.: Rapport från en LapTop :.
Lite text till nya och gamla bilder. Nystart 2010-12-01
Från en med svart bälte i "Mycket snack och lite verkstad"
Från en med svart bälte i "Mycket snack och lite verkstad"
Min älsling i duschen - porr?
Fick ta några bilder på min "älskling" i duschen. Detta är början på ett litet experiment som kommer att avslutas i en bastu.

Inga protester här inte...

En vädertätad Pentax K20D i duschen, fotad med en icke vädertätad Pentax K100D.
- Var kameran på?
- Ja
- Tog du nån bild med kameran när den stod i duschen?
- Ja, med en remote, bild längre ner.
- Höll kameran?
- Inga problem alls, lite svårt att torka in under blixten bara.
- Vadå porr?
- Kameraporr ;)
- Hur såg den ut efteråt?

fullt med vatten under blixten... :)
Det rätt stora motljusskyddet på gluggen (Pentax SMC-DA* 50-135/2.8) skyddade så bra mot vattnet att inga droppar hamnade på frontlinsen!
Bilden jag tog...

Inlagt 2010-03-03 21:15 |
Läst 3108 ggr. |
Permalink
Dagens bild
Göteborg
24exp
Café Cello
För 1 år sedan
nordstan
Pentax
Skepplanda
Snapshot
Modellbilder
Foto Fika
Samling
Jobbet
GrandPrix 2008
Skanning
FotoVäst
Utställning
Smycken
panorama
Nokia N73
Arkiv
Kategorier
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Infrarött (IR)
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v
Familj
Fotografer - me like
- Aliosha Romero
- Anna Ulmestrand (Macro-mästarinnan)
- Bengt Björkbom
- Bernt Carlzon
- Daniel Knutsen
- deserie douleur
- Hanna Björkstedt
- Henrik Pilerud
- Jan Palmblad
- Lambis Stratoudakis
- Lotta Larsson
- Roger Sandgren (IR-mästare)




Jag hade tidigare en stor vädertätad kamera och det var knappt att jag tog fram den när det regnade! Vad hade du gjort om din kamera gått sönder pga vätan?
//Chasid
Om den gick sönder. Då fanns det anledning att köpa nytt ;)
Nja, hade det hänt något hade jag blivit grymt besviken och klagat hos Pentax. Den skall klara detta och mycket mer...
Nästa steg är att fota i en bastu. Har blivit avrådd, jag vet ;)
/Peter
/Peter
/Joel
/Peter
mvh/Ove
Min känsla för elektronik och fysik säger att den skall klara det. Fast jag vet inte vad Pentax skulle säga _OM_ det skulle hända något.
En vanlig våtbastu har 20%-30% relativ luftfuktighet så det är faktiskt inte så fuktigt som det känns...
http://www.youtube.com/watch?v=Ug6Pere-5rM
/Peter
/Peter
/Peter
Jag kommer att testa mer av vad dom tål!
/Peter
Ska du prova att slänga den i asfalten också från 10.de våningen??
Enligt rykte ska det ligga en Hasselbladare på taket till Hasselblad i Göteborg för att den ska testas, eller hur fasen det var. Men att göra tester privat kan kosta pengar.
mvh
Morgan Larm
Har du provat micron??
jag vet folk som diskat med sin dykarklocka och varit under vattnet och fått diskmedel på klockan en längre tid och detta har den inte klarat av. Diskmedel ska visst inte vara så bra, särskilt inte Yes sägs det.
/Peter
* ovan text skall läsas med mycket ironi *
Kan berätta att jag körde D300 + AF-S 300/2.8VR i spöregn i flera timmar utan minsta knorr, där sista timmen var ren förflyttning men jag var för blöt och slö för att lägga ner prylarna i kameraväskan. Ove Lundqvist som skrivit här tidigare körde med A700 och Sigma 100-300 med samma problemlösa resultat.
Kamror klara mer än man tror i många fall...
/Peter
/Peter
/Peter
Vågade mig dock på ett undervattenstest av min lilla Olympus uTough, men med testet riskerade jag ju inte så mycket ekonomiskt... Egentligen inget alls eftersom den ska tåla att dränkas i havet enligt tillverkaren. Resultatet visade jag nyligen i min blogg.
Kameran fungerar bra, hade den även med på Universeum för inte så länge sedan, i "rengnskogen". Inga problem där heller.
Japp, det blev bastubad, problemet där var imma på linsen, som inte helt gick att hålla borta. Faktiskt samma problem på universeum, aldrig helt immfritt.
/Peter