FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON
Vandringsresa i Alperna, del 6 - Avslutningsdagen
Dag 6 får bli mitt avslutningsinlägg om denna resa. Dag 7 var bara hemresa.
Sista vandringsdagen begav vi oss till berget Schlossalm 2050m och vädret var fortfarande sådär underbart dimmigt. Först blev det ett bergtåg upp:
Sigi, the Man the Myth, the Legend - han satte av i värsta galoppen. Han tyckte att nu borde vi ha vant oss, så han drog på riktigt ordentligt. Jag kände mig i riktigt god form och hakade på utan större problem. Det var till och med så att jag stundtals kunde ligga före så man hann fånga lite bilder för en gångs skull ;-)
Det blev lite kohinder att passera.
Jesper, vår reseguide kollade klockan hela tiden. Speciellt om det gick långsmat över kohindren. Sanningen var dock att i slutet av denna dag låg vi en timme FÖRE utsatt schema, så han hade aldrig behövt oroa sig.
Upp i dimman som sagt och upp mot toppen. Det blev en sån här najs smal stig längs bergskammen. Kanske tur att det var dimma så man inte såg hur långt ner det var.
Sen kom vi upp till slut, 2050m över havet. När man kommer upp på berget ska man hälsa på varandra och säga "Hell Berg". Korset hade en typisk inskription för att hedra de människor som dog under andra världskriget.
Nu hände något helt absurt. Helt plötsligt dyker det upp en man ur dimman från andra sidan toppen. Det finns ingen stig från det hållet och i och med dimman så blev överraskningseffekten riktigt bra. Det visade sig att han byggde en klätterled för de lite mer avancerade grupperna som skulle klättra upp till Schlossalm. Vi var helt utpumpade av att komma upp på den lätta sidan och då blir man lite småknäckt när det kommer en tjomme uppjoggandes med en tjock vajer runt kroppen.
Sen blev det bergtåget ner och vi funderade på vilka spakar mannen skulle dra i när han körde oss ner. Till allas besvikelse så behövde han inte göra någonting. Tåget startade automatiskt och han satt o pratade i telefon.
Eftersom det här är mitt sista inlägg om denna vandringsresa så måste jag passa på och avsluta med lite blombilder som jag fångade under veckan i all hast och mitt i steget.
Tack till alla som var med denna vecka. Det blev ett minne för livet. Tack till alla som har läst alla dessa blogginlägg. Jag hoppas det varit till behållning.
Over and out // Tommy
Del 1 finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vandringsresa-med-alpresor-i-osterrike-del.htm
Del 2 finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vandringsresa-i-alperna-del-2-sportgastein.htm
Del 3 finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vandringsresa-i-alperna-del-3-grossglockner.htm
Del 4 finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vandringsresa-i-alperna-del-4-stubnerkogel.htm
Del 5 finns här: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vandringsresa-i-alperna-del-5-shuhflicker.htm
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - HDR
- Teknik - Kolorerad
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Sv/v



















Mäktigt att gå där på bergskammen, en bild jag gillar!!!
Och ja, i snö har jag sett detta landskap, åkt med tåget upp från Hofgastein...
Kanske skulle man kolla en grön sommar... :)
Mvh, Peter-L
Det är inte bortkastade pengar att vara här på sommaren, jag lovar :-)
Läskigt med gubbar som kommer fram ur dimman. Jag hade nog flugit tre meter upp i luften - minst! :)
Gubbar i dimman är skitläskigt.
tack Malin!
Monica
Hälsar kristina och önskar en trevlig helg:)
Mina favoriter blir definitivt nr 1 för det underbara djupet, nr 4, nr 5 fick mig att dra lite efter andan och nr 6 är så där 'deckarmystisk' med en häftig stämning.
Jättekul att ha fått följa med! :)
/Anna
Trevlig helg på dig // Tommy
Jag önskar dig en trevlig helg Lollo // mvh Tommy
Har varit mycket rolig läsning och fina bilder! Kul med blombilderna på slutet.
Fint bloggat!
//Hans
Var sak har sin tid som Alfons farmor sa.
Tommy
Mvh Tommy
Ha det bra
/ Lasse
mvh Tommy