FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON
Kina dag 3 : från den södra huvudstaden till den norra
Visste ni att det funnits två huvudstäder i Kina? En i norr och en i söder. Den södra gamla huvudstaden är Nanjing och den norra nya huvudstaden är Beijing.
Idag avslutade vi jobbet i Nanjing på em och åkte vidare till Beijing, dvs Peking för dom som liksom jag hade geografi på 70-talet.
Vi kom till hotellet vid 19 tiden lokal tid och efter checkin blev det en sväng till silk-market, en hysterisk plats att vara. Så pass hysterisk att inte ens jag fick upp kameran. Det blev lite kvällsbilder på stan istället och vi slutade på World Trade nånting, ett högt hus med utsikt över stan - bläddrandes i drinklistan och nu kl 1 på natten är det dags att sova.
Imorgon blir det en sväng till Himmelska fridens torg och säkerligen mycket mer. Kanske Lama-templet?
Over and out // Tommy
Kina dag 2 : en dag på kontoret o lite till
Idag var vi på kontoret hela dagen och var ute o åt med Ericsson kollegorna i Nanjing så det blev inget fotande direkt. Imorse när jag gick upp så jobbade man för fullt på huset som jag har som utsikt.
Jag har kollat upp utrymningsvägen som Per Ö så klokt talade om i gårdagens blogg.
Vi åt en god middag ikväll med våra mycket trevliga kollegor. Det var kyckling, fisk och kött i en fin blandning. Betyg 5 på den middagen. Så idag bjuder jag på några matbilder.
Självklart måste jag avsluta med en bild från gatan också, nu när det var så trevligt regnväder.
När vi kommer till hotellet så är det nån typ av VIP som dyker upp och det står flera fotografer redo. Jag fick henne på bild. Det är kvinna i mitten som är huvudperson.
PS: om någon läser detta via facebook eftersom bloglovin länkar dit, så kan jag tala om att facebook inte fungerar i Kina.
再见 // Tommy
Kina dag 1 : Vad är det första du gör när du kommer till ett hotellrum?
Här kommer en första rapport från ett varmt Nanjing.
Resan från Stockholm via Beijing gick bra, även om det är en lång resa med mellanlandning. 6 timmars tidsskillnad gör sitt till.
Taxichaffisen fick lite problem med bakluckan, så han stannade mitt på motorvägen, klev ur och satte nån form av rem så att luckan inte skulle åka upp hela tiden.
Hotellet ligger centralt och bra i stan. Det första jag gjorde när jag kom på rummet var att hänga in kläderna i garderoben. Då fick ja se en spännande burk som jag måste undersöka. Det visade sig vara en skyddsmask i händelse av krig eller annat elände. Är det det första man vill tänka på när man kommer in på hotellrummet?
Ja, ja - här kommer några bilder till från ikväll. Jag sitter med en riktigt dålig editor så om färger o annat är kass, så är det inte mitt fel ;-)
Nä, nu ska jag gå o ställa mig i badkaret lite....
Mikael skrev att det första han kollar in är mini-baren. Här ser minibaren ut såhär:
O jag har inte rört den ;-)
Vad är det första Du brukar göra när du kommer till ett hotellrum? Berätta gärna.
再见 // Tommy
Kolla vad jag hittade i vår syrénbuske!
Fotosidan håller ju på att förvandlas till fågelfotosidan, så det är bäst att haka på trenden. Det var bara att gå ut o kolla närmaste syrénbuske, så satt den där och försökte gömma sig.
Jag undrar om man verkligen behöver bygga sånadär gömslen o knöla till det när man bara kan öppna dörren?
Det var naturligtvis en unge eftersom den den tokig nog att låta mig komma så nära som 2 meter.
Ha en trevlig kväll allihop där ute o skål!
Over and out // Tommy
Nån som kan tyda foto-drömmar?
Tjena bloggen,
Jag brukar sällan drömma, eller rättare sagt så kommer jag sällan ihåg vad jag drömt. Vissa säger att alla drömmer om natten, men det är inte alltid att man kommer ihåg det. Hur fasiken kan man bevisa det förresten? Att alla faktiskt drömmer - om man ändå inte kommer ihåg det?
Tillbaka till ämnet. Jag drömde i alla fall inatt att jag gick på några sandiga och smutsiga gator någonstans. Jag upplevde det som utomlands och troligen i Indien. Det såg ut ungefär såhär.
Det var mitt på dagen, varmt och kladdigt och jag hade kameran med mig. När jag gick på gatan och tittade ner på kameran och på frontlinsen så hade det yttersta glaset på mitt objektiv klackelerat sönder. Glaset blev smulades sönder till sand när jag rörde glaset. Då dyker en kille upp på gatan och detta är en kille från mitt jobb i verkliga livet. Det är ingen jag umgås med varje dag, så det var skumt att han skulle dyka upp. Han undrar vad som har hänt och jag sitter på huk och pillar med kameralinsen som smulas sönder och svarar ingenting. Jag är helt tyst och pillar nästan chockad med glaset.
Sen vaknar jag.
Nu är ju det här en fotosida och inte en sida för drömtydning, men ändå! Vad kan detta betyda?
Ingenting? Eller nånting, och i så fall vad?
Förslag emottages tacksamt.
Over and out // Tommy
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - HDR
- Teknik - Kolorerad
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Sv/v




























