Lättare är roligare?
Fuji X-Pro 1 (7)
Nu var det ett tag sedan det skrevs om Fuji X-Pro 1 :o) Då kan det ju lätt antas att jag istället för att skriva och som antyddes i förra inlägget varit ute och fotograferat som en tok, så är inte fallet. Jag skyller på omväxlande tidsbrist, inspirationsbortfall och akut lathet. När jag väl kommer loss är det dock alltid lika kul lyfta XP1'an till ögat att ta kort, några bilder kan jag ännu inte påstå att jag skapat :o)
ISO 320 18mm f/8
Sedan förra inlägget har det släppts en mjukvaruuppgradering vilken löste två problem. Det viktigaste för mig är att objektiven nu slutat kvittra, det låter löjligt men det är faktiskt ett riktigt lyft. Det andra är att sökarramen nu justeras efter avstånd även vid manuell fokus, lite fånigt är det dock att man måste pressa avtrycket halvvägs för att se justeringen. Det är i alla fall två riktigt trevliga förbättringar.
ISO 3200 35mm f/2.0
Nu ska jag mejla Fuji och påpeka att bländare, tid och iso kontinuerligt borde uppdateras i sökaren även vid auto iso. Vid fast iso uppdateras bländare och tid kontinuerligt så jag kan inte förstå varför det inte skulle vara så även vid auto iso. Vid auto iso måste man pressa avtrycket halvvägs för att få exponeringsinformation, dumt tycker jag.
ISO 1250 18mm f/2.0
Jag skulle ju testa hur XP1'an fungerar som nattgatufotokamera :o) Jag kan inte påstå att jag riktigt fullgjort det uppdraget men jag har i alla fall varit ute i mörkret och tagit några kort på fri hand. Nattbilderna är väl kanske mer av ”city scape” karaktär än gatufoto. Iso 3200 är absolut inget problem, bruset är minimalt. Jag har ännu inte gått över 3200 så vad som händer då och i vilken omfattning det är användbart vet jag inte. Det verkar dock som det skrivs på andra håll på nätet att autofokusen kan gå bort sig när det börjar mörkna, jag måste testa detta lite mer innan jag säga om det är ett stort problem man jag kasserade några bilder där fokus hamnat lite underligt/kreativt.
ISO 1250 18mm f/5.6
Bilden nedan föreställer Kärnan i Helsingborg strax innan solen går ner …
ISO 200 18mm f/8.0
… delförstoringen nedan visar på lite spännande färgeffekter i teglet, det syns på lite olika sätt både på teglet i tornet till höger och huvudbyggnaden i bakgrunden. Det är dock den enda bilden så långt som uppvisat sådana fenomen.

Teglet i bakgrunden ser väldigt spännande ut :o) eller kanske snarare :o|
Knutpunkten i Helsingborg, det dynamiska omfånget ser ut räcka till :o)
ISO 200 18mm f/6.4
Slänger med en bild på en moded/skoterträff som virvlade förbi förra söndagen.
ISO 320 18mm f/7.1
Det enda som nu stör idyllen är Silkypix, så nu väntar jag intensivt på att Adobe förhoppningsvis snart släpper ACR stöd för denna trevliga lilla kamera. Snälla gör det jätte snart!!! Jo, jag visste att det inte fanns stöd när jag köpte kameran.










