msun.se photography blogg

Jag delar av mig mina visioner som döv fotograf. Missa inte min hemsida för inspiration: msun.se

Gatufotografering med lensbaby

Vi körde gatufotografering med lensbaby. Det var riktigt kul samtidigt väldigt svårt med lensbaby då man måste fokusera och tilta rätt med den. 
Fördelar med lensbaby är att den ger speciell känsla i bilderna. Dessutom valde jag att köra extremt hög ISO runt 6400 - 12.800 för att få extremt brus i bilderna då jag gillar grovt brus i svartvitt. Ett tips till dig: Våga höja ISO och få grovt brus!


Vilken bild gillar du bäst idag?
 
Bild 1 - Shopping


Bild 2 - Vad?


Bild 3 - Tålamod


Bild 4


Bild 5


Bild 6 - Vem har bråttom idag?


Bild 7 - Filosoferar....
 

Bild 8 - Människans bästa vän!


Bild 9
 

Bild 10 - Tungt!!
 

Bild 11 - Missar bussen?
 

Bild 12 - Dags för dig att gå på bio!
 

Inlagt 2012-03-08 08:13 | Läst 1396 ggr. | Permalink

"Jag gillar 10 och 11 mest..Ljus effekterna... visst är det häftigt med högt ISO,bruseffekten tillför mycket särskilt i svartvitt... // Ha det gott// Maud"


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?

Bild 3 och 4 är ju skitsnygga!
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 15:16
Tack bild nr 3 vinner idag =)
Bild 3,4 och 7 är de som verkligen tilltalar mig. Det märks tydligt att jag uppskattar det avskalade och enkla.
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 15:17
Tack! Jag gillar typ enkelt men ändå snyggt. Bild 3 vinner idag =)
Fastnar för 7:e bilden idag, men gillar bild nummer tre också! Fast dom är alla bra på varsitt sätt!
Mvh Heléne
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 15:21
Tack ja bild tre vinner idag. Ja tycker också att alla bilder har sitt sätt. Allt gott
Trean fastnade jag för. Jätte snygga allihopa. Är det svårt att fota med lensbaby objektiven, eller vad man nu kallar det. Funderar att skaffa ett till min canon. De verkar vara olika priser och sorter. Vilket är bäst?
Sahra
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 17:14
Tack bild tre vinner idag =) ja det är svårt att gatufota med lensbaby. Ja det finns olika versioner. Jag kör med lensbaby compressor med double glas. Alla versioner är bra egentligen men jag gillar inte första version för då kan man inte låsa tillt.
Många snygga, men som fler redan sagt nr. 3 och 4 föll jag för direkt! :-)
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 17:16
Tack ja bild känns lite läskigt =) vinnaren idag.
Läckert! 3 & 4 i mina ögon!
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 17:17
Tack kull att se vad de andra tycker
Jag gillar 10 och 11 mest..Ljus effekterna... visst är det häftigt med högt ISO,bruseffekten tillför mycket särskilt i svartvitt... // Ha det gott// Maud
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 17:19
Tack ja man bör egentligen skippa bildkvalitet och fokusera på känslor istället =) allt gott
1 och 3 är mina favoriter idag. Härlig känsla i bilderna rakt igenom. Mvh Elisabeth
Svar från Mikael Sundberg   2012-03-09 17:21
Tack och kul att känslor kom fram då det var min tanke att skippa bildkvalitet med hög iso för att få grovt brus istället får man känslor i bilderna =)