msun.se photography blogg

Jag delar av mig mina visioner som döv fotograf. Missa inte min hemsida för inspiration: msun.se

Is eller snö i år?

För några år sedan var det mest is och lite snö. Hoppas att det är samma i år, då ser jag fram emot att gå på sjöar och slipper gå i snö. Dessutom kan man ta fina bilder på sprickor på isen. Då får jag gräva fram MP-E65 och leta efter märkliga isformer. Nu ser du hur jag planerar min fotografering ;-)

Nu bjuder jag några bilder från några år sedan.
Vilken bild är bäst för dig? 


Bild 1

Bild 2



Postat 2011-11-21 15:40 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Söndag tips: Fejka soluppgång / solnedgång

Missar du soluppgång eller solnedgång ofta pga. familjen eller så har du mycket annat att göra eller så orkar du inte vara ute under magiska timmarna? Så har jag ett tips till dig så att du kan fejka soluppgång/solnedgång men det fungerar inte precis till alla motiv.

Hur tog jag bilden? Jag körde med extern blixt 580 EX II och gelfilter med orange färg för att det ska se ut som soluppgång/solnedgång. Man bör inte placera blixt högt upp utan lägre än solen brukar vara då ser det ut som soluppgång/solnedgång.

Testa gärna själv och experimentera :-) Har du extern blixt men inte gelfilter så kan du alltid göra eget gelfilter, köp transparant orange papper som du kan tejpa runt blixten så ger den orange färg istället.



Postat 2011-11-20 11:32 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Soluppgång eller solnedgång?

1. Är det soluppgång eller solnedgång på bilden?

2. Vilken är bäst tycker du? Soluppgång eller solnedgång?



Postat 2011-11-19 14:56 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Fokusera i efterhand efter fotografering

Snart behöver man inte tänka på hur man fokuserar utan bara koncentera sig på motivet för då kan man ställa rätt fokus i efterhand efter fotograferingen. Källa: http://www.fotosidan.se/cldoc/fokusera-i-efterhand-med-lytro.htm

Vad tycker du om det? 



Postat 2011-11-18 11:17 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Längtar du till snö?

eller så längtar du till sommar? När jag gick igenom mina gamla bilder så tyckte jag att jag har för mycket sommar bilder än vinterbilder så det är nog dags att ändra på det. Så jag längtar till snö nu och ser fram emot kylan samt klara nätter så jag kan sätta igång med mitt rymdprojekt som jag har väntat i flera månader nu!



Postat 2011-11-17 11:02 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Sida: Första Föreg. 1 2 3 4 5 6 Nästa Sista