FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON

Jag fotograferar, alltså finns jag.

Jag har vunnit en miljon på ett lotteri !!! Otroligt!!

Jag har visst vunnit en miljon PUND på ett lotteri som man inte behöver köpa lotter till. Visst är det fantastiskt? Vilken otrolig start på helgen ;-)

Jag ska genast kila iväg och köpa mig den där Hasselbladaren som jag har gått och drömt om. Sen vill jag ha en gammal klassisk snygg bil, men det har man ju råd med nu.

 

Här är mejlet jag pratar om som jag fick:

*********************************

This e-mail is to congratulate you as your email address has won you a cash prize of One million pounds in the ongoing UK-National Lottery Promo. To file your claims, contact your claims agent Barrister Mark William with his following below:

Claims Agent Barrister Mark William
Name: Barrister Mark William
E-mail: markwilliam-chamber@email.ch
Tel: +447024058329

Fill In Your Claims Information.
Serial No: S/N-472-9768-79
Full Name:
Contact Address:
Tel:
Age:
Country:

NOTE: Do not reply to this e-mail, you are to contact your claims Agent Barrister Mark William with his information giving to you and keep your winnings Serial No: XZPY/22595478234 confidential do not give anybody your winning detail OR tell anyone to avoid lost of winnings claims.

You don't have to purchase a ticket to enter this lottery. It’s a free email draw.

*********************************

Eller är det bara en dröm?

Kanske den där snygga bilen blir en sånhär istället?

Även om det är en dröm så är jag lika glad ändå :-)

Trevlig helg på er!!!

Over and out // Tommy



Postat 2012-01-14 08:49 | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Min analoga resa dag 9: Två analoga kameror rasslar, men ELJY´n är tyst

Det har hänt lite på Analogfronten, även om saker och ting går väldigt långsamt.

I mitt förra inlägg fick jag flera bra tips om hur jag kan hantera det faktum att min Fujica ST 701 inte har en fungerande exponeringsmätare, pga 20 år gamla batterier. Jag fick ett bra tips av  S. Erik Bjernhage att man kan köpa batterier på Kjell & Co, som ifs är på 1,5V mot orginalets 1,3V. De var lite mindre, men med lite pill och meck och bök så fick jag dom på plats och VIPS! så åkte mätaren i taket. Så nu funkar mätaren i alla fall. Tack Stig! Nu gäller det bara att kalibrera mätaren med min digitalkamera. Jag har inte hunnit med det än. Jobb och husaffärer tar mycket tid just nu.

Jag har tagit några bilder med Fujican och det känns väldigt konstigt om jag ska vara ärlig. Den är ju så liten! Jag är van att hålla i min Canon EOS 5D som är en riktig klumpeduns i jämförelse. 5Dn är är ju hur snabb som helst, oavsett om man kör manuellt eller automatiskt, men med Fujican måste man ta sig lite mer tid. Man får mäta, skruva och pilla innan man kan ta sin bild. Det är inte det lättaste när man ser ett snabbt skeende på gatan som man skulle vilja fånga. Jag känner mig som en nybörjare!

För övrigt så har jag en Olympus OM707 som jag också har laddat med svartvit film. Det är min Plan C som jag pratat om, men den är helautomatisk tyvärr! Jag har inte fattat hur jag kan hantera den manuellt. Det verkar ganska omöjligt. Men! Det lär väl komma ut svartvita bilder ur den lilla maskinen också så småningom, även om den är ful som stryk.

Dessutom Dessutom är batterilocket sprucket, så jag har tejpat med hockey tejp. Jag fick lite bättre grepp på det sättet också, så inget ont som inte har något gott med sig.

Olympusen är laddad med HP5 plus 400 och Fujican är laddad med Kodak Tri X 400. Det får alltså bli ett litet test av filmrullar samtidigt, även om det är två olika kameror. Jag får väl köpa två nya rullar och göra ett omvänt test senare.

ELJY´n då? Plan A!! Ja den får inte glömmas bort. Jag tog en sväng till LPFOTO idag på hemvägen och träffade Werner Schaden som tog en titt på underverket. Problemet är ju att slutaren har hängt sig och det är finmekanik att pilla med det lilla underverket. Werner var mycket tveksam, men sa att han kan göra ett försök, men kunde inte garantera att han skulle få slutaren fixad, eftersom även en lamell hade kommit i kläm på något sätt och det finns inget sätt att nita fast det numera. Jag bestämde mig för att fundera på saken. Ska jag verkligen betala 1000kr för en undersökning och ändå är jag inte säker på att han fixar det? Kameran har funnits på auktioner för 300-500kr. Jag får ta en allvarlig fundera på det, men jag har inte givit upp!!

För övrigt fick jag hjälp av Olle Janson med en en 127-films spole som jag kanske kan korta ned och modifiera så den passar som "från-spole" till ELJY´n.  Spolen kom fram i posten kan jag meddela. Tack Olle! Diametern ser ut att passa, men längden och bredden måste fixas till. Det bör kunna gå, men kräver lite tid.

Fotosidan funkar hur bra som helst när man vill ha hjälp. Det är bara att tacka och ta emot :-)

PS: vilken kamera tycker ni är snyggast? Svaret måste vara ganska enkelt...

Den analoga resan fortsätter. To be continued ochELJY´n är fortfarande Plan A!

Over and out // Tommy



Postat 2012-01-12 20:01 | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Hålkamerans dag 29e April 2012

Tjena! Är det någon som vill ha en utmaning?

Vet ni om att det är Hålkamerans dag den 29e April? http://www.pinholeday.org/

Först bör man tillverka sin egen kamera och det finns massor av tips därute på nätet. Det finns bland annat en riktigt bra svensk sida: http://www.pinhole.se/why_pinhole.html

Sen är det bara att köpa lite film och exponeringsutrustning och köra på. Sägs det!

Själv har jag knappt kommit ut ur garberoben med min analoga resa, så det vetifasiken om jag fixar en sån utmaning, men å andria sidan vore det en skithäftig grej om det var 20 man ifrån fotosidan som satte sina hålkameror på sergels torg 29/4 samtidigt. Vilket event! Det skulle jag vilja fotografera :-)

Over and out // Tommy



Postat 2012-01-10 23:42 | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Min analoga resa dag 6: film och batterier, analoga mysterier!!

Dag 6. Den här analoga jakten börjar blir kul.

Nu har jag ju en kamera att jobba med i väntan på ELJY´n. Dags att skaffa film och batterier så exponeringsmätaren fungerar. Jag har snöat in på Schöherrs Foto, så jag begav mig dit idag igen med min Fujiuca.

Dags för nästa bakslag. Dom batterierna tillverkas inte längre! Det var fasiken vad det ska vara svårt att komma igång analogt då. "Inga problem", sa mannen i butiken, som alltid är i bästa lösningsmode.  Istället för automatisk exponeringsmätare eller att inhandla en ljusmätare som jag ändå inte vet hur den funkar, så var hans råd att ställa in kameran som de gamla klassiska hålkamerorna. Det skulle innebära en exponeringstid på 1/60 mot en bländaröppning på 5.6 eller 1/30 på 8.0 på 400ASA. "Det brukar stämma på´t ungefär!" som mannen i butiken sa. "Eller så frågar du på LPFOTO. Dom importerar allt möjligt i batteriväg. Det kan också fungera med batterier till hörselapparatur om du ha tur. "Va!?" sa jag. Han verkar ganska road av att jag kommer in med gamla kameror i butiken.

Så nu kör jag enligt hans råd. Det är bara att bränna av en rulle i snabb takt och se hur resultatet blir. Annars får jag experimentera med inställningarna om det blir under/resp över exponerat. Jag testsköt några bilder när jag ändå var inne i stan. Tyvärr kan jag ju inte visa upp nåt förstås. Jag tog en bild på ett par renhållningsarbetare på Drottninggatan som kom gåendes emot mig. De sa "bilden kostar 50 spänn" och kastade fram ett leende. "Det var billigt!" sa jag och tog bilden. Dom vandrade vidare mot nya gator att sopa. Jag åkte tillbaka till jobbet.

Det är knepigt med analogt, speciellt denna väntan på resultat.  Jag är van att ta bilder, trycka in dom i datorn, göra en snabb sållning och kunna lägga upp bilder på nätet inom en timme. Nu ska jag liksom först vänta på att jag har knäppt färdigt alla bilder, sen antingen framkalla själv eller lämna in dom och oavsett så kommer det ta lång tid innan man vet om det är något att ha. Fast det var väl själva poängen med den här resan.

Då var det dagt att välja film. Givetvis svartvit/400ASA och Mannen i butiken föreslog Ilford HP 5. "Då tar jag en sån HP5, Å så två rullar av den där Tri X, som alla säger är så bra", sa jag. Mannen i butiken log ett mystiskt leende. Jag undrar vad han tänkte? "Amatörer som tror att Tri X är bäst, bara för alla andra använder den." Eller han kanske bara kände igen en gammal kamp som liknar ett mindre religionskrig bland fotonördar? Jag köpte i alla fall båda, så får jag utvärdera det hela.

Läget med ELJY då? Kanske den nyfikne läsaren undrar. Ja inget nytt under solen. LPFOTO öppnar på onsdag. Det är bara att vänta. Jag kan klippa hur många remsor som helst i mörkret hemma, men det kommer inte hjälpa om jag inte får slutaren att lossna.

Snart blir det fota av!!

 Over and out // Tommy



Postat 2012-01-09 20:01 | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Den analoga resan dag 5: Plan B aktiveras

Analogt är långsamt!

Speciellt om man inte har en fullt fungerande kamera.

Det tar lång tid att fixa till min ELJY. Planen är att besöka LPFOTO nu iveckan, men jag kan ju inte vänta flera månader innan jag kommer igång att fota analogt. Därför har jag nu plockat fram min gamla Fujica ST 701Plan B är nu aktiverad. Det är analogt och ganska retro, men inte alls lika retro och hardcore analogt som Plan A, att få igång ELJY´n.

Det är  min allra första systemkamera och hänger ihop med min fotografiska resa. För den som är nyfiken på den separata historien, finns mer läsning här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/min-fotohistoria-och-lite-detektivundersokning-om.htm

Jag har putsat lite på den och hittade dessutom en ST701 manual på nätet. Tänk var den digitala tidsålderna kan bidra. Jag hade aldrig någon manual när jag fotade med den här kameran för 25-30 år sedan. Det funkare ändå.

Idag har den här trotjänaren fått lite åldersfläckar, men det tycker jag bara är charmigt.

Kameran är helt manuell. Man måste ha koll på vilken film man har givetvis och sen får man sköta exponering och bländaröppning efter rådande ljusförhållanden. Man får givetvis dra fram filmen själv och veva tillbaka den när rullen är slut.

Ok, jag erkänner - det finns faktiskt lite automatik i kameran. Det finns en exponeringsmätare som skall hamna lite snyggt i mitten för en korrekt exponering, men då måste jag fixa nya batterier först.

I övrigt är den modern nog att hantera 35mm film, så det blir till att köpa film också. Är det någon som har ett förslag på en svartvit 400 ASA film? Tri X verkar ju vara något som många kör tex.

Jag har flera objektiv till denna; ett 55mm "Normal", ett 28mm vidvinkel och ett 300mm tele. 55mm förresten. Är det inte lite konstigt? Brukar inte 50mm vara "Normal"? Det där begriper jag mig inte på. Jag lär nog börja med 55mm. Den verkar ljuskänslig på 1.8, och det kanske kan vara bra i dessa mörka tider.

Normallinsen är en Fujinon f=55/1.8.

Min analoga återstartpunkt:   http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/na-nu-skiter-jag-i-det.htm

PS: Plan C är också aktiverad. Mer om det senare.

Over and out // Tommy

 

 



Postat 2012-01-08 20:39 | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera
Sida: 1 2 Nästa Sista