FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON

Jag fotograferar, alltså finns jag.

Min analoga resa del 10

Ja det kom lite saker emellan. Som en flytt till Solna tex och ett hav av tid. I vintras så hade jag emellertid en liten analog resa på gång. Jag fotade ett par rullar svartvitt med några gamla kameror jag har och nu har jag framkallat dom. 6 månader! Det tar alltså 6 månader innan man får se vad man tittade på när man tryckte på den där knappen. Snacka om att analogt är långsamt.

Här kommer iaf lite resultat med Ilford HP 5-400 på min Olympus OM707.

Här är resultaten från Tri X-400 på min Fujica ST 701

Det här var den första bilden som togs på 30 år med Fujican. Mannen i butiken råkade dra av en bild o vad ser man? Ett jäkla Leica märke! Är det ett tecken eller?

Jag har en Tri X rulle i kylen fortfarande. Den tänker jag ge till Fujica ST 701. Den riktigt gamla kameran slår den mellangamla kameran med hästlängder vad det gäller känsla.

Sen kan man ju bara drömma om hur den här bilden hade blivit om jag hade haft min Canon 5DM2 i handen. Lite skarpare kanske o ett jäkla bra motiv.

To be continued ochELJY´n är fortfarande Plan A!

Lite fler bilder finns här: http://www.fotosidan.se/gallery/view.htm?ID=336003

Senaste inlägget om min analoga resa finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/min-analoga-resa-dag-9-tva.htm och det första inlägget här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/na-nu-skiter-jag-i-det.htm

Over and out // Tommy



Postat 2012-08-24 22:41 | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Solna ikväll och lite HDR lekstuga

Egentligen skulle jag bara upp till Hemköp för att handla, men himlen var alldeles för lockande så jag tog med mig kameran och tog några bilder. Sen efteråt så kände jag för att skojja till det lite med HDR. Såhär blev resultatet.

Det här kvarteret lär gå under namnet "Slottet" i folkmun, pga den slottsliknande arkitekturen. Det här är ett intressant område att återkomma till vid olika väderlekar och ljusförhållanden.

Så tog jag en sväng upp till Solna kyrka. Himlen i motljus blev ganska klatschig med HDR effekt.

Man ser de små dammkorn man har på linsen väldigt tydligt när man använder HDR med stark effekt. Jag orkade inte städa nu.

Såhär ser vår gata ut för övrigt.

Här byggs den nya arenan.

Programmet jag använt är Dynamic Photo HDR och alla bilder är så kallad fusk HDR, dvs baserad på en RAW fil.

Over and out // Tommy

 



Postat 2012-08-21 21:47 | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Lite test med Nikon o sen picknick i Hagaparken med Kungen

Sen flytten till Solna så är det ju så mycket att upptäcka och jag är alldeles för nyfiken för mitt eget bästa. Igår hade vi bestämt att vi skulle ta en picknick på Hagadagen i Hagaparken. Nära o bra liksom. På fm så sa vi att "ska vi inte ta o prova gå runt Brunnsviken?"

Det var bara det att ju längre vi gick, ju fler häftiga saker upptäckte vi. Vi stannade, gick en omväg, tog en fika etc etc. Jag hade med mig den nya lilla söta Nikon kameran och tog lite bilder i all hast. Den kan faktiskt vara bra att ha som minnesanteckning om inte annat.

Området kring Bergianska trädgården är speciellt häftigt. Till och med eken hade fått en skylt med sitt latinska namn.

Ålkistan är en annan miljö minst sagt.

Lunch på café Sjöstugan.

Alla bilder ovan är alltså tagna med en Nikon coolpix L22. Den är ju lätt att ta med, men naturligtvis långsam och ingen vidare bildkvalitet. Den får duga som anteckningsbok.

Efter 3 timmar var vi tillbaka o då blev det bråttom som fasiken att hinna iväg till Hagaparken. Där var det picknick med Bellman och Gustav III bland annat. Dessa bilder är tagna med Canon 5DM2.

Samt ett kort besök på Hagamuseét som ligger i koppartälten.

Tur att man ska tillbaka till jobbet imorgon så man får vila upp kroppen :-)

Over and out // Tommy



Postat 2012-08-19 13:38 | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Man måste inte vara så jävla seriös hela tiden ;-)

Jag trodde nog att de flesta skulle fatta mitt lilla "skämt" i bloggen igår.

Det är väl självklart att jag inte dumpar en skitbra Canon utrustning för en leksakskamera. Då kan man ju lika gärna gå hela vägen till camera obscura. Visst är den lite tung ibland, men jag är fortfarande ung o rask, så jag orkar bära den ett tag till. 2,4 kg med batterigrepp och blixt är dock sant. Min poäng var givetvis att få folk att tänka bild före teknik.

Sanningen med den lilla Nikonkameran är istället att jag vann en fototävling för ett par veckor sen på viewbug.com. Priset var en pocketkamera och en bok och igår damp posten ner i brevlådan hela vägen ifrån amerikat´!

Ärligt talat så var det äran som räknades mest för mig, men vem vill inte ha paket? O visst är den gullig den lilla kameran?

Boken har jag bläddrat lite i och det är kul att läsa om en sida av New York som jag aldrig tänkt på själv. New York ur ett 1920/30-tals perspektiv; new art deco. Det ska också bli kul att testa den där pocketkameran. Det blir lite som att komma tillbaka 10 år i tiden när man hade dom första digitala pocketkamerorna. Lite retrofeeling helt enkelt.

Canon utrustningen blir i mitt trygga förvar även i framtiden. Dessutom fick jag inte ens några bra skambud igår.

Jag står fortfarande fast vid att fotografi i första hand handlar om bildseende. Teknik är viktigt ja! Men det är sekundärt och väldigt mycket sekundärt. Jag får däremot kanske ta o lugna ner mig lite när jag läser tekniknördarnas bloggar. Dom blir ju saliga på sin fason så att säga och vissa är väldigt kompetenta på just teknik. Det är bara att acceptera att det finns en väldigt stor krets av hobbyfotografer som sätter tekniken i första rummet.

PS: idag var sista dagen på vår semester. Vi cyklade in till Sergels torg och shoppade lite och då hade jag Nikonen med mig. Det lär ta ett tag innan man får kläm på den. Här är iaf några bilder.

På Stallmästaregården tjärade man taket.

Trevlig helg!

Over and out // Tommy



Postat 2012-08-17 18:33 | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera

Nu får det vara nog!! Nu går jag över till Nikon!!

Alla som känner mig, vet hur ointresserad jag är av just ett märke. För mig handlar fotografi om att "måla med ljus". Det kan man göra med vilken kamera som helst. Självklart är olika kameror olika bra och i många fall stämmer att ju mer pengar man plöjer ner, desto bättre bilder kan man teoretiskt ta. Det är bara det att man först o främst behöver fatta hur man bygger upp en bild och gör den intressant.

Själv har jag genom åren bytt upp mig till en svindyr utrustning, för att vara en hobby. Jag knallar runt med en stor fet Canon 5DM2 och bara L-optik nuförtiden. Fullt utrustad så vägen kameran 2,4 kg. Jag mätte själv häromdan. Sen ska man packa ner fotoväskan med lite objektiv och grejor. Det blir ett par kilo till. Hur mycket pengar jag plöjt ner vill jag inte tänka på.

Bara för att bevisa att man kan ta bra bilder med en liten pocketkamera så har jag nu bestämt mig för att göra mig av med denna koloss och skaffa mig en liten fickkamera.

Dessutom så vill jag döda myten att ett visst märke är bäst. Jag lämnar Canon helt och går till konkurrenten istället. Vissa kanske skriker "Leica" nu, men va fan kom igen. Jag har ingen lust att tömma bankkontot.

Jag har istället valt denna lilla raring som kom på posten idag.

En Nikon coolpix L22. Två batterier och en kabel. Inga tunga objektiv. Kan livet vara lättare? Den kostar i princip ingenting. Den väger ingenting, men den har en trevlig röd färg :-)

Kolla skillnaden mot tegelstenen jag har idag.

Jag har redan testat litegrand. Här är tex vår utsikt ikväll i Solna.

Helt ok tycker jag. Inte är det så stor skillnad mot en Canon 5DM2?? Egentligen?

Min fru tycker jag är knäpp i huvudet och såhär såg hon ut när jag sa att nu åker Canonen ut!

Ni som är intresserade av att köpa loss 3-4 kilo Canon utrustning, hör av er.

Over and out // Tommy



Postat 2012-08-16 20:47 | Permalink | Kommentarer (30) | Kommentera
Sida: 1 2 Nästa Sista