Max Norin

Photography takes an instant out of time, altering life by holding it still

Olaglig verksamhet (?) och nytt favoritmotiv

Nästan en månad sedan jag skrev ett blogginlägg här. Jag har inte riktigt haft motivation eller inspiration att skriva. Men det har hänt lite saker senaste månaden!

  • Jag och min sambo har skaffat katt. Charlie heter han och är väldigt mysig!
  • Jag har sprungit Stockholm Marathon och klarat av det!
  • Jag har köpt ett nytt objektiv, Samyang 85 mm, f/1,4
  • Jag har fått en bild olovligt manipulerad

Angående den sista punkten så var det så att jag fick ett fotojobb från Högskolan i Borås, där de ville att jag skulle ta en bild som efterliknade Wall Street 2 postern. Och allting gick jättebra och jag fick till ett resultat som jag blev nöjd med och så mailade jag iväg bilderna. Sedan när de blivit publicerade (Facebook, på Högskolan och runtom stan) så märker jag att ena ansiktet är inklippt. Jag mailar och frågar vad dom har gjort och det visade sig att ena personen inte blev nöjd med hur han såg ut, så då klippte dom in hans ansikte från en annan bild. Utan att prata med mig först. Jag hade inte "sålt" ifrån mig rättigheterna på bilden, utan de klippte och klistrade (väldigt dåligt dessutom) in ett ansikte från en annan bild. Så vitt jag vet så är det olagligt att olovligen manipulera en annan persons (jag) bild utan den personens (jag) vetskap. Nu har det gått en tid, så jag vet inte riktigt hur jag ska hantera det.

Annars har jag verkligen börjat fatta tycke om att fotografera skogen. Speciellt på kvällarna med det varma ljuset som strilar genom grenar och bildar ett sådant härligt ljus. 

#2364653

#2365099

skogen



Postat 2011-06-06 18:01 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera