MITT INRE RUM...
Varför kände jag inte samma glädje?
Igår fick jag ett MMS av min man med en bild på ett uppslag ur senaste numret av tidningen DigitalFoto. Under hade han skrivit "Ser Du något bekant i bilden"?
Och visst gjorde jag det... Ett av fotografierna var nämligen en av mina bilder!!! Jag hade skickat in den för en tid sedan, men helt glömt bort att titta om den kommit med...
OBS! Mobilkamera (HTC Incredible S)
De fyra gånger tidigare som jag fått bilder publicerade i tidningar har jag känt en enorm glädje och stolthet. Men nu kände jag så gott som ingenting! Visst blev jag glad och tyckte att det var roligt, men det pirrade inte i kroppen som det gjort tidigare. Jag glömde till och med nästan bort att köpa tidningen när jag var i affären samma dag. Men som tur var gick jag förbi tidningsdisken innan vi kom fram till kassan och då blev jag påmind.
Väl hemma fick tidningen ligga inplastad på köksbordet i flera timmar innan jag ens öppnade den och kikade på mitt foto. Det är inte likt mig! Jag brukar dessutom ringa till mina föräldrar och berätta den glada "nyheten", men de är fortfarande helt ovetande.
Varför jag känner så här vet jag inte, kanske beror det på att jag glömt bort att jag skickat in bilden? Eller kanske beror det på att det var min man som upptäckte fotot och inte jag? Men det har ju ingen betydelse och jag vet att han blev stolt när han såg bilden. Jag hoppas verkligen att det "inte känns lika stort längre" på grund av att jag varit med om det tidigare. Sådan vill jag inte vara. Måste bilden hamna på förstasidan av tidningen för att jag skall känna samma eufori som tidigare? Vad tror Du? Berätta gärna!
Kram Milla
Här kan Ni se bilden i bättre upplösning:
Mitt första kvitto...

Jag har för första gången i mitt snart 42-åriga liv skrivit ett kvitto! Det var nallebudet.se som bad om det, för bilderna på nallar som jag fotograferat till dem. Jag hade absolut ingen aning om vad jag skulle skriva, men efter att ha frågat ett par vänner som har egna firmor lyckades jag i alla fall få ihop något som liknade ett kvitto.

Så här blev resultatet:
Jag har hört att det skall finna "färdigskrivna kvitton" på nätet, men jag hittade tyvärr inget som jag kunde använda. Känner Du till någon bra internetsida som har färdigskrivna kvitton som liknar mitt exempel här ovan? Berätta gärna!
Kram Milla
Jag har hyposensibiliserat...

För en tid sedan skrev jag i min blogg att jag tyvärr hade fått två olika sorters allergireaktioner sedan jag skaffade hund. Några svarade då att, om man har tur kan man med tiden hyposensibiliseras mot sitt husdjur. Det vill säga, att man med tiden "vänjer kroppen" med det som man är allergisk mot, så att man till slut tål det. Detta är precis vad som hände mig. Idag tål jag Pepsi till 95% (peppar, peppar). Hon kan slicka på min hud utan att jag får nässelutslag och mina ögon blir inte röda eller kliar längre. Gissa om jag är lycklig för detta!!!
Kram Milla
Denna söta kreation fick Pepsi av "farmor" idag. Visst är söt!!! 
Foto: Camilla Thieme
OBS! Mobilkamera (HTC Incredible S)
Gör vardagen festlig...

Förra veckan överraskade jag min man med en god lunch, en smarrig smörgåstårta med kycklingfilé, knaperstekt bacon, dijonsenap, gräslök, philadelphia ost och majonnäs.
Jag lade inte ned något större arbete på själva dekorationen, (eftersom det inte var till något "högtidligt tillfälle"), men smaken var riktigt god!
Smörgåstårtan var en variant på "Club Sandwich" och relativt smidig att göra. Har Du testat den någon gång? Vad tyckte Du? Berätta gärna!
Kram Milla
"En smörgåstårta blir till... Steg för steg." 

Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
Kategorier
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Sv/v
- Teknik - Undervattensbild














