Diversefotografen
Dagens nyhet!!! Fotofika?! Tjejmilen?! Annat?!
Dagens nyhet - utan tvekan har skandalen med fuskiga naturbilder varit nyheten över allt annat i fotografiska kretsar. I min vanliga lördagsvärld var dock både fotofikat och Tjejmilen och den flytande båtmässan dagens stora händelser och det blev också lite stressigt för alla tre ting skulle pressas in.
Eftersom dagen i princip började med fotofika på Café Årummet i Uppsala får fotofikareportaget bli dagens bloggnyhet för min del. Kunde stanna på fikat endast en kort stund och därför blev jag tvungen att plocka fram kameran väldigt tidigt, tror att jag gjorde det redan innan jag var framme vid fiket och mötte fotovännerna, nya som gamla.

Bert-Ola och Torbjörn som skolpojkar vid terminsstarten vilket det ju också var frågan om. Per-Olof (= Jan-Olof ska det vara! Se hans kommentar) pillar på sin kamera redan från början, en ovana verkar det som.

Utöver Lars-Olof (= Jan-Olof!!!) har vi "bossen" Per, samt Lena och Nikos på plats.

En ny Torbjörn samt Anna. Anders skymtar lite där bakom och sedan har vi Josef. Är lite osäker på namnen på de sistnämnda. Martins profil kom också med förresten.


Martin och Håkan i förgrunden.



Ganska obehagligt att bli fotograferad. Det blir till en uthållighetstävling mellan de två antagonisterna. Min Pentax skyddar mig väl. Jag förlorade dock till slut; om man ska tro på Lars-Olofs (= JAN-OLOF!!!) bloggbilder.
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
Kategorier
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Undervattensfotografi
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - Makro
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Sv/v
- Teknik - Undervattensbild





Och kameran jag pillar på i början, är inte det Lenas...
Men annars var det rätt!
Trevligt att ses.
/Jan-Olof
Nu när jag kommit tillbaka någorlunda har jag inga sådana härliga kompisar som du har. Jag gläds med er alla.
God natt på dig och sov gott.
Gun-Inger
Jag är med i Fotografiska föreningen i Malmö men inte alltid så lätt för mig att åka tåget ner till vännerna där.
Hoppas kunna göra det i höst. Den 8 september har vi vernissage på en utställning där jag och maken min har bilder med.
Gissar du kanske sover gott nu
det skall jag snart.
Gun-Inger
Och så roligt att se hurdana bilder alla tog under fikatillfället =)
Hoppas tjejmilen gick bra för din dotter. Meningen var att jag skulle delta men min höft ville inte det, tur i oturen för då kunde jag delta i fikat =)
Joo, min tös sprang bra, hon förbättrade t.om. sin tid från förra året! Tyvärr hade vi inte räknat med det där vi stod vid 8 km och var nära att missa henne! Tack och lov såg hon oss! Men, jag hann aldrig att ta en bild på henne... Förargligt!
Har förstått att ni fick en trevlig sittning med härligt gatuliv att skåda (= fotografera) utanför. Den delen missade jag ju.