msun.se photography blogg
Jag delar av mig mina visioner som döv fotograf. Missa inte min hemsida för inspiration: msun.se
Melody.R - fotosession
Vi bestämde oss för att åka till Nora kyrka för att ta porträtt bilder på oss och testa ljussättning. Tycker att kyrkor är ett bra ställe att fota, atomsfär är alltid lite speciellt inne i kyrkor och så får man fina naturlig ljussättning på köpet också.
Men den här gången körde vi med blixtrar för att testa lite olika typ av ljussättning och det var riktig kul! Samtidigt var det inte så lätt som man tror. Vi kommer att göra fler försök framöver och kommer även att testa ringblixt.
Vilken bild gillar du bäst?
Bild 1
Bild 2
Bild 3
Bild 4
Bild 5
Bild 6
Alla bilderna togs med 1D Mark II + 50mm 1.8 / 85mm 1.8 objektiv.
Inlagt 2012-01-30 09:13 |
Läst 2093 ggr. |
Permalink
Canon
5D Mark II
6D
Canon 6D
känsla
känslor
landskap
17-40mm
makro
400mm
macro
svartvitt
7D
fågel
experiment
fåglar
Örebro
MP-E65
35mm
kreativ
Arkiv
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v




Jag personligen gillar bilder där man ljussätter det lite annorlunda och inte så rakt på. Jag försöker ofta ljussätta lite i vinkel så man får lite skuggspel i ansiktet och framhäver linjer m.m. på ett lite tydligare sätt, vilket inte alltid är lätt och man får experimentera lite.
Jag är inne i någon slags Annie Liebovitz period och gillar hennes ljussättningsmetoder där hon ofta jobbar med väldigt stora softboxar som gör att ljuset blir otroligt mjukt och sköljer in över objektet. Dessutom så använder hon ofta rätt lite effekt på blixtljuset så att det nästan ser ut som naturligt ljus, det gillar jag.
Man får leta efter catchlights i ögonen osv. för att se om det är blixtljus eller inte.
Ett tips om du tycker att effekten är lite för hård, i stället för att ställa ner effekten på blixten eller ändra bländaren, så kan du rikta ljuset åt något håll så att det inte är precis rakt mot ansiktet utan går lite förbi. Så att hotspoten på paraplyet, softboxen eller vad du nu har inte smäller rakt i ansiktet. Då kan det börja hända bra saker. :)
Det är inte heller helt lätt att blixtra med svarta kläder som är som sammet och suger upp allt ljus i hela världen och tenderar att försvinna ut i tomma intet.
Men smaken är som baken. :)
Jag gillar sista bilden mest.
Du har helt rätt i att man kan få en annan sorts effekter med mindre ljuskällor, själv tycker jag att det är rätt bökigt och det var nog därför jag övergav mina då jag oftast kör med studioblixtar när jag ljussätter.
Zooma är väl en bra grej för att samla ihop ljuskällan lite, sen färgfilter på det så blir det lite mer spänning. :)
Men eftersom du är inne på speedlites så måste jag tipsa om en annan fotograf, som jag själv gillar, Joe McNally. Du känner säkert till Strobist och han har tonvis med matnyttig info för speedlite användarna.
Joe däremot tycker jag gör saker lite annorlunda, han är duktig på att använda sig av färgfilter m.m. för att kolorera bilderna lite mer och förstärka vissa element m.m. i sina bilder. Jag tycker han är grym på det. :)
//Per
Kul att fota i en kyrka, har själv funderat på att göra det! Var ni tvugna att be om lov först? Känns som att man stör om man börjar plocka fram blixtar och utrustning, någon kanske kommer in och ska be och så är vi där och fotar liksom x) vet du om det finns några regler för sånt? Kyrkor är väl "offentliga platser" också?