Reflexer och reflektioner

Känsla, tanke och inspiration

Idag är det Annas tur.

Attans då!!

Knappt hade jag blivit av med det värsta, känner mig fortfarande matt och öm i kroppen efter en rejäl magsjuka. Nu är det Anna som ligger däckad!!!

Tur ändå att vår förlovningsdag fick upplevas som friska, tur ändå att vi är tillsammans och kan ta hand om varann. Tur också att vi inte låg däckade samtidigt, det hade väl varit ännu tråkigare.

Skulle vilja säga några ord om hur det känns just nu. Har precis legat och hållt om en magsjuk tjej, det känns bra att kunna ligga där och hålla om henne när hon mår dåligt. Det känns väldigt bra allt vi gjort hittills tillsammans.

Tänker ofta på hur det var när vi träffades, det känns fortfarande konstigt att man kan få uppleva nåt så fantastiskt mitt i livet. Det känns konstigt att allting som har hänt på den här korta tiden ändå hittills har löst sig så bra. Pga vårt boende så långt ifrån varann har vi ju inte heller kunnat träffas så mycket som vi velat, men oj vad mycket vi har gjort tillsammans. Jag gråter faktiskt lite grann när jag tänker på allt fint och allt roligt vi gjort. Det  här kommer aldrig ta slut, vi är helt enkelt så perfekta för varann. Det känns som om min själ har hittat sin tvilling.

Nu har jag fått träffa större delen av Annas släkt, som hon älskar så mycket, och det känns väldigt väldigt bra. Trivs med dom, fina människor allihop. Till nyår ska vi ut till Vibble igen, ännu fler släktingar sluter upp.

Hoppas verkligen att vi är friska och krya då.

Har lite bilder från Visby, men till den här bloggen, ursäkta mig, men till den här bloggen passar bara bilder från våra första dagar.

Älskar henne så mycket, älskar henne bara mer och mer!!!

Mitt ljus

Kom och lägg dig här älskling

Vi.

Hoppas att helgen har varit fin för er, hoppas ni känner tillförsikt inför ett nytt år//Leffe

Anna!!! Jag känner att det är inte bara ett nytt år, det är ett nytt liv!!!



Postat 2010-12-29 15:47 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Hallå där jag fick nån sorts stafettpinne

Det hade faktiskt gått mig förbi, men jul är det ju och snäll försöker jag ju vara. I mitt liv pågår saker,  bra mycket viktigare saker än bilder. Kanske är det så att Fotosidan efter att den har gett mitt liv en ny och helt underbar mening har kommit lite i skymundan ett tag, det finns helt enkelt nåt annat i mitt liv som ger mig allt vad jag vill ha.

However, jag älskar bilder, jag älskar konst, jag älskar uttryck. Sånt som får mig att reagera och att tänka till, jag älskar helt enkelt att känna in och att bli berörd.

Som den känslomänniska jag är kan jag inte låta bli att nämna min Anna som jag tycker har ett bildseende utöver det vanliga. Hon har dessutom gett oss en del fantastiska bilder med en utrustning som inte tillåter några som helst utflykter, med den utrustningen som hon har idag kommer hon att utvecklas till nåt riktigt riktigt bra.Att vi sedan ska jobba tillsammans ger också mig en sporre, jag är övertygad om att vi ska kunna utveckla vårt koncept och kunna visa våra bilder, tillomed dra in mer inkomster på det.

Söder om oss finns en av mina absoluta favoriter, Tim Timoleon som  har gett mig otroligt mycket intryck och uttryck. Hans skuggor och hans svärta ligger nära det jag själv vill visa.

Malin Jochumsen, hemkommen till Sverige igen verkar det som om hon har hittat ny inspiration. Kul, för hon har en känsla för bilden som tilltalar mitt öga.

Kan nämna fler, Mats Alfredsson, Janne Jältorp, Nilserik, Bengt Hansson. Drömmer inte ens om att komma dit, bara njuter av deras bilder och blir underbart glad när jag har hittat en bild som gillas av dom.

Bästa bilden då? Ingen utav dom, egentligen är den nog tagen 2009 men publicerad 2010. Det finns dom som har presterat bättre om man tar hänsyn till sämre utrustning, men nu pratar vi ju bild.

Den här killen kan sätta en bild, rakt upponer, med en teknik som få, men han är ändå väldigt ödmjuk, han ger av sig själv och sina kunskaper. Helt enkelt en jävligt duktig plåtare och en bra och generös människa, han heter Claes Wåhlin.

Det här är bästa bilden enligt mig i år:

www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/1941148.htm

Hur ska man kunna skicka vidare när man inte har hängt med i stafetten? Jag vet att Anna Brunk inte har haft den så hon får den av mig.

Viktigaste bilden för mig då? Den här såklart!!!

//Leffe, gladast på Fotosidan!!!

Vi.



Postat 2010-12-26 07:30 | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Nu går bussen snart

Går bara och väntar på att få komma iväg. 12:10 går bussen,sen väntar fyra timmar, eller mer om manska tro Aftonbladets sensationsskriverier. Fyra timmar tills jag träffar Anna i Sthlm.

Nån timmes plåtande och lite käk. Sen vänder vi kosan mot Nynäs och Visby!!!

En liten hytt på båten där vi kan dela en medhavd italienare och varandra. Det gungar på sjön rapporterade Anna nyss när hon kom till Sthlm, men vad gör det när man får kramas och rå om varann.

GOD JUL PÅ ER ALLA!!!

 Nu är det jul igen....

Jag vill härifrån nu

//Leffe

Anna!!! Jag är strax på väg till dig!!!



Postat 2010-12-23 11:33 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Imorrn hörrni, då åker jag!!!!

Jag åker till Gotland, jag åker till Anna, jag åker till kärleken!!!!

Kommer säkert höra av mig till er, elva dagar på ön, elva dagar med min tjej, elva dagar med tjejen som jag vill dela mitt liv med!!!!

Det kommer hända mycket!!! Jag träffar Annas son, hennes mamma och syster och  ett antal släktingar. Får känna på Gotland och hur det är på ön på vintern, är ju van med blåsiga Motala men jag har förstått att mitt i Östersjön är värre.

Lägger bara en bild idag, Alla bara går.

Alla bara går

Äh, vi tar den här också!!! Ett samtal på centralen.

 

Ha nu en fin helg vänner//Leffe

Anna!!! 16:00 är jag i Stockholm!!! Stooor kram blir det då!!!



Postat 2010-12-22 21:07 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Andersson har 801 bilder!!!!!

Tack fotosidan, nu behöver jag inte rensa hela tiden!!!!

Här kommer 801:an!!!! 

Till Anna, mitt hjärta är ditt

Den är givetvis till Anna, när jag tog den fanns hon redan i mitt hjärta!!!



Postat 2010-12-20 22:57 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Sida: 1 2 3 4 Nästa Sista