FOTOGRAF TOMMY ANDERSSON
Vandringsresa med Alpresor i Österrike, del 1, avresa och första vandringsdagen
Tillbaka i Sverige igen, efter en härlig vecka med vandring i alperna.
Den här resan började redan i Mars när vi köpte skorna inne på Kängspecialisten i Stockholm:http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/vagen-till-alperna-planering-och-inkop.htm
Sen har vi gått in skorna och tränat på Sörmlandsleden: http://www.fotosidan.se/blogs/tommy-andersson/hjalp-vi-har-gatt-vilse.htm
Men nu var det alltså dags att göra "the real thing". Jag kommer dela in den här bloggen i fler delar, för att få med så mycket som möjligt.
Flyget gick 7:35 från Arlanda till Salzburg och vi landade på utsatt tid. Redan från planet kunde man se lite bergstoppar, och annat.
Incheckning på hotel Salzbuger Hof i byn Bad Gastein. Ett jättemysigt hotell med fina rum och senare skulle det visa sig att frukost och middag var 5+ betyg, utan tvekan.
Utsikt från vårt hotellfönster, kan man ha bättre utsikt?
Bad Gastein har ca 5 800 invånare och är belägen på ca 1050 meter över havet. Byn har en massa branta backer och ett vackert vattenfall.
Anledningen till att orten heter "Bad" är de termalvattenkällor som finns, dvs heta källor. Hit kom kungligheter och andra högt uppsatta människor för att bada i det hälsobringande vattnet. I centrum finns flera badhus.
På eftermiddagen tog vi linbanan upp till berget Stubnerkogel. Alla byar har ett så kallat "husberg", som kännetecknar orten. Stubnerkogel är Bad Gasteins husberg och ligger på 2200 meter ungefär.

Solhatt och solglasögon var ett måste om man inte ska rinna bort i värmen. De där skorna byttes dock senare ut till riktiga kängor.
Efter en god natts sömn så var det dags för det dagliga vandringsmötet i hotellets samlingssal. Där fick vi information om de olika vandringarna den dagen. Man kan välja lite olika svåra alternativ. Vi fanns inom gruppen "Alpina vandringar" och där kunde man välja mellan grön, blå och röd grupp, beroende på hur stor utmaning man ville ha. Vi valde rött, eftersom vi ville ta ut oss ordentligt och komma lite högre upp i bergen. Grön grupp tog det lite lugnare.
Dag 1 blev en vandring i Bad Gasteins närområde och längs floden Gasteiner Ache.
Vädret var ca 30 grader varmt och när vi började gå upp för backarna längs dalkanten så blev det minst sagt svettigt. Det finns gott om ställen att fylla på vattenflaskan med vatten direkt ifrån bergen.
Vår bergsguide Sigi var hela tiden oberörd. Han är uppvuxen i den här dalen och har gått i backarna sen han var liten. Idag är han 63 år och den bästa guide man kan tänka sig. Mer om honom senare.
Runt 14 så blev det lunch uppe i en liten hytte på berget och därefter nedstigning mot Bad Gastein igen, för lite avslutande stretching.
Det är bara att erkänna att vi var helt slut efter första dagen. Jag såg en termometer uppe på luchstället som sa 32 grader i skuggan. Det var lite för varmt. Vi somnade tidigt efter en 5 rätters middag.
Fortsättning följer....
Jag tog ca 500 bilder den här veckan och har börjat fylla på i min portfölj för den som är nyfiken: http://www.tomazon.fotosidan.se/viewpf.htm?pfID=312337
Eller mitt album på fotosidan: http://www.fotosidan.se/member/portfolio/view.htm?ID=312323
Over and out // Tommy
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - HDR
- Teknik - Kolorerad
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum (analogt)
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Sv/v















Fortsättning följer som sagt ;-)
Jag har faktiskt varit i Badgastaein en gång när jag var ung och i princip levde som en ¨skibum¨, vilket betydde att man bara levde för att åka skidor i Alperna. Man tog ströjobb för att klara sig och hängde med andra utförsåkninggalningar:) Det var livets glada dagar det då det största bekymret var om det hade kommit någon nysnö under natten eller ej:) Jag badade också på något kurställe vill jag minnas. Det gjorde säkert ni också men jag väntar andäktigt på den spännande fortsättningen av din reseberättelse:) Hejjar FB
Ja du får se om vi badade i det där radon vattnet. Jag ska hålla dig på halster. Det blir nog 2-3 delar till av denna berättelse.
Var sak har sin tid o många av de som vandrade visade sig vara skidfolk naturligtvis.
FB
/Anna
Del 2 kommer nog ikväll, eller när jag hinner få ordning på bilderna :-)
Kul att se sommarvarianten.
Auf wiedersehn! :) Peter-L
Det var några i vår vandringsgrupp som hade gjort det.
Ha det gött // Tommy
mvh tommy