Max Norin

Photography takes an instant out of time, altering life by holding it still

Tips - En ljusmätarapp!

Eftersom jag börjat plåta med en analog Zeiss Ikon Nettar som inte har någon ljusmätare whatsoever, så kände jag att det skulle bli lite jobbigt med att behöva släpa med mig systemkameran bara för att fota med den. Så då tänkte jag:

"Hm, kanske det finns en app?"

Så jag sökte på "Light meter" på App Store och vad fann jag? Jo, en ljusmätarapp! Som dessutom hade 4 av 5 stjärnor i betyg. Och som grädde på moset så var den även gratis! Så där kunde jag ställa in bländare och ISO och så räknade appen ut  slutartiden. Så jag laddade ned den och testade den och jämförde med hur systemkameran mätte. Den mätte inte exakt som systemkameran. Kameran hade dubbel så snabb slutartid som appen, men jag kunde gå in på inställningarna i appen och öka exponeringen med +1, och då stämde både appen och kameran överrens (vilket i och för sig är spännande eftersom en negativ exponering ökar slutartiden på systemkameran). 

Denna app var hur som helst väldigt användbar när jag var ute och fotografera. Är ju väldigt smidig att bara ta upp och mäta med telefonen istället för att släpa runt systemkameran. Så jag rekomenderar den starkt!

(Har även lämnat in min allra första filmrulle på framkallning. På onsdag får jag se resultatet. Ska bli väldigt spännande att se resultatet. Känns som att det tar ett tag innan jag lär mig hur kameran fungerar). 



Postat 2011-12-30 12:57 | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Snart redo för det analoga!

Idag har jag skaffat mig film till Zeiss Ikon Nettar 518/16. Köpte mig både färg och svartvit film, även om jag tror att jag kommer att använda den svartvita mest. Har inte hunnit testa den än, mer än ett symboliskt "första kort" (mitt första analoga kort någonsin faktiskt). Det som jag inte riktigt greppat är hur jag ställer in annan slutartid än 1/200. Någon som vet? När jag drar i den lilla spaken för att ställa in slutartiden så hakar den endast i vid 1/200. 

Nu är jag på jakt efter batterier till Canon EF. Var nere i en fotobutik här och pratade lite och jag skulle leta efter batterier som heter antingen PX-13 (som dock skulle vara svårt att få tag i) eller EPX-625. Någon som vet vart man kan få tag i någon av dessa batterier? 1,35 v ska det vara också. Det finns en batteributik här i närheten där jag bor, så ska ta mig dit och kolla också. 

Måste säga att jag känner mig  väldigt inspirerad till att börja fota analogt! Även om jag inte har eget mörkerrum ännu (finns inte plats för det än), så ska det bli väldigt roligt att gå tillbaka till rötterna med fotografi och få uppleva känslan med det analoga. Det kommer bli ett skönt brejk från den digitala världen! :)




Postat 2011-12-28 18:00 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Två analoga kameror i resväskan hem

God fortsättning på er alla FS:are! Hoppas ni har haft en bra jul med allt vad det innebär! Sitter på bussen på väg hem till Borås när detta skrivs. Jag har haft en väldigt lugn och trevlig julhelg, men nu är det bara att ladda om batterierna för skola och det nya året! Jag har fått med mig två saker hem som jag tror att jag kommer att ha mycket nöje med! Det är två analoga kameror jag fått ärva från min far och som han använde på 70-talet. En Canon EF med två olika objektiv, samt en kamera vid namn Carl Zeiss Nettar 518/16. Jag har länge velat komma igång med att fota analogt, därför är det roligt att ha fått två olika kameror att komma igång med. Vad jag har förstått så ska det vara ganska knepigt att fota med zeisskameran då allt är helt manuellt. På så vis så måste man tänka till både en och två gånger innan man tar bilden. Förhoppningsvis hjälper det mig att utveckla mitt bildseende då det här med "point and shoot" tekniken inte riktigt funkar. Jag önskar er än en gång en god fortsättning! /Max

Postat 2011-12-27 14:27 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Film till polaroid! Hjälp!

Jag och min sambo köpte idag en polaroid EE44. Bland annat för att den är väldigt häftig och snygg och sen så har jag fått upp ett intresse för polaroid tack vare alla filter som finns till kamerapparna. Dock så har jag förstått att det kan vara svårt att få tag i film till den. Det hade varit fantastiskt roligt om kameran får agera mer än prydnad, därför undrar jag om någon vet vilken film jag ska använda och vart det går att få tag i den? Om det ens går att få tag i den...? Har förstått att det är dyrt med sådan film, men smakar det så kostar det!



Postat 2011-12-20 17:07 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

konstpaus

Jag har tagit mig en paus från fotograferandet nu. Och bloggandet för den delen också (Det har varit tre inlägg på en månad ungefär). Anledningen är att jag inte har någon inspiration eller motivation till fotandet (och bloggandet). Men är jag orolig? Nä, inte det minsta! Jag vet att inspirationen och motivationen kommer att dyka upp snart igen, för ibland kommer det perioder där man hamnar i dvala. Men jag känner att det är skönt med dessa vilor. Jag har samtidigt en hel del i skolan, inlämningar och tentor, vilket säkert också har en del i att fotandet har hamnat i andra hand. Men sen tror jag att hjärnan säger åt en att ta det lugnt. För jag har haft en rätt så intensiv fotohöst med många barnfotojobb och hjärnan har gått på högvarv under den tiden. Och precis som när man tränar för mycket, så säger kroppen ifrån. Så min hjärna tyckte antagligen att det var dags att vila lite och samla inspiration. Och man ska ju lyssna på kroppen och hjärnan. 

Biding my time, until the time is right. 



Postat 2011-12-05 16:19 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera