går tillsammans. Livet blir inte mycket bättre än så här.

/Jonas



Postat 2010-03-06 20:32 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Sida: 1 2 Nästa Sista