SiU @ Susajt

Ett komplement till min privata hemsida www.susajt.se med mitt Projekt365.

Magisk kväll vid Bibybron.

En gammal bro som är fallfärdig då ingen vill ta på sig ansvaret att renovera den... När jag var där fick jag sällskap av ett äldre par och efter en stund började skogens alla ugglor hoa, en del riktigt nära tyckte jag mig höra.... efter en stund fick jag klart för mig att det var paret som hade en lockpipa och dom förklarade även att det egentligen var lite tidigt för ugglorna men lockpipan fick igång dom.
En idé föddes... varför inte skaffa en lockpipa och försöka locka fram dom för att kanske lyckas med nån bild?? Var köper man en sån?

  

När paret hade åkt satte jag på helljuset på bilen som fick lysa upp bron, blev rätt snyggt i mitt tycke. Skulle gärna lägga upp dom bilderna också här men då jag har problem med uppladdningen så länkar jag till min hemsida istället för den som vill se http://www.susajt.se/pr365feb-12.htm

Någon som har en idé om varför det gått så trögt att ladda upp bilder senaste tiden?? Vet inte om det är mitt mobila bredband (väntar på ett nytt) eller om det är mitt nya Panda virusprogram som kan ställa till det?? Kan heller inte ladda upp bilder på fb längre... tips mottages tacksamt!

 

Inlagt 2012-02-26 23:28 | Läst 1015 ggr. | Permalink



(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver

Den första belysta med bilen ( på din andra sida) var kanon! Du hade många fina på den sidan. Skall kolla den mer senare.
Svar från SiU   2012-02-27 09:39
Tack Per! Du är välkommen att titta in igen!
Den översta bilden på bron på din hemsida det var ju en klar 5 poängar varför ligger den inte här i din blogg för ?
Men jag ska kika vidare på din sida senare såg en del fina bilder där
Svar från SiU   2012-02-27 10:17
Vilket fint betyg, tack! Ja, meningen var ju att jag skulle ladda upp fler bilder här i bloggen men det var just det som var problemet så till slut gav jag upp igår.... Jag hoppas det kommer att bli bättre när jag hämtat ut mitt nya mobila bredband, annars vet jag inte vad jag ska göra för det är supersegt att ladda upp bilder här!
Hejsan Sirpa fina bilder, den bron åkte man ofta över i början av 70- talet, Mvh Jorma
Svar från SiU   2012-02-28 01:39
Nu är det nog ingen mer som frivilligt åker över den bron.... det hade även placerats en stor sten som stopp, möjligen att en och annan fiskare fortfarande törs sig ut där till fots.
Oj, så vackert!
//ewa
Kreativt att använda bilstrålkastarna. Resultatet är ju kanonbra. Jag har hört sägas att man måste vara lite försiktig när man lockar på ugglor, de kan gå till anfall. Men det är kanske en skröna.
Svar från SiU   2012-02-28 18:12
Det var av en slump jag kom på det där med bilstrålkastarna då jag råkade se att dom lyste upp bron när jag parkerade... Det kan ju vara så att en uggla kan tro att man är en rival när man blåser i en lockpipa?