Rei Trulsson

"Min kamera har ju fotografiskt minne"

Rei besöker Spel & Sci-Fi mässan i Malmö

För tredje året i rad besöker jag mässan med min goda vän Liza från Kristianstad. Där var betydligt större besöksantal i år.


Liza...

Förutom att där var mycket saker att titta på, som var till försäljning, så var där dock inte många utklädd personal eller besökare som förra året. Det var synd. För jag ville liksom förra året, fotografera dem i sina kostymer som de replikerat.

Jag och Liza hade det trevligt och vi gick flera varv i mässhallen. För det var så pass mycket folk så att man trängdes lite grann. Det var svårt att få en överblick av alla försäljnings- och utställningsmontrar.

Vid kändisbordet, satt bl a Robert Englund från t ex Freddy Kruger och V-filmen. Han var dragplåstret. Fick tyvärr inte in någon bild på Robert. Liza köpte ett signerat fotografi och vi frågade om hon kunde posera ihop med honom medan jag tog en bild. Men hans manager nekade oss det här. Synd!

Andra kändisar som Michael Biehn (Terminatior, Avgrunden), Andrew Sachs (Manuel i Pang i bygget), Jeremy Bulloch (Boba Fett i Starwars) fanns på plats. Där var någon till, som jag inte minns namnet på.

Blev inte mycket fotografering i år mest pga för mycket folk men även inte lika mycket motiv som fångade min uppmärksamhet. Ville inte fotografera likadana figurer som förra året.


Liza och hennes bror Niclas försökte lösa en klurig frågeformulär i Star Trek-montern.


"Manuel" t.v ifrån serien Pang i bygget.


"Boba Fett" ifrån Starwars.


"Demetri" ifrån Twilight Saga.


För att vara en vampyr, så var han rätt duktig på att kasta upp popcorn i luften och fånga dem i munnen.


Söta "Gizmo" ifrån Gremlins.


Originalrekvisita från gamla serien "V". Det ska visst komma ut någon ny uppdaterad serie baserat på den första versionen inom kort.


En vakt ifrån serien "V" poserar ihop med Liza.


Inte många utklädda besökare, men den här tjejen fångade min uppmärksamhet. Hon gestaltar en figur från "Witched" tror jag det var.


Liza ställde upp och lät sig fångas i sann Starwars-anda.


Starwars-roboten var i fullstorlek och byggd av Lego-bitar, som man i en tävling kunde få gissa hur många bitar det var totalt. Den är ej ihålig, så jag gissar på typ 30.000 legobitar.


Populärt inslag var vid montern där personer kunde bli fotograferade ihop med olika karaktärer från Starwars.

Hepp, that is folks! Blev inte många eller särskilda bilder från mässan, men några blev det i alla fall. Hoppas där är mer motiv som sticker ut och som jag inte sett tidigare i nästa års upplaga av Spel & Sci-Fi mässa.

Tack Liza för en trevlig och kul dag!

Inlagt 2010-03-27 19:42 | Läst 1853 ggr. | Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
Rapportera denna kommentar
Kul bildreportage trots den griniga managern. Bästa bilden tycker jag faktiskt är den rödhåriga publiktjejen. Tänk att hon lyckas se så okonstlad ut trots den vansinniga kostymeringen!
Svar från Rei Trulsson   2010-03-28 07:07
Ja, jag håller med dig angående den rödhåriga tjejen. Hon var trevlig att prata med. Kul att även besökare klär ut sig.