Benganbus
Straight Photography....The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots! Straight 608 / Lördagsfika på Kulturhuset i trevligt sällskap! Å HCB å hans fototeknik med Leica.
Men vi fick en uppdatering av Mikael om vad han gjort i Lettland, och vad som var uppdraget denna gång. Intressant och spännande!
Mikael visar här sin lilla lätta digitalutrustning med Contax-optik för Johan. Ni som inte vet så mycket om Mikael, här e litet av vad hans sysslar med just nu.
Krille och Micke! Krille har en liten platt-kamera med sig.. .tyvärr glömt vad den heter...
Dom andra kamerorna som va med, dom kommer jag faktiskt ihåg namnet på! :)
Som sagt man hinner avhandla en hel del trots den korta tiden. Om Fotosidan, olika sätt att fota, olika bildvinklar/objektiv, svenska fotografer som Lennart Nilsson och hur han har jobbat, och var Lennart Nilssons Leica M6 är just nu, Anders Petersens arbetssätt, osv, osv! Det blev några trevliga timmar, som tyvärr går alldeles för fort!
Vi hemkomsten fortsatte jag att titta på DVD:en jag fått av Micke. Å det fanns en del avsnitt på Youtube som Johan helt riktigt sa i min förra blogg.
André Kertész 1894-1985.
De e mycke intressant på den här skivan, jag lovar!
Allt för idag! Slut för idag! /Bengan
Inlagt 2010-02-06 22:14 |
Läst 802 ggr. |
Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||































