Ur min synvinkel

Är en glad amatör som jobbar på att bli gladare amatör

Att våga fotografera

När jag ligger på alla fyra uti mossan här hemmavid känns det inte så konstigt. Vet att grannarna vant sig och har insett att jag inte tappat greppet alldeles utan bara jagar den bästa vinkeln.

Men inne i stan (i mitt fall Uppsala) finns det en spärr. Vädret var alldeles strålande idag att jag tog en tur i Stadsparken innan avfärd min min trygga vrå på landet. Kameran låg fint i ryggsäcken medans jag gick och beundrade all grönska och alla vackra blommor. Funderde på om jag skulle plocka fram kameran och ta några bilder. Tänk om nån skulle ta illa upp??? Till sist blev iaf frestelsen för stor och jag plockade upp den, telezoomen satt på och den fick duga denna dag. Började lite trevande att fotografera blommorna på träden....

Blommorna i rabatten....

Denna lilla parvel tog inte illa upp att få vara med på bild...

När jag fotade denna blomma på en buske, kom en dam fram och frågade vad busken hette...herrejisses...måste man vetasånt för att ta bilder?? 

Hastade snabbt vidare för att slippa fler frågor. Men se där kom det några människor med oxå....

De var ju på andra sidan ån och om de skulle upptäcka mig så skulle jag lugnt hinna springa in och gömma mig i min bil innan de kom i kapp! Kände mig nu lagom modig nu och tog även en bild i backen precis utanför mitt jobb..

Knäna skakade och jag kände mig som värsta busen, tänk om nån kom ut och såg vad jag pysslade med???? Nåja, denna gång klarade jag mig utan upptäckt ;)

Efter detta äventyr kanske jag kan våga mig på en utflykt till, kanske till och med böja på knäna för att få en bättre vinkel, få med fler människor på närmare håll. Får väl se om modet håller eller om jag nöjer mig med mitt krypande i mossan.

Inlagt 2012-05-03 19:39 | Läst 466 ggr. | Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
Haha! =) Jag har varit som du i många år, och inte vågat fota när folk tittar på, men det ger sig till slut... Nu ligger / står / sitter jag i de mest konstiga ställningar och bryr mig inte ett dugg vad människor tycker! Hade dom sett allt det vackra som vi ser genom våra macrolinser, så hade dom förstått alltsammans! =)
Fortsätt du fota! Ser fram emot att få se mer bilder av dig! =)
Ha en riktigt fin kväll!
Svar från Hizzan   2012-05-03 20:53
Härligt att få "höra", då kanske det finns hopp för mig med ;) Jag ska i alla fall fortsätta att spränga mina gränser men det får bli ett steg i taget....
Ha en fin kväll du med!
thithi en annan ligger ju för det mesta där de int e folk som tur e :=))
Härligt skrivet å fina bilder Liselotte

MVH Roger
Svar från Hizzan   2012-05-03 20:54
Tack för din kommentar!! Känner att jag måste ge mig ut i världen, börjar smått ledsna på min hemmiljö, men det är tryggare där ingen ser ;)
Ett litet leende leker på läpparna undertiden jag läser ditt inlägg. Känner igen mej i allt. Fint beskrivet. Lite som du, känner jag att när jag vågat ta ett steg, så känns det inte så farligt att ta ett steg till. Alltså ju mer man vågar, ju lättare blir det.
Svar från Hizzan   2012-05-03 20:57
Skönt att veta att jag inte är ensam... Visst är det så att bara ett steg i taget utan att nått hemskt inträffat så vågar man ta ett steg till och snart är man uppe på toppen av berget ;)
Visst finns den en lite spärr ju närmare samhället man kommer...men de e lockande att krypa även där ibland. Dina röda tulpaner är så underbart vackra !!
kram Helen
Svar från Hizzan   2012-05-04 16:11
Ja visst lockar det, som tusan och endera dagen kanske jag vågar släppa spärren och kasta mig i gräset bara det vuxit upp tillräckligt så att jag inte syns så mycket ;)
Visst ska man våga....det heter ju friskt vågat-hälften vunnet.
Härliga vårbilder.( den vita blomman är en magnolia)
Marianne
Svar från Hizzan   2012-05-05 09:49
Tack! för din kommentar och extra tack för namnet på blomman, nu har jag ett svar om jag får frågan nån mer gång ;)
Visst ska man våga, lätt att säga men inte alltid lika lätt att leva efter för min del, men jag känner att jag blir allt modigare!
//Lizzan