Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

I skogen

Bilder från 9/4, startar med en bild som jag bara måste ta

den kändes som skog helt enkelt, och nästa

ett visset boklöv, det är också skog. Om man tar sig tid att se efter, är en del vissna löv riktigt fina. Sen är det ju varelser i skogen, skogens invånare

de hade verkligen piggnat till i värmen, och varmt var det

lite svårfångade med den hastighet de jobbar i 

denna bilden tyckte jag själv visade det totala myllret och farten, sen bytte jag objektiv

lite mer översikt och avstånd

hade ordentligt med täta kläder, så det blev inga angrepp, men nu till ett träd i skogen

de vilda körsbärsträden, här omkring kallade fågelkörs, hos SLU fågelbär, eller helt enkelt prunus avium (sötkörsbär, bigarråer, fågelbär) - körsbär. En massiv blomning och stora träd. 

såhär i landskapet, ofta goda bär från ljusröda till riktigt söta nästan svarta, men rätt små. Men nu till några bilder från igår, plötsligt på en stam av gråal fann jag detta

som gjorde mig förbryllad, 30 cm högt och såg helt nytt ut, funderade och det är nog en slemsvamp, som kan uppstå praktiskt taget över dagen, ja snabbt i vart fall. 

Det är en smart svamp, relativt sett, https://www.svt.se/nyheter/vetenskap/slemsvamp-utan-hjarna-beter-sig-smart

https://www.slu.se/artdatabanken/arter-och-natur/Dagens-natur/slemsvamp--varken-svamp-eller-djur-men-kanske-en-tornrosa/

sen läste jag också att den testats i Japan, där järnvägsnätet mellan de stora städerna dragits på effektivast möjliga sätt, man lade ut havregryn efter städernas läge och satte ned en slemsvamp, den inte bara valde den effektivaste vägen, den förbättrade den också. 

men nu till något annat, forcerade ett lerigt dike igår, där sprang en liten figur

ett par meter bort sprang den, en grön groplöpare 4mm lång. En liten insekt måste springa snabbt då den är exponerad helt öppet, men jag fångade med teleobjektivet, och bilden är som synes rejält beskuren. Den är en sorts jordlöpare, en rovinsekt. Nästa insekt däremot angriper människor

en mygglarv, skulle tro det är larv av stickmygga, där var gott om just denna varianten. 

Inlagt 2025-04-19 08:37 | Läst 279 ggr. | Permalink
ehrsa 2025-04-19 11:58
Spännande tillvaro när man 'borrar' ner sig i detaljerna, de där svamparna känns märkliga ur mänsklig synvinkel.. Har själv aldrig sett nån stickmygga här 8 våningar upp på Södermalm, det känns bra! Däremot har jag släppt ut en 'stor Humla och en likaså stor Geting som flugit in genom den öppna balkongdörren i veckan som gått, kändes bra så det borde finnas insekter i luften för Tornseglarna när dom anländer kring 20: maj..
Hälsn!
Svar från Vibybo 2025-04-20 10:34
Tack Jan! När man stannar upp och ser lite närmare på världen går det att finna mycket som är intressant, märkliga upptäckter rentav. Hela April här är sval och mulen, men nästa månad lär myggorna märkas. Uppe på din nivå är det nog svårt för mygg, sen har du väl inga myggvatten nära. Men andra insekter far omkring högre upp, även spindlar. Här har inte anlänt mycket till fågel på ängarna, mest vipor och sånglärkor, sen hör jag en del blandade vadare på håll, i trädgården har rödstjärten funnits en vecka, och de sista dagarna har lövsångaren hörts enstaka gånger.
Lena Holm 2025-04-19 20:51
Det bruna lövet är verkligen vackert om man tittar ordentligt. Jag tycker myror är svåra att fånga på bild, i synnerhet om de är många och jag vill inte ha dem på mej. Tredje myrbilden tycker jag är extra läcker. De där slemsvamparna är intressantare än man kan tro. Jag såg den där artikeln på SLUs hemsida av en händelse. Kul att få se en på bild här på FS.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2025-04-20 10:47
Tack Lena! Jag vet inte riktigt varför myrorna var så lättfotograferade den dagen, kanske kombon sol och heltäckande kläder gjorde att jag kom nära med olika objektiv, fick rensa kameran på myror efteråt. Svampvärlden är märklig när man lär sig mer om den, liksom så mycket annat. Men det kan ju bli intressanta frågor - vad är en organism? vad är intelligens? som kan utmana hur man ser på världen.
pdahlen 2025-04-20 06:15
Det var en intressant blandning av smått och stort. Lövet är vackert och det är kul med myror, men det kan gå snabbt. Svampen var ju intressant och de andra små krypen på slutet
Svar från Vibybo 2025-04-20 10:54
Ja, det blir ju gärna en riktig blandning när jag är ute, spanar nära och långt bort, men inte samtidigt, varför jag missar en del. Jag var tätt klädd och kom så nära att myrorna klättrade på kameran. I närheten av vatten kan man finna mycket intressanta objekt, även redan nu. Men gick i morse en runda i grov tallskog utan att finna något speciellt att ta bild på. Tack Peter!
Bjarne 2025-04-20 09:13
Jättemånga spännande bilder! Första, andra och sista tycker jag extra mycket om samt närbilden på de vilda körsbären.
Hälsningar, Bjarne
Svar från Vibybo 2025-04-20 11:04
Tack så mycket Bjarne, speciellt att du gillar första bilden. Gick en gång med en liten kille från övre Norrland bland vilda körsbärsträd nere på Österlen, han stoppade fickorna fulla innan jag fick syn på det, det blev många fläckar.