msun.se photography blogg
Vart är samhället på väg?!?!?

Nu ökar siffran på sönderskurna däck i Örebro!
http://na.se/nyheter/orebro/1.1536050-nu-okar-siffran-pa-sonderskurna-dack
Igår var vi till södra tågstation och då såg jag en bil med däck sönderskuren. Läste NA-tidning igår om det också. Men nu har det blivit allt fler bilar som drabbats här i Örebro. En dag för ett bra tag sedan gick jag till bilen för att åka till ett fotouppdrag och då såg jag massor glas på asfalten på långt avstånd. Någon har slagit sönder vår bilfönstret och GPS:en som var i bilen blev också stulet. Jag fick skjutsa upp mitt fotouppdrag vilket inte är så kul! Det känns tråkigt när sånt här händer.
Men vi måste verkligen inse att vi alla gör oss själv en tjänst om vi ser till att alla har det bra i samhället och inte bara kasta ut ungdomar ute på gatan! Det är svårt för ungdomar att få jobb nuförtiden och allt fler blir deprimerad. De känner att de inte duger i samhället.
Jag är helt säker på om vi fortsätter såhär att de rika blir mer rikare medan de fattiga blir mer fattigare får vi ett stort problem i samhället. De rika blir knappast lycklig av att ha så här mycket pengar heller och så får de fattiga det ännu tufft för att överleva i systemet. Är det inte smartast att balansera det?
Vad tycker du? Dela gärna av dina åsikter.
Arkiv
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v




Om de allra flesta slipper frysa och gå hungriga så minskar kriminaliteten bland de mest utsatta tror jag. Blir de svagaste tillräckligt lidande samlas dom under nån ledare och går ut på gator och torg och kanske tar till vapen.
Humanism och solidaritet minskar och egoismen ökar i vårt land som jag ser det.
En ekvation som ej går ihop är att allt färre jobbar av olika skäl och de jobbande skall bidra till försörjningen av de ickejobbande samtidigt som statens skatteintäkter från de arbetande minskar.
Mvh//Bert
Måste medge att oppositionen just nu känns inte regeringsdugliga.
Resultatet av det blir ju att "de rika" flyr landet, alternativt slutar jobba eftersom det inte är lönt att anstränga sig. Man tjänar då helt enkelt bättre på att ha socialbidrag och kanske jobba svart vid sidan om.
Du måste känt dig lättad över att din GPS blev stulen, för nu är ju balansen lite bättre....
Jag tycker att det är respektlöst att lägga upp den där. Försök hålla dig till ämnet, åtminstone något lite!
Vidare tycker jag att det är sorgligt att du gör en grej av din dövhet i det här sammanhanget; "dövfotograf", vad fan är det? I många sammanhang kan det vara relevant att göra en åtskillnad, men i fråga om fotografi: inte en chans! /Mattias
Ja jag har tidigare uttryckt min skepsis inför din identitet som "dövfotograf" och jag tycker fortfarande att det är beklämmande. Men men, det är ditt val. Förvisso. /Mattias