Pistage Kungen

Vardagliga händelser, utflykter och resor.

Nytt hopp ;D

Äntligen har det fallit över mig en ny tanke kring bild. Ikväll så ska jag börja fota igen med ny inspiration. Jag ska närma mig mitt gamla matrial i tanken men med ett helt annat utförande. Jag tror till och med att jag ska redigera i färg och om möjligt helt utan struktur. Jag hoppas att det ska leda till något nytt och spännande. 

Vad tror ni själva om eran fotografering? Är det viktigt att utveckla sig med olika former av bildspråk? Ska man utveckla formen eller tekniken? Jag tror att tanken kring skapandet är något väldigt personligt. Att släppa sin känsla kanske är fel men att visa upp den på ett nytt frächst sätt kan vara väldigt givande.

Inlagt 2011-10-12 17:24 | Läst 383 ggr. | Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
Jag tycker att man ska försöka utveckla både formen och tekniken, om man vill förstås! Man blir nog gärna lite enkelspårig och vill helst pyssla med det man är bäst på.
Men är man riktigt duktig inom något område så tycker jag nog inte att man ska släppa det, utan kanske bara ändra lite grann....
Ta som exempel dina bilder..... man ser direkt på dom att dom är dina, och det är ett väldans fint betyg tycker jag..... =) Du har din egen stil som ingen annan har, och den är unik..... Du är så duktig... =)
Ha det gott!
Mvh Heléne
Svar från Erik Johan Lindberg   2011-10-12 18:44
Tack för den väldigt positiva kommentaren. Självfallet så ska man inte kasta hela sin fotografiska identitet åt sidan. Men samtidigt så ska man kanske göra något nytt när det känns tradigt. Tack för en väldigt givande åsikt.
klart man måste ha ett eget bildspråk Johan=) annars är man bara en i mängden och som helene säger dina bilder vet man att det är just dina=)
mvh
peter
Svar från Erik Johan Lindberg   2011-10-12 18:45
Tack Peter för din kommentar det uppskattas.
Håller med Peter och Heléne att du har en alldeles egen stil, men samtidigt förstår jag att du inte vill fastna i invanda mönster. Det är lätt när man hållt på ett tag och någonstans hittat ett eget bildspråk att man fortsätter i samma hjulspår och inte vågar gå utanför ramen. Att våga testa nytt, både vad gäller teknik och form tror jag är bra för alla. Att forsätta sitt sökande, att inte stanna upp och vara nöjd. Det tror jag till slut gör att man blir ännu mer säker på sin väg. Det jag själv tycker är svårt är att hela tiden utmana sig sjäv, att testa nya tekniker, miljöeer, och former för att utvecklas. Jag kräver mer och mer för att bli nöjd, det är som en drog. Det behövs mer och mer för att jag ska känna den där "kicken". Jag blir mer och mer kräsen och kräver mer av mig själv hela tiden, vilket ibland är oerhört frustrerande, jag är aldrig nöjd (eller åtminstone väldigt sällan). Testa på, pröva nya idéer för att sedan avfärda dem om du så tycker och återgå till vad du brukar göra, om det är det du vill. Lycka till, jag ser fram emot nya vinklar i ditt fotande, om du behöver konstruktiv kritik på dina nya tester så ställer jag gärna upp med lite ärliga åsikter. mvh Malin