msun.se photography blogg

Jag delar av mig mina visioner som döv fotograf. Missa inte min hemsida för inspiration: msun.se

Modellflugan + SVT + Pocket Wizard batterisyra!!!

Jag kommer att jobba tillsammans med Isabel Engwall under helgen som modellfotograf. SVT kommer även att vara där och filmar oss. Det är samma projekt som ni såg på SVT play för ett tag sedan. Ni som inte har sett kan ta en titt här: 

http://svtplay.se/v/2783495/attending_orebro/del_4_av_5?cb,a1364145,1,f,-1/pb,a1364142,1,f,-1/pl,v,,2795830/sb,p178003,1,f,-1 - Spola till 19.40 om du inte orkar se hela avsnittet..

Batterisyra har läckt ut på min Pocket Wizard FlexiTT5!!! Lyckas dock rensa och laga den men hoppas att den funkar stabilt under helgen när den verkligen behövs då jag är hemma med Pocket Wizard!

Annars kommer jag att köra med 580EXII, 580 EX och 430 EX II (en av dem får vara IR-sändare) och så hoppas jag att teknikbiten inte sviker oss under helgen :) Fått även ett erbjudande från Per som är en fotograf i Örebro att låna hans skyport, väldigt snällt så vi har plan B och C :)

Här kommer affischen:



Postat 2012-05-11 07:12 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Varför polfilter?!?

Nu visar jag med och utan polfilter så får du se.. Vilka bilder gillar du bäst?

Använder du polfilter själv? vad tycker du om den? 

Bild 1 - ej polfilter

Bild 2 - med polfilter

Bild 3 - ej polfilter

Bild 4 - med polfilter
 



Postat 2012-05-10 07:55 | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera

5D Mark II + 400mm f/5.6!!!!

Bestämde mig för att testa Canon EF 400mm f/5.6 till fullformat 5D Mark II. Det var inte dumt alls tycker jag men tyvärr får man croppa bilderna rejält. Vilken bild gillar du bäst idag?

Bild 1 - På väg...

Bild 2 - Drömmer bort....

Bild 3 - Röd ögon

Bild 4 - Redo läge

Bild 5 - Byter ögonlock?



Postat 2012-05-09 08:50 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Lek & bus 360 demo - Nu har du chansen att lära dig handalfabet!

Håller på att göra ett spel i 360 grader. Vill gärna ha feedback från er för att utveckla det vidare. Hur kan jag göra det bättre?

Hur spelar man?
1. Lär dig handalfabet på första sidan
2. Klicka på STARTA SPELET däruppe
3. När du är inne i 360 grader spelet så behöver du titta ner för att få ledtrådar i spelet

Länk till spelet:
http://www.msun.se/jobb/lekbus/ (öppnas i nytt fönster)

Ledtråd: Om du föredrar att ha handalfabet bilden framme medan du spelar kan du använda det här länken: http://www.msun.se/jobb/lekbus/handalfabet.jpg (öppnas i nytt fönster)



Postat 2012-05-08 11:01 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Lera+vatten!!! Barn på nytt!!!

Man blir verkligen barn på nytt. Vi vuxna bör leka som barn också, det är ju superkul. Inget att skämmas för. Lera + vatten är härlig kombination. Titta in bilderna och inse hur kul det är att köra off road terräng!!

Vilken bild gillar du bäst idag? 

Bild 1 - Härligt!! Fullträff!!

Bild 2 - Oavsett hinder kommer man förbi med off road + rätt teknik + sista utväg vinsch!!!

Bild 3 - Kolla framrutan!

Bild 4 - Härligt lera kom in i bilen!!!!!

Bild 5 - Så såg det ut innan man kör som galning i leran.

Bild 6 - Så ska det vara!!!

Bild 7 - Kolla föraren är full med lera!!

Bild 8 - När man har lekt färdig så man se ut så här :-)


Bild 9 - Hjälper vindrutetorkare inte längre?? då är man färdig!!!!
 



Postat 2012-05-07 07:31 | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera
Sida: Första Föreg. 1 2 3 4 5 6 7 Nästa Sista