Intryck, uttryck, avtryck

Reflektioner över bilder, skapande och livet...

Fotomaraton

Förra söndagen, så var det ett Fotomaraton på Åmåls fotofest. Man fick fem teman, som var hemliga fram till starten, och skulle lämna in 1 bild på varje tema, totalt 5 bilder, och dom skulle vara direkt ur kameran, helt oredigerade. Dom ställdes sedan ut, och alla besökare kunde rösta på den bästa sviten.

Nej, jag vann inte ;-) Men tänkte att jag kunde visa upp dom här, nu när omröstningen är gjord, för det var rätt kul att fota på givna teman, få lite press på sig :-)

Första problemet var ju att ställa om kameran till jgp, det har jag aldrig fotat med min 40D förut, men det löste sig. Sedan började jag fundera, "Fågelperspektiv?", "en bild från Kungsberget?", "nej, det gör nog många andra", "kanske en bild från ett högt hus, men hur hittar jag det här i Åmål?". Gick där och funderade, men så, när jag satt och pratade med Viktoria och Catarina, så slog det mig. Catarina sa nämligen att hon bara hade ett objektiv med sig, och då bestämde jag mig, "ska bara ta makrobilder" :-) Och sedan föll det sig så, att alla fem bilderna blev tagna i samma rabatt också :-)

 

 Fågelperspektiv:

 

Stor & Liten:

 

Återvinning:

 

Öppen:

 

Aktiv:

 

Önskar alla en bra måndag :-)

Jörgen

 



Postat 2010-04-26 02:17 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Utanför mitt fönster 21

 

Ja idag har det inte varit mycket sol, eller ja den kom så småningom, men då var jag ute bland dom persikodoftande sipporna och njöt :-)

/Jörgen



Postat 2010-04-25 21:47 | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Utanför mitt fönster 20

 

Nejdå, den är inte bortglömd idag heller ;-) Inte ett moln på himlen idag, så därför väntade jag tills solen var på väg ner, för att få lite varmare ljus, och lite liv från skuggorna :-)

Jörgen

 



Postat 2010-04-24 22:54 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Åmåls fotofestival

Lite försenat, har inte hunnit titta på bilderna förräns nu, så kommer här några bilder från förra helgen.

Jo, förra helgen var jag ju i Åmål, på fotofestivalen. Många fina bilder fick jag se, och träffa trevliga människor :-)

Vårmarknad i stan, så man fick knappt plats att röra sig. Det var ju inte för den sakens skull jag åkt dit, men man fick ju passa på att gå en sväng, och kolla in stånden :-) Och så mycket folk, att man inte kunde stressa igenom marknaden, utan var tvungen att låta det ta lite tid. Lite skillnad jämfört med en vanlig lördag ;-)

 

Kulturmagasinet, som den gamla kyrkan nu heter, efter ombyggnaden. Ska bli spännande att se vad det blir av det, där kan man göra mycket.

 

Många vackra bilder, och bara där kunde man  vandra runt länge...

 

Och runt knuten växte krokus, och scillor. Så då fick makrot komma fram :-)

 

Och jag hittade ett nytt naturreservat, Yttre Hedarna, där vitsipporna och blåsipporna stod i full blom :-)

Ja det var ett litet urval bilder, kanske visar 5 till imorgon ;-)

Tack Maria, Terje, Elin, Catarina, Viktoria, Tony, Daniel, Morten, Olof, och alla andra jag träffade, en inspirationsgivande helg var det :-)

/Jörgen

 



Postat 2010-04-24 04:04 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Utanför mitt fönster 19

 

Äntligen fredag! Sista arbetspasset, sedan helg :-)

Jörgen

 



Postat 2010-04-23 12:52 | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Sida: Första Föreg. 1 2 3 4 5 6 7 Nästa Sista