Photoshop fyller 20 år - mycket intressant artikel i SVD

Ricoh GXR + 50/2,5, bilden är obeskuren men såklart "framkallad" och s/v-konverterad i Photoshop ;-)
Photoshop fyller i dagarna 20 år och i dagens SVD har Adam Svanell skrivit en ovanligt bra artikel, inte bara en historisk tillbakablick utan ett försök till anays av Photoshops betydelse för dagens fotografi. För bildbehndling i allmänhet och just "photoshoppande" i synnerhet är ju det moderna fotografiets signum - på gott och ont.
Jag citerar:
Fotografiet dog inte. Istället tar vi, ser och omger oss med fler fotografiska bilder än någonsin tidigare. Digital- och mobilkameror har gjort fotografi till var mans uttrycksmedel. Samtidigt ger internet oss möjlighet att sprida och ta del av oändliga mängder bilder.
Numera finns det dessutom ett etablerat uttryck för fotografier som tycks överdrivet manipulerade. Vad man kallar dem? ”Photoshoppade”.
---
Mycket läsvärd!
Arkiv
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009
- December 2008
- November 2008
- Oktober 2008
- September 2008
- Augusti 2008
- Juli 2008
- Juni 2008
- Maj 2008
- April 2008
- Mars 2008
- Februari 2008
- Januari 2008
- December 2007
- November 2007
- Oktober 2007
- September 2007
- Augusti 2007
- Juli 2007
- Juni 2007
- Maj 2007
- April 2007
Kategorier
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Mörkrum
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v
Forum
Fotografer
- Adam Broomberg och Oliver Chanarin
- David Seymour
- Elliott Erwitt
- Ernst Haas
- Eugene Smith
- Fan Ho
- Henri Cartier-Bresson
- James Nachtwey
- Jason Howe
- Josef Koudelka
- Robert Capa
- Sabastiao Salgado
- Stefan Rohner
Kameror, objektiv och tillbehör
- Allt om klassiska kameror - Cameraquest
- Italienskt läder till din Leica - Leicatime
- Kameraremmar mm - Artist&Artisan
- Mera kameraremmar - Gordy's
- Måla om din Leica? - Shintaro's Repainting
- Ny kameraklädsel? - Cameraleather
- Onödiga tillbehör till din Leica? - Leicagoodies
- Rapidwinder & Softrelease - Tom Abrahamsson
- Verktyg för hemmafixaren - MicroTools
- Världens bästa fotoväskor :-) Billingham






Photoshop använder jag nog dagligen och är nog favoritverktyget för de flesta inom foto och grafisk design.
/Joel
Det största intresset med artikeln tycker jag är att den redovisar ett antal ”typiska” föreställningar. Som inte nödvändigtvis är sanna, bara för att många delar dem.
Tack för tipset om artikeln, som vi prenumeranter av SvD inte fick läsa på papper... (OK, jag växlar mot DN ibland) ...
utan fick leta upp på webb-upplagan av SvD.
Parentes 2: Bara detta visar att medierna ännu inte funnit sin form när det gäller gammel-media vis àvis de nya mediaformerna.
Huvudbudskap: Analysen i artikeln på SvD om Photoshops betydelse haltar betänkligt på flera sätt. Den fokuserar helt på det manipulativa och de snabbare möjligheten till manipulation och glömmer bort att själva basen (bildmotorn) för det som går att göra i PS (Photoshop) härstammar till 100 % från det klassiska, analoga (låt oss hellre kalla det: det kemiska) mörkrummet. Hela nomenklaturen och den kreativa arsenalen i PS vid bildbehandligen utgår ifrån, och utvecklar vidare, det som vi alla gamla mörkrums-operatörer har sysslat med i årtionden:
Dodge (skugga), Burn (bränn på, så det blir mörkare), Curves (svärtningskurvans lutning och form för ljusare eller mörkare partier av bilden), Unsharp Mask (oskarp mask för att skärpa konturerna), Färgmättnad, Färgbalans och allt detta välbekanta: Allt ihop är inget annat än en superb omtolkning i datadomänen av fysik, optik och gammal hederlig mörkrumskunskap som alla erfarna fotografer har längtat efter!
Att ersätta avpolleterade koruféer vid Lenins grav har man kunnat göra sedan länge med film-baserad och kemisk teknik. (Skrapa med skalpell...) Nu är det enklare men det är också för specialister enklare att avslöja. Varför beklaga att möjligheterna betr. bildskapande har gått bakåt när de i själva verket har gått framåt?
Dålig smak eller dålig konst avslöjar sig ju av sig självt!
Vem övervakade de forntida stenhuggarna som skrev de berömda inskrifterna på Rök-stenen? Vem kan sätta sig på höga hästar och säga: Detta är inte autentiskt! Jag... äger företräde att avbilda och tolka den sanna bilden av vår samtid!
Sorry, det finns inga såna sanningsvittnen. Och Photoshop har ingen skuld till de ev. avarter som kan finnas nu och som alltid har funnits.