Rei Trulsson
En normal nykomling och en längre klassiker
Gjorde mig av med zoomen för att återgå till fasta, ljusstarka objektiv. Den relativt nya 50mm f/1.4G verkar helt ok. Och den gamla klassikern 85mm f/1.4D imponera också. Ska bli extra roligt att testa dem ute på fältet i helgen.
Klicka av några testbilder och med endast en bordslampa tänt i ett övrigt mörkt rum, klara de det väldigt bra på största bländaröppning och med hjälp av högre ISO-tal.

Härlig ljushantering och bokeh-teckning av bakgrunden. Hitta fokus rätt snabbt. Dock lät AF-motorn märkbart. Jag är inte van vid äldre objektiv som saknar superduper-fokusmotor. Lite udda fästanordning för motljusskyddet, men vad ska man med objektivlock på, när man ska fotografera... ;)

Nykomlingen gav också bra resultat med liknande inställningar. Kanske hantera jag det lite dåligt men fastän jag underexponera, så blev den lite ljusare. Men bokeh kan man inte klaga på här. Denna hitta också fokus rätt snabbt. Och ljudet från AF-motorn var knappt märkbart.
Oavsett är jag väääääldigt nöjd med investeringarna. Och äntligen är jag åter FAST! Nu är kameran helt plötsligt baktung. Haha.
Som en parantes, så vill jag tacka den trevliga FS-medlemmen som jag köpte 85mm av, för en snabb och givande affär samt superb hantering. Det var ömsesidig tilit och en win-win situation.
Nykomlingen fick jag jaga på stan. I tredje butiken, var det tredje gången gilt. De hade den på lager i butik! Wohoo! Tack Foto & Video i Malmö.
Fotoprojekt "Föreställningar"
Jag ska inom kort sätta igång med ett litet fotoprojekt som jag kallar för "Föreställningar". Genomgående temat är att fotografierna kommer att vara oskarpa till den grad så att betraktaren själv får föreställa sig vad motivet är. Det viktiga är inte att lista ut vad motivet består av, utan att bilden kan tolkas fritt. Ungefär som när man föreställer moln och vad de liknar.

Här är en liten aptitretare. Eller oanvänd spypåse. Haha...
Har inte planerat i förväg vilka typer eller vad för motiv det kommer att bli. Eller hur många fotografier som samlas innan de publiceras. Jag känner efter själv när jag tycker jag har så att jag är nöjd. Bilden jag publicerat här är efterredigerad när det gäller beskärning och färg. Här får jag se om jag ska köra fotografier som är i princip straight out of the camera och möjligtvis endast beskära fotot i efterhand. Eller om jag ska använda lite kreativ efterredigering. Det får vi se.
Jag vet inte om detta gjorts tidigare. Det har det säkert. Men oavsett så har jag mina idéer och egna föreställningar på hur det kan se ut. Så för egen del, ser jag fram emot vad som kommer ur detta. Helt enkelt praktisk övning på att tolka och producera utifrån en idé.
Omfokusera och ta ett par steg tillbaka
Efter förra inlägget så känns det mycket bättre igen och jag har funderat en hel del över det som fick mig att känna att jag gapade över för stort stycke och kom inte in på djupet i något. Jag ska ta ett par steg tillbaka och gå igenom de grundläggande för fotografering.

Efter regn kommer...
Jag kommer att fokusera på främst exponeringsteknik, så att jag känner att jag behärskar det väl. Att fotografera i olika miljöer och situationer, samt i olika ljusförhållanden. Riktigt lära känna tekniken och kamerans funktioner. Att behärska kombinationen av slutartid, bländaröppning och ISO-tal. Plus exponeringskompensation. Här litade jag alltför mycket på kamerans "intelligens" och automatik. Istället för att verkligen veta vad jag gör och varför det blev bra eller dåligt.
Något som jag saknat oerhört från då jag körde enbart med fasta objektiv, var förutom de givna fördelarna, att röra på mig i djupled, att kunna bedömma avstånd för önskad komponering innan man ens höjde kameran till ansiktet och att faktiskt vara tvungen att agera och vara uppmärksam på ögonblicksmotiv. Därför kommer jag inom kort att återgå till några fasta objektiv, som tidigare. Ser verkligen fram emot det.
Något jag måste lägga av med är att lägga alldeles för mycket vikt på utrustning, dvs prylar. Och koncentrera mig på fotograferingen och vad som kommer ur detta och vad det ger mig. Där är min egentliga passion. Men sidanom är jag ju så oerhört intresserad av teknikprylar och allt kring dem. Inte för att jag är en "show-off" eller tror att ett fantastiskt ögonblick fångas tack vare vad man har för utrustning.
Fotot som jag har publicerat här i inlägget beskriver väldigt väl sinnesstämningen efter en kort periods negativitet och brist på självförtroende. Så nu ska jag fokusera på rätt saker! :-)
Jag famlar tafatt i fullt dagsljus
Just nu känns det som att jag gapar över ett alldeles för stort stycke. Försöker fotografera inom många områden och liksom börjar lite på varje. Känns som att jag inte kommer någon vart, när jag egentligen borde gå igenom grunderna för att lära mig utrustningen och att fotografera.

Se, vad sjutton gör en sådan bild i ett ämne som jag bloggar om idag...
Som en parantes, så har jag börjat och läsa på första numret av FS Magasin och då medföljde denna CD med videoguider i PS CS3/4. Himla bra tidning, må jag säga! Är väldigt imponerad över innehåll, form och budskap (vaddå läst Göran Segeholms bok... hehe) som tidningen ger. Nä, tillbaka till mitt famlande...
Jo, jag fotograferar t ex lite gautfoto, porträtt, natur, konsert, studiofoto etc. Ja, lite smått och gott. Det är ju bra, kan man tycka. För då får jag ju kunskap och erfarenheter av lite av varje. Lite av varje vill jag ju få till mycket av allt! Jag är alltså väldigt ivrig och vill bli bra på mycket. Men det blir till att dra i handbromsen snart. Och fokusera på ett eller några fåtal områden, till att börja med.
Jag är så himla bekväm av mig också, kan jag berätta. Regn, kallt och mulet - då är jag inte särskilt entuiastisk över att gå ut med kameran. Inte för att utrustningen inte tåler det eller att jag inte har bra kläder. Nä, är så himla bekväm, så att man inte borde kalla sig ens för hobbyfotograf.
Trots allt gnäll här, så är jag en väldigt positiv person och mycket lite rör mig i ryggen. Jag måste tämja min iver och hunger efter att lära mig fotografering. Ta något steg tillbaka och inte ta genvägar. Annars lär man väl bli så frustrerad, så att det blir negativt och handlingsförlamat (bra grammatik där...).
Jag känner att jag har så mycket att ge inom detta. Så himla störigt att man måste skynda långsamt och lära sig grunderna.
Tyvärr blir det ingen slutkläm på detta inlägg! Jo, förresten...
Jag bara älskar det här intresset. Det är så outtömligt så att man kan drunkna! :)
Ljusmätning och vitbalans med ett gråkort
Igår satt jag och glodde lite YouTube-klipp angående ljusmätning och justera vitbalans. Tydligen kan man använda ett s k gråkort som referens både när det gäller ljusmätning och vitbalans. Greppa nästan detta helt (tror jag, haha). Ska minsann investera i en sån här samtidigt som jag beställer reflexskärm. :)

18 procent gråkort, 30x30 cm, ihopfällbar. Foto: cyberphoto.se
Manuell ljusmätning
Så om jag har förstått det rätt, så kan man köra i kamerans manuella program, hålla upp detta gråkort t ex framför huvudmotivet, manuellt ställa in önskad bländare eller slutartid och sedan justera bländare eller slutartid efter kamerans ljusmätare?
Det nämndes även något om att man kanske behöver justera exponeringskompensation i vissa ljusförhållanden.
Manuell vitbalans
Detta var betydligt lättare att förstår. När det är olika typer av ljuskällor så förvirrar det ibland kamerans vitbalans-mätning. Och då användes detta gråkort som referens. Min kamera har ju förinställda program för vitbalans, t ex lysrör, glödlampa, sol, mulet, etc. Men när man t ex befinner sig i ett rum med lysrör, glödlampa och fönsterljus, så kan det bli besvärligt för kameran. Bara mäta manuellt mot detta gråkort i den miljö man befinner sig i just då.
Fotar man i RAW, så går det ju lätt att justera i efterhand, men varför inte göra rätt från början och slippa så mycket efterredigering som möjligt. Så kan man ägna sig mer åt fotograferingen. :)
Kommentera gärna och rätta eller ge tips på detta jag skrivit om. Uppskattas!
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009



