Bilder från Saltspring Island
Orbis Luminum – mer experiment
Lyckades titeln på denna bloggpost locka dig?
Kul, för ny kör jag ett nytt bildexperiment. Denna gång med ett filter som heter Orbis Luminum.
Det är suveränt lätt att använda och skapar en del av de effekter man annars kan åstadkomma med tonmappning av en singelexponering i ett HDR-program.
Du har sett bilden förut. För jämförelsens skull visar jag den i original, efter behandling i Photomatix och sist efter behandling i Orbis Luminum.
Jag kan vidare berätta att jag tittat lite på LucisArt, som straffar ut sig med högt pris. Samt på Topaz Detail, som är anständigt prissatt och kanske åstadkommer något av det jag söker. Jag har faktiskt inte prövat de programmen. Topazprogrammet kanske är värt en djupdykning, men det är verkar ändå inriktat på starkare effekter än jag är ute efter.
Så här såg fjärden utanför Ganges Harbour ut en gråmulen vårdag
Så här blev bilden, tonmappad i Photomatix. De flesta tyckte bestämt att den blivit bättre. Lägg märke till att den är svagt blåtonad, vilket egentligen inte var avsikten
Så här blev det i Oribis Luminum. Jag ska inte ha någon synpunkt på villen bild som faktiskt är bäst. Men Orbis Luminum tar poäng på att vara den som förmodligen är mest autentisk, helt utan färgstick
Här är ett annat exempel. Den här bilden bilden har jag visat förut (Fotografen på vernissage). Denna bild har helt andra förutsättningar än bilden på vattnet. Jag försökte tidigare behandla den med Photomatix, men det gav absolut ingenting.
Detta är den lbild du sett förut, i original
Så här blev den efter behandling med Orbis Luminum. Den blev faktiskt precis som jag ville ha den. Plus igen för Orbis Luminum!
Till sist kan jag berätta att jag också tittat på programmet Dynamic Photo-HDR från samma företag som Orbis Luminum. Det kostarUS $55. Man kan jämföra med Photomatix Light, $39, och Photomatix Pro, $119. Allmänt sett kan jag säga att Photomatix övertygar mig mer än Dynamic Photo-HDR. Är man skicklig får man kanske lika bra resultat med det senare programmet, men det har ett gränssnitt som jag tyckte var knepigare. Så jag mönstrar ut det och redovisar inga experiment där.
Arkiv
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
Kategorier
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - HDR
- Teknik - Kolorerad
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Sv/v
- Definitionen av manipulerad - Fotosidan
- Dogma 07 - Fotosidan
- FAQ - Vanliga frågor - Fotosidan
- Fotosidans medlemskap - Fotosidan
- Gemensam betygsdefinition - Fotosidan
- Kollektioner - Fotosidan
- Konsten att ge bildkommentarer - Fotosidan
- Om Fotosidans bildpooler - Fotosidan
- Skärpedjup - Fotosidan
- Uppladdning av bilder - Fotosidan
- Vad får man fotografera? - Fotosidan
- Våra tankar om medlemmars gallerier - Fotosidan









Men så klart blev jag nyfiken på Orbis Luminum, så den måste jag undersöka.
Ha det gott! /Thomas
(Och sen tog jag mig friheten att experimentera lite med vernissagebilden i Photomatix och nog kunde då jag få fram bilder som var klart godkända i mina ögon. Men det beror ju på vad man är ute efter och tycke och smak är ju dessutom olika.)
Jag ser fram emot fler av dina experiment!
Bilden från konstutställningen är egentligen inte så knepig, och det finns säkert olika vägar att fixa upp den. När jag körde den i Photomatix tyckte jag att det blev lite för intensiva färger, men allt beror ju på hur länge man har lust att experimentera. Med Orbis var det ett ögonblicks verk.
(Må även den andra parten höras)
Pröva allt och behåll det som är bra =)
Själv är jag väldigt nöjd med Lightroom. Det räcker för mig.
Visst kommer man långt med Lightroom. Eller med ACDSeePro, som jag använder själv. Men nu har jag fått lust att gå en liten bit till. Det är spännande att pröva olika filter och metoder, precis som jag antar att det är lite kul att pröva olika antikvariska kameror. /Digitalnörden