Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1570 / Det där med att göra svartvita bilder via tex Silver Efex Pro, vad e det man vill efterlikna?
Men visst e svartvitt e fint, jag gillar svartvitt, men ibland så undrar jag! Mycket i dagens teknik och prylar går ut på att vara retro! Man kanske längtar till en annan tid? Filmer, bilar, kläder, rollspel och mycket annat. Men ibland känner jag att det man härmar, e inte riktigt så som det såg ut förr! Bla så tänker jag på filmer, tex, "Tinker, Tailor, Soldier, Spy". Filmen som fått så mycket lovord bla för sin tidstypiska miljö i filmen av recensenter, recensenter som kanske knappt va födda då det här utspelar sig! ;) Jag tycker filmen är bra, de e inte det som det handlar om, även om filmen e lite av Det Bästa-stuket om man jämför med BBC-serien i samma ämne, men den nygjorda e klart sevärd.
Men det blir ibalnd litet för mycket tidstypiskt, allt nästan i brunt, tungt mörkt och mycket rökigt, de känns ibland som man inte hade upptäckt färgen i kläder än!
Allt för att visa nutidens åskådare hur det va förr! ;)
De e väl så här jag känner ibland när jag ser några av de digitala bilder som är konverterade via nå't program till svartvitt! De blir en aning för mycket HD-liknade bilder med människorna som blir aningen blanka i fejan, å litet extra rå skärpa, bilden blir överdrivet "tidstypisk", så kanske man kan säga! Visst kan det bli visuellt snyggt i dagens läge då det gäller att utmärka sig hårt även i svartvita bilder, men jag tycker ändå bilden ser litet konstig ut.... ;)
Och man kan även fixa nutida tagen inskannad Tri-X så den ser typisk gammaltidstypisk ut! Göra bilden litet murrig, och grov, rå liksom, som man tror det såg ut när man fotade med Tri-X förr! :)
Ok, de va de om det, å idag e det sista Twang för terminen!
Väl mött juniorer! ;)
/Bengan
Som det beskrivs, "The World's Leading Black and White Software Discover the beauty of black and white photography with Silver Efex Pro 2, the world's leading solution for creating stunning images." :)
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009
- December 2008
- November 2008
- Oktober 2008
- September 2008
- Augusti 2008
- Juli 2008
- Juni 2008
- Maj 2008
- April 2008
- Mars 2008
- Februari 2008
- Januari 2008
- December 2007
- November 2007
- Oktober 2007
- September 2007
- Augusti 2007
- Juli 2007
- Juni 2007
- Maj 2007
- April 2007
- Mars 2007
- Februari 2007






//Mikael Good
Själv kommer jag egentligen från musik-/ljudbranschen, och där har vi länge sett samma trend - att den digitala åldern blev lite "overkill", lite för briljant, lite för "bra", ja, lite overklig. I stället går man tillbaka till gamla mikrofontyper, bygger in rörförstärkare i mikrofonerna för att få lite "smuts" i ljudet, eller "stoff" som vi också säger. Andrahandsmarknaden både för äldre mikrofoner (Neumann är inspelningsvärldens Leica) växer, och den som råkar hitta en låda med gamla rör som kan användas i mikrofoner kan göra sig en rejäl hacka.
Och det finns digitala reverb/ekon, som precis motsvarar ex Silver Efex. Du kan spela in akustiken i vilken konsertsal som helst, vilken studio som helst, inne i en bil, i en tvättmaskin... och sedan använda den som en plugin. Så hemma i Björnlunda har jag akustiken från världens bästa konsertsalar, och världens mest kända inspelningsstudios liggande i datorn... liksom numer några fina filmtyper från den analoga eran.
Jag ser det bara som tredje generationen av något. Pendeln som slår tillbaka lite. Och här kommer en liten övning: jag har sedan tidigare lagt upp ett litet galleri med konverteringar, just för att kunna testa på personer och olika skärmar, här: http://sfzmedia.zenfolio.com/p881160655. Alla är olika. Nio av de tio bilderna är konverterade till svartvitt. Sex är fixade direkt i Lightroom, tre i Silver Efex. Vilka skall bort?
Jag har plåtat svartvitt se´n 67, diverse film, mest Tri_X och Fuji 400. Det största bekymret var att krama ASA ur filmen och pressningarna över 800 brukade se för dj-a ut.
Dom som inte var med på den tiden kanske inte fattar hur fantastiska de moderna digitalkamerorna är. Höga ISO och fina nyanser som man inte ens kunde drömma om.
Att konvertera i Lightroom, kanske lägga på en varmton (Split toning, nyans 44, mättnad 15) räcker bra för mig. Allt det här tjatet om speciella program för att efterlikna film är bara trams. Köp film då för tusan!
Även amatörer tyckte om kombinationen TRI-X och D76, eftersom kombinationen var så förlåtande.
Man behövde inte ens en exponeringsmätare, det räckte med en tabell.
Och så blev det kult av ekipaget.
Men blev det tekniskt bra?
Jag var med på den tiden, men jag har ingen nostalgi för digital TRI-X i Silver Efex Pro.
Jag har provat.
Det fanns bättre film och framkallare på den tiden.
Den nya digitala tekniken är outstanding, även i svartvitt.
Mvh
Wolfgang
http://gerlatin-silver.blogspot.com
http://gelatin-silver.blogspot.com
Mvh
Wolfgang
Dåtid kan än så länge inte bli nutid, liksom repro kan bli original. :)
Tag den nygjorda HD-filmen (lämpligen inspelad i MJEG format) och häll varje bildruta igenom Silver Efex Pro 2 så får du en film som verkligen ser ut som en 40-, 30- eller 20-talsfilm. Har man dessutom ett makro som visuellt tillför slumpmässiga repor och fläckar så är man ju hemma!
Ha de'
Johan