Vardagsiakttagelser
The impossible project - nu är jag med
Tror det var här på Fotosidan som jag först läste att någon börjat tillverka Polaroidfilm igen - The Impossible Project.
Eftersom jag är en nyfiken rackare och dessutom sparat en gammal Polaroid Impuls (två av mina särdrag - nyfikenhet och spara gamla grejer) i ett skåp så beställde jag ett paket "First Flush". Filmen var gjord för klassikern SX-70 men skulle funka med Impulsen så resultatet blev lite si och så.
Jag började leta efter en begagnad SX-70 och hittade ett gäng på e-bay, men det vr fler än jag som fått upp ögonen för dessa gamla klenoder så priserna var rätt höga. Efter att ha förlorat några auktioner så slog jag till på en som inte såldes på auktion. Efter att jag fått kameran kom den stora besvikelsen - den funkade inte, surrade gjorde den men det var det enda. Efter ett antal timmar på nätet kom jag fram till att jag behövde en reparationsmanual för att plocka isär klenoden. Fick en av en kille i USA som glatt mailade den till mig - gratis. Nu räckte det inte med en manual, den sorts verktyg som behövs för att plocka isär en Polaroid ingår inte i standardutrustningen, i alla fall inte min. Så det var till att jaga specialbits och små tänger. Efter att jag fått tag på detta och fått isär kameran började felsökningen och jag hittade felet, man är ju ingenjör så det var inte så svårt ;=)
Lagad och klar tog jag mitt första foto:

Film, SX-70 och en bild tagen med Impulsen
Historien fortsätter med bilder tagna med SX-70, ny film beställd tillsammans med lite annat från Impossible Project.
Du kan läsa mer om detta och om annat som har med foto att göra på någon av mina bloggar
Fototrender - Trender som jag ser (men kanske inte andra)
Aperture 11 - Allmänt om foto
Blixt och Gatufoto (bilder jag inte visar på Fotosidan och lite om hur jag tagit mina bilder)
Arkiv
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Juli 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- December 2008
- Oktober 2008
- Augusti 2008
- Juli 2008
- Juni 2008
- Maj 2008
- April 2008
- Mars 2008
- Oktober 2007
- Juni 2007
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Fine Art Nude
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Undervattensfotografi
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Kolorerad
- Teknik - Makro
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v




Madelene har också testat, silver shade nånting hette den filmen, från Impossible. Blev hur fräckt som helst! Roligt att de gamla Polaroiderna kommer tillbaks lite!
/// Jessica
//Leif