FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON

Jag fotograferar, alltså finns jag.

Man måste inte vara så jävla seriös hela tiden ;-)

Jag trodde nog att de flesta skulle fatta mitt lilla "skämt" i bloggen igår.

Det är väl självklart att jag inte dumpar en skitbra Canon utrustning för en leksakskamera. Då kan man ju lika gärna gå hela vägen till camera obscura. Visst är den lite tung ibland, men jag är fortfarande ung o rask, så jag orkar bära den ett tag till. 2,4 kg med batterigrepp och blixt är dock sant. Min poäng var givetvis att få folk att tänka bild före teknik.

Sanningen med den lilla Nikonkameran är istället att jag vann en fototävling för ett par veckor sen på viewbug.com. Priset var en pocketkamera och en bok och igår damp posten ner i brevlådan hela vägen ifrån amerikat´!

Ärligt talat så var det äran som räknades mest för mig, men vem vill inte ha paket? O visst är den gullig den lilla kameran?

Boken har jag bläddrat lite i och det är kul att läsa om en sida av New York som jag aldrig tänkt på själv. New York ur ett 1920/30-tals perspektiv; new art deco. Det ska också bli kul att testa den där pocketkameran. Det blir lite som att komma tillbaka 10 år i tiden när man hade dom första digitala pocketkamerorna. Lite retrofeeling helt enkelt.

Canon utrustningen blir i mitt trygga förvar även i framtiden. Dessutom fick jag inte ens några bra skambud igår.

Jag står fortfarande fast vid att fotografi i första hand handlar om bildseende. Teknik är viktigt ja! Men det är sekundärt och väldigt mycket sekundärt. Jag får däremot kanske ta o lugna ner mig lite när jag läser tekniknördarnas bloggar. Dom blir ju saliga på sin fason så att säga och vissa är väldigt kompetenta på just teknik. Det är bara att acceptera att det finns en väldigt stor krets av hobbyfotografer som sätter tekniken i första rummet.

PS: idag var sista dagen på vår semester. Vi cyklade in till Sergels torg och shoppade lite och då hade jag Nikonen med mig. Det lär ta ett tag innan man får kläm på den. Här är iaf några bilder.

På Stallmästaregården tjärade man taket.

Trevlig helg!

Over and out // Tommy

Inlagt 2012-08-17 18:33 | Läst 1166 ggr. | Permalink



(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?

Tycker du klämde fram skapliga bilder! Verkar lättkramad, den där Sonyn! /Matti
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 18:40
Det är bara att klämma Matti. Fast först får man välja nåt att klämma på ;-)

Sony? Nä de e en söt liten Nikonist.

Go kväll!
mattimer   2012-08-17 18:55
Sorry, hade tankarna på annat håll :-) Läste innan om nya Sony RX100 och var kvar där. /Matti
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 18:57
Jaja RX hit o dit. Frågan är bara om man kan "se" med den ;-)
Jag tycker att det är en ganska stor skillnad mellan dem som har en genuin passion för bra prylar och som dessutom tar bra bilder med dem och dem som mest verkar skaffa prylar för att skryta för polare med dem. Hur många läser man inte i olika trådar som skaffar sig det senaste värsta och sedan om man kollar delas profiler så undrar man vad de har prylarna till. Visst, det är ett fritt land och var och en bestämmer själv hur de vill göra av med sina pengar, men ofta snackas det en så faslig massa dynga i trådar av människor med de värsta prylarna som inte har en susning om att fotografera verkar det som.
-affe
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 18:53
Så sant som det är sagt.
Man kan inte köpa sig en Hasselbladare av värsta sorten och tro att man "kan" fotografera.

Go helg på dig Affe!
Jahaja . Jag gick ju på det . Har nyss sålt hela min canonutrustning och köpt mig en likadan
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 20:04
Skrattar!! Hur mycket minus gick du?
Rikard Olsson   2012-08-17 20:16
Några tusen ... men vad gör det jag har ju hälsan :))
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 20:27
Hälsan går före allt. Hälsa ofta! :-)
Så musklerna är i behåll då? Den lilla kameran verkar kunna styras riktigt trevlig med rätt person som klämmer på den! ;-)
Svar från Tommy Andersson   2012-08-17 20:47
Hrm ja lite träningsvärk har man ju, men sånt är bara nyttigt.
Jag tycker du skall fortsätta med Nikonen, för det blev ju inte så tokiga bilder Tommy!
Undrar vad vi har lärt oss av det då?

Härligt!

Mvh
Hans
Svar från Tommy Andersson   2012-08-21 08:03
Ja vad har vi lärt oss? Jag har nog lärt mig att jag trots allt skulle vilja ha en mindre kamera som kan följa med. Däremot har jag lite svårt för att gatufota med en liten smygkamera. Det känns inte ärligt.
Ääääh, erkänn att du bara är efterklok! :-)) Gå och köp dig en OM-D med 25/1,4 och kör lite dogmastuk så är chansen stor att du faktiskt glömmer din Canonutrustning. I kid you not, så jävla bra är den.

Och som vanligt: Det råder liksom inget motsatsförhållande mellan kvalitetsmedvetenhet och bildseende. Däremot är det naturligtvis många som suktar efter dyra prylar men inte kan använda dem. Fast jag tycker nog att man ska koncentrera sig på sitt eget fotograferande istället för andras. Låt dem (mig?) hållas.
Svar från Tommy Andersson   2012-08-21 08:07
Hehe, nä du Martin. Denna gång hade jag faktiskt satt upp bloggen med ett väldigt tydligt syfte. Samtidigt får jag erkänna att efter några dagar med lillkameran, så inser jag att det faktiskt finns plats för en sån i kameraväskan. Jag får utforska lite mer. Jag vill dock inte falla in i hysterin och köpa på mig en massa nya kameror. Då blir det bara en massa dammsamlare.

Det bästa är givetvis BÅDE bildkvalitet och bildseende. Helt riktigt.

Klart du ska få hållas med ditt Martin, men erkänn att det är kul att röra runt i grytan lite ibland, så att inte vi (jag/du) blir för bekväma.
Som om nån Canonist skulle byta till NIkon överhuvud taget :-)
danne63   2012-08-17 23:49
Nej lät lite för bra för att vara sant( hi hi)
Släng Sonyn och fortsätt med din gamla! :)
Svar från Tommy Andersson   2012-08-21 08:02
Man kanske kan använda flera samtidigt Per? Olika kameror för olika syften helt enkelt. Det skulle passa kameraindustrin. Då behöver jag nämligen köpa några fler kameror.
Puh, jag var faktiskt lite orolig. Visserligen kändes det här lite väl irrationellt - men det finns ju så många tokar här på Fotosidan så vad ska man egentligen tro?
Svar från Tommy Andersson   2012-08-21 08:07
Riktigt så knäpp har jag som sagt inte blivit än Per. Det kanske kommer senare ;-)