Vildmarksriket

text

Vargen ylar i Vildmarksriket

Åkte till stugan igår eftermiddag för att lägga ut fågelmat och titta till så att allt var ok. Småmesarna surrade runt mig i glädje då jag fyllde på solrosfrön och talg, alltid så glädjande att se de små livens tacksamhet.

På hemvägen åkte jag runt lite på småvägarna, det var lite halvmulet väder och snöade vackert, ganska kyligt - 15 grader. Det är rejält med snö på skogen och otroligt stilla och vackert i vildmarksriket. Jag passerar en större sjö och får se att månen lyser upp den nu blå himlen, vackert mot snön och de snötyngda träden tänkte jag.

Stannade bilen och bytte ut 300mm  mot 135mm, tänkte att jag måste ju ta nån bild trots att jag var lite i tidsbrist. Kameran monteras på stativet och trådutlösaren sätts på kameran.Tar några bilder, men står mest och tittar på allt det vackra runt omkring mig.Helt plötsligt hör jag nåt från berget bakom mig, är det sant kan det verkligen vara... och jo det är faktiskt varg som ylar.Hör nu tydligt att det är flera vargar som ylar från olika positioner.Vilken mäktiga upplevelse, såå stämningsfullt, så otroligt känsloladdat, jag blev faktiskt rörd och blev stående som i en annan värld ojojoj ! Efter en halvtimmes ylande tystnar allt och det enda jag kan höra är en skogsmaskin på långt håll. Sånt här glömmer man aldrig !

Bilden tagen med Canon 1DS MIII och Canon 135 2 L

Ha de gott

Lars-Göran Abrahamsson

www.taiganatura.com



Postat 2010-01-30 15:45 | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

En spännande dag i mitt gömsle

Klockan är runt 6 när jag går mot mitt gömsle, det är tyst mörkt och det enda man hör är hur det knarrar under mina kängor. Väl framme kryper jag in i gömslet och sätter igång kaminen, sätter mig i stolen och riggar kameran med 300mm optiken på stativhuvudet.Båda konvertrarna,minneskort och extra batteri läggs på en hylla bredvid kameran.

Häller upp en kopp kaffe och lutar mig tillbaka bekvämt, kaminen värmer snabbt upp den lilla kojan och allt är tyst och stilla utanför.Jag lutar mig tillbaka och sluter mina ögon och bara njuter av den spänning som råder.Efter ca en timme hörs de första korparna och snart börjar nötskrikorna sitt skränande också, det är nånting i granskogen som gjort nötskrikorna skräckslagna.Det dröjer inte länge förän jag hör orsaken till skrikornas skränande,en duvhök sitter och skriker bakom kojan och efter en stund hörs en till duvhök från granskogen. Jag lutar mig framåt och kollar ut, ingenting framför kojan än, det börjar ljusna några korpar landar på backen och verkar mer leksugna än hungriga, otroligt spännande att se dessa fåglars beteende på riktigt nära håll.

Helt plötsligt lyfter alla korpar och nötskrikorna för ett otroligt väsen ! Och där kommer skogarnas mästerjägare duvhöken, som en blixt sätter den sig på den gamla vridna grenen så snön yr omkring, oj viken blick den har, vilka klor, och vilken fantastiskt vacker fjäderdräkt den har. Ser nu att det är Duvhökshonan som kommit, den är betydligt större än hanen som fortfarande sitter gömd bland granarna.

Honan sitter kvar ganska länge i dag och ägnar sig åt att putsa sig, det ger många fina fototillfällen och minneskortet fylls på med bilder.Jag hade inte så mycket bilder på Duvhök tidigare vilket gör det extra spännande, konvertrarna åker på för att få lite andra utsnitt och med 2 X konvertern fylls bilden upp av hökens gula blick ! Bilden ni ser fick jag när höken kom, jag hade ställt skärpan före på grenen och chansade med en serie bilder, en av bilderna blev faktiskt skarp vid detta tillfälle.

Dagen rullar på, matsäck och kaffe smakar ju extra fint när man fått denna enorma upplevelse som att komma duvhöken så nära.Resten av dagen är ganska lugn, nån nötskrika vågar sig fram när hökarna har tystnat och på håll kan jag höra en spillkråka. När det skymmer går jag sakta mot bilen, dagen bjöd mig på en fantastisk upplevelse och den känsla man får av att titta på dessa gula och intensiva ögon glömmer man inte !

Jag ville skriva lite om hur en dag i mitt gömsle kan vara, spännande är det alltid även om man ibland inte ser skymten av en fågel på flera dagar.

Hoppas att ni har glädje av min lilla berättelse.

Bilden är tagen med Canon 1 DS M III och Canon 300mm 2,8 IS,  iso 1000 bl 5,6.

Ha de gott !

Lars-Göran

 



Postat 2010-01-25 22:18 | Permalink | Kommentarer (16) | Kommentera