msun.se photography blogg
När får du frihet känsla?

Canon 5D Mark II och Canon 17-40 under solnedgången.
Jag låter bilden tala här att börja med :)
Gissar att "vatten" ger de flesta frihet känsla av någon anledning. Havet och kusten är kopplad till vatten och även kan man få frihet känsla vid sjöar också. Det finns ingen bättre plats än havet att besöka och slappna av enligt mig själv. Vatten är en stor del av vår överlevnad, utan vatten dör vi och det finns nog en koppling där med att vi är fäst vid vatten.
Varning för er som har fobier!!!!
Här kommer bilder som jag tog för ett tag sedan. Körde med Canon 7D och Canon 200mm f/2.8 L. Närgränsen var 1.5 meter och jag önskade att jag kunde komma ännu närmare också men det gick inte med objektivet så jag fick vara 1.5 meter från huggormen men kanske för mitt eget bästa?
Ärligt talat är ormar inte så farliga som man tror! De är fridlysta och de är nästan bara farlig om man verkligen skrämmer upp dem eller så om man på väg att trampa dem. Visa respekt för djur ute i naturen är jätteviktigt, jag började med att sitta mig bredvid huggormen så ormen såg mig och sedan kunde jag utan problem ligga nära huggormen för att ta bilder.
En äldre barn kom fram till mig och viskade i mina öron, men eftersom jag är döv så hörde jag ingenting men då kom Melody fram och talade om för mig att han försökte säga att jag låg på en myrstack när jag fotade ormen!!!! Tack och lov att det var inte så mycket myror där just då!!
Nu bjuder jag på bilder från dagen!! Vilken bild gillar du bäst idag?
Bild 1
Ljusglimt!! Härligt att stiga upp tidigt på morgon!
Det är härligt att stiga upp tidigt på morgon och få uppleva det här. Man bör vara framme på plats innan soluppgång sen får man uppleva det fint om man har tur med väder :) De här bilderna tog jag för ett tag sedan, nu är tidiga morgon allt för tidigt för att man ska orka stiga upp men jag bör verkligen tvinga mig ur sängen :)
Vilken bild gillar du bäst idag?
Canon EF 35mm f/2 - Kreativt test
Här kommer några bilder som jag tog med Canon EF 35mm f/2.0. Objektivet är väldigt väldigt bra enligt mig själv, ger speciell känsla i bilderna tack vare vinjettering och "ful bokeh" som man ska ha tycker jag.
Ska man fotografera människor så är objektivet det bästa man kan ha. Jag funderade faktiskt på att skaffa en Canon EF 35mm f/1.4 men nu skippar jag tanken efter ha kört med Canon EF 35mm f/2.0 då den har allt som jag var ute efter. Dessutom sparar man mycket pengarna :)
Nu bjuder jag på några bilder! Vilken bild gillar du bäst idag?



Arkiv
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v

















